Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Brokoli, lahanagiller familyasından küçük, yeşil renkte, yumrular halinde ve çiçeksi görünümü olan bir sebzedir. Brokoli büyük çiçek başlarına sahiptir, bir ağacın yapısı gibi kalın, yenilebilir dışarıya doğru dallanan, genellikle yeşil renkli olan ve sapları çiçek başlarının kitle yaprakları ile çevrilen bir tür sebzedir. Brokoli benzeyen karnıbahar da aynı türün farklı bir çeşididir ve akdeniz iklimi ya da benzeri iklimlerde yetiştirilebilir. İlk olarak İtalya’da ortaya çıkmış olması nedeniyle bu sebze İtalya ile özdeşleşmiştir. Brokolinin dünya üzerinde tanınması ve yayılması 1900’lü yıllarda olmuştur. Günümüze gelindiği zaman brokoli her ne kadar en popüler sebzeler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Brokolinin sindirime, kalp-damar sistemi ve bağışıklık sistemi yarar sağladığı, anti-iltihabik ve hatta kanser önleyici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir. Ayrıca, brokolinin porsiyon başına yaklaşık 31 kalori ve sodyum düşüktür ve buna ek olarak yağsız bir sebzedir. Brokolinin etkileyici bir beslenme profili vardır. C vitamini çok yüksek, lif oranı yüksek ve potasyum, B 6 ve A vitaminleri bu sebzede mevcuttur. Brokoli ayrıca fitokimyasallar ve antioksidanlar ile doludur. Fitokimyasallar bitkilerde renk, koku ve tattan sorumlu kimyasal maddelerdir. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsünde yapılmış olan araştırmalar sonucunda brokolinin çok sayıda sağlıklı yararları olduğunu gösterilmiştir.

Brokoli içerisinde çok fazla karoten barındıran, hem suyu hem de kendisi tüketilebilecek en iyi sebzelerden olduğu kabul edilmektedir. Brokoli salatası ya da yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi haşlanarak suyu da tüketilir. Ayrıca Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir.

Brokolinin faydaları üzerinde bugüne kadar yapılan 300’den fazla çalışma sonucunda elde edilmiş olan 3 sonuç vardır. Bunlardan birincisi hücre yapısını korumasıdır ve bu nedenle kanserli hücrelerin onarılmasına veya yayılmasına engel olmaktadır. İkinci olarak elde edilen sonuç ise vücudun iltihaplanmasını önleyen bir ürün olmasıdır ve  son olarak serbest radikallerle mücadele ederek vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır.

Yapılan çeşitli çalışmalarda brokolinin sağlık üzerinde güçlü ve yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Brokolinin cilt ve saçlara iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması ve sindirime yardımcı olması gibi  çeşitli faydası bulunmaktadır. Bu bitkinin sağlık ve insan vücudu açısından faydaları 10 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde açıklanarak düzenlenmiştir. Ancak brokolinin içerisinde bulunan vitamin ve mineralleri kaybetmemesi için doğru pişirilmesi oldukça önemlidir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir ?

Brokoli lif, C vitamini, beta karoten, folik asit ve çeşitli bir dizi besleyici mineral içermektedir. Daha birçok yardımcı kaynaklara ev sahipliği etmekte olan brokolinin birçok faydası vardır. Bunlar ;

1.Kanser

cancer-cells-may-grow-more-easily

Brokoli göğüs kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri ve akciğer, kolon, karaciğer, böbrek gibi çeşitli iç organların kanseri ve bağırsak dahil olmak üzere birçok kanser türü için doğal bir ilaç olduğu kanıtlanabilir. Brokoli vücuttaki ekstra östrojeni kaldırdığı için özellikle meme kanseri ve rahim kanserine oldukça yarar sağlamaktadır. Brokoli glukorafaninin, diindolylmethane, beta-karoten, selenyum ve vitamin C, vitamin A ve vitamin E, çinko, potasyum ve aynı zamanda anti-kanser iyi olan bazı amino asitler gibi diğer besinler açısından oldukça güçlü anti-kanserojen bileşiklerini içerisinde barındırmaktadır.

2.Detoks

detoks

C vitamini, sülfür ve bazı aminoasitlerin varlığı brokolinin çok iyi bir detoksifikasyona neden olmasını sağlamaktadır. Brokoli, toksinler ilgili bazı sorunlar için birebir yardımcıdır. Örneğin, kan temizleyicidir ve vücuttan ürik asit gibi serbest radikalleri uzak tutarak toksinlerin atılmasına yardımcı olur, kaşıntı, döküntü, gut, artrit, romatizma, böbrek taşı, egzama ve sertleşmesi gibi cilt hastalıkları içinde bir detoks etkisi yaratmaktadır.

Fiber, C vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmaktadır. Yüksek miktarda lif içermekte olan brokoli bağırsaklarda biriken yemek artıklarının temizlenmesine de etkin bir şekilde yardımı olurken Glucoraphanin, gluconasturtiian ve glucobrassicin bileşenleri ile karaciğer enzimlerini dengeleyerek karaciğer detoksu sağlamaktadır.

