Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Brokoli Kanser Yapar mı?

Brokoli özellikle kış mevsiminde bulunan en değerli sebzeler arasında yer alır. En popüler ya da en faydalı sebzeler arasında ilk üç sıraya girebilir. Günümüze kadar geçen zamanda brokolinin faydaları üzerine üç yüzden fazla araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda, brokoli sebzesi insan vücudunda yer alan hücre yapısı üzerinde tam bir koruma sağlar. Aynı zamanda bu koruma işlevi ile kanser gibi hücre yapısını değiştirerek, daha ileri aşamalarda olan hastalıklara karşı da insan vücudunu koruma gibi bir işlevi bulunur. Brokoli kronik özelliğe sahip olan iltihaplanmayı büyük ölçüde engeller. İnsan vücudunda yer alan serbest radikallerle büyük bir mücadeleye girerek, insan vücudunu birçok hastalıklara karşı koruyarak, direncini çok daha fazla arttırır. Kış mevsimi sebzelerinin vazgeçilmezi olan brokolinin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Bir adet brokoli, yani yaklaşık olarak otuz gr brokoli yiyerek, günlük olarak insan vücuduna alınması gereken C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak yarısını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda yüz gr çiğ brokolide, günlük A, C, E, K, B6, B2, B3 vitaminleri ile folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, manganez ve selenyum mineralleri bulunur. Biz de bu yazımızda brokoli kanser yapar mı konusunu işleyeceğiz.

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Kış sebzeleri arasında en çok tüketilme oranına sahip olan brokoli genel olarak yüzde doksanı ABD de yetiştirilir. Brokolinin faydaları konusundaki araştırmalara ilk olarak yirmi yıl önce, kanser alanında başlanmıştır. Yirmi yıl önceki zamanda yapılan bazı araştırmalara göre brokoli ve aynı zamanda turpgiller familyasına ait olan diğer sebzeler arasında yer alan karnabahar, lahana, Brüksel lahanasının düzenli olarak tüketilmesi sonucunda insan vücudunun kansere yakalanma riskini tamamen düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Kış sebzeleri arasında en çok tercih edilen besin kaynağı olan brokoli üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, insan vücudundaki kolesterolü düşürme, kabızlığı önleme, iltihap geçirme ve aynı zamanda insan vücudunu toksinlerden temizleme gibi birçok alanda faydası bulunur. Günümüzde ise içeriğinde yer alan zengin mineral, vitamin ve besin lifi ile düzenli olarak tüketilmesi gereken besin maddesidir. Beslenme uzmanlarının özellikle tavsiye ettiği, beslenme programına dahil ettiği bir sebzedir.

Brokoli Kanser Yapar mı?

Kış sebzeleri arasında en çok tercih edilen besin kaynağı olan brokoli, insan vücudunu koruma işlevine sahip olan fitokimyasal bileşikler içerir. Aynı zamanda detoks enzimlerinin oranını arttırarak, insan vücudunun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Brokolinin, özellikle kadınlarda ortaya çıkan meme kanseri riskini büyük oranda düşürür ve aynı zamanda östrojen seviyesinin de dengede olmasına yardımcı olur. Turpgiller familyasına ait olan diğer sebzeler gibi, brokolinin de kimyasal yapısı oldukça karmaşık olmaktadır ve aynı zamanda brokolinin içeriğinde yer alan birleşenlerin hangisinin kansere karşı korumada etkili olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat brokoli üzerinde yapılan araştırmalara göre, brokolinin düzenli olarak tüketilmesi sonucunda insan vücudunda kanser hücresi oluşumunu engellediği ortaya çıkmıştır. Brokolinin kanserli olan hücreleri engellemek yerine, daha çok insan vücuduna yayıldığı iddia edilmişti. Brokolinin içeriğinde yer alan antioksidanlar nedeniyle, kanseri önlemekten ziyade, daha çok yayılmasına zemin hazırladığı savunuldu. Aynı zamanda antioksidanlar arasında yer alan E vitaminin kanser riskini azaltmadığı ve bunun yanı sıra insan ömrünü de azalttığı söylendi. Antioksidanları işlevsiz bir hale getiren anti-antioksidanların kanser ilaçlarını daha etkili bir hale getirerek, kanser hücrelerinin, insan vücudunda daha çok yayıldığı ifade edildi. Uzman doktorlara göre, proteinler, kanserli olan hücrelerin insan vücudunda çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden oluyor. Brokoli de çok hızlı yayılan proteinlerin üretimini önleyerek, insan sağlığını büyük oranda korur. Bu nedenle sağlığımızı daha çok korumak için, düzenli olarak brokoli tüketmek gerekir.

Bir uzman tarafından savunulan anti-anti oksidan teorisi ile antioksidanlar arasında yer alan C vitaminin insan vücudunda bol oranda alınması ifade edildi. Kanser hastalığında umut vaat eden bir maddenin,insan vücudunda yer alan hücrelerin yapısında bulunan Myc proteini olabileceği savunuldu. İnsan vücudunda yer alan hücrelerin yapısından binden fazla molekülü aynı anda kontrol etme işlevine sahip olan Myc proteinin, kanserle bir bağlantısı olabilir. Bazı uzman doktorlar ise Myc proteinini devre dışı bırakmanın apoptoz adı verilen süreci başlatarak, kanserli hücrelerin kendi kendisini yok etmesine yardımcı olduğunu düşünmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.