3.Cilt Bakımı

Beauty-Tips-For-Acne-Free-Skin-585x368

Brokoli parlayan ve cildinizi genç tutmaya yarayan betakaroten ve C vitamin gibi uzman antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bunların yanı sıra brokolinin diğer yardımcıları B vitamini, E vitamini (cilt dokularını canlandırılması sırasında cildinize ve saça parlaklık verir), A ve K vitaminleri, omega üç yağ asitleri, amino asitler ve folattır. Hepsi cildiniz için çok iyi yardımcıdır ve cildinizi sağlıklı ve parlak bırakır. Dahası brokolide önemli miktarlarda bulunan bitkisel besinler güneşe maruz kalmanın olumsuz etkilerini tersine çevirmektedir. Bu yüzden bu faydalı sebzeden bol yiyerek cildinize sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Brokoli cilt kanserine karşıda koruyucudur. Sürekli maruz kalınan güneş yanıkları cilt kanseri riskini artırmaktadır. Az öncede belirtiğimiz gibi, brokoli UV ışınlarına karşı koruma sağladığı gibi bu ışınlardan kaynaklanan kızarıklıkları giderir. Bu şekilde, önemli ölçüde cilt kanseri riski azaltmış olur.

4.Mide

mide_kanseri

Brokoli lif bakımından oldukça zengindir ve lifler gıdadaki suyu tutar ve sağlıklı bağırsak hareketleri oluşturmaya yardımcı olur. Bu yüzden kabızlık ile hemen hemen tüm mide bozukluklarını tedavi edebilen birincil bir sebzedir. Brokolideki mevcut magnezyum ve vitaminler de, asitlik besinlerin uygun sindirimini ve emilimini kolaylaştırır ve iltihabı azaltarak mideyi yatıştırmaya yardımcı olur.

5.Kalp

HeartHealth

Brokoli önemli bir beta-karoten düzeyi, omega 3 yağ asitleri ve diğer vitaminler ile birlikte, çok yüksek bir lif oranına sahip olması nedeniyle bu besinlerle kötü kolesterolü azaltır ve kan basıncını düzenleyerek düzgün kalp ritmine sahip olmamıza yardımcı olur. Yapılmış olan çalışmalarla, eğer brokoli haşlanarak tüketilirse lif bileşenlerinin safra ile iyi kombine olduğu ve çok daha kolay salgılanarak verimli hale geldiğini gösterilmiştir. Böylelikle safra azaltılması kalp sağlığına yardımcı olan kolesterol düzeyleri üzerinde güçlü bir etki yaratmaktadır. Ayrıca, brokolide bulunan potasyum, kan damarlarındaki gerginliği gevşeterek temel organlarının kan akışını düzene sokmaya yardımcıdır.

6.Göz ve Katarakt

katarakt

Brokolide bulunan zeaksantin, beta-karoten, A, C ve E vitaminleri, fosfor ve B kompleksi göz sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca radyasyon ile gelen hasarı tamir etmesinin yanısıra bu maddeler, makula dejenerasyonu ve katarakta karşı gözleri korur.

Gelen ışıkları emen retina, sağlıklı bir şekilde görevine devam edebilmesi için A vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Brokoli ise zengin miktarda A vitamini içerdiğinden yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarından korur.

7.Bağışıklık

1

Brokolide C vitamini, beta-karoten ve diğer vitaminler ve mineraller, özellikle selenyum, bakır, çinko, fosfor bulunmaktadır. Bu bileşikler bulunan güçlü derecede enfeksiyonlardan koruyabilir ve harika bağışıklık sistemi sağlayabilme özelliği vardır.

8.Kemik

ll

Kalsiyum açısından çok zengin olan ve magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer besinlerine sahip brokoli, özellikle çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve emziren anneler için çok yararlı olabilir. Bu kişiler osteoporoza en eğilimli insanlardır. Çünkü kemik ve dişlerin ve kalsiyum eksikliğinin zayıflaması bu insanlarda sıklıkla görülmektedir.

9.Tansiyon

d90bf0656fa714c7b091d1ecefaeb339_ways-to-lower-your-blood-pressure-lede-580x326-1_featuredImage

Krom brokolide bol miktarda bulunan önemli bir mineraldir. Böylelikle bu besin kan basıncının düzenlenmesinde, insülinin düzgün işlemesinde yardımcı olur ve kan şekerini düzenler. Tansiyonun yanısıra birçok kalp rahatsızlığından da insanları koruduğu söylenmektedir.

10.Anemi

fastcell2

Anemi yani kansızlık, demir ve bazı proteinlerin eksikliği ile doğrudan ilişkilidir. Brokoli bunların her ikisi açısından zengindir ve bu nedenle anemiye karşı mükemmel bir çözüm oluşturmaktadır. Ayrıca brokolide bulunan demir ile birlikte, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde artış sağlanmaktadır.

Brokolinin Fazla Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Brokoli fazla tüketilmediği zaman sağlık açısından güvenli bir besin kaynağıdır. Aşırı tüketimden kaynaklanan bazı yan etkileri olabilir. Ancak bu zararları yararları kadar fazla miktarda değildir.

 • Aşırı tüketildiğinde şişme ve midede ekşime hissine neden olabilir.
 • İdrar yolu sorunları olanlar için aşırı tüketim sorunu arttırabilir ve bu durum vücutta su kaybına neden olabilir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde brokolinin besleyici özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile brokolinin besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Brokolinin Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr brokoli baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 33
 • Toplam yağ: 0,4 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 33 mg
 • Potasyum: 316 mg
 • Karbonhidrat: 7 g
 • Diyet lifi: 2,6 g
 • Şeker: 1,7 g
 • Protein: 2,8 g
 • A vitamini: 623 IU
 • C vitamini: 89,2 mg
 • Kalsiyum: 47 mg
 • Demir: 0,7 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,2 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 21 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.