Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bronş Kanseri Belirtileri

Bronş kanseri aslında daha çok bildiğimiz adı ile akciğer kanseridir. Bu kanserin tespit edilmesi ve bir an önce tedaviye başlanılması için erken teşhis kesinlikle çok önemlidir. O yüzden sık sık kontrol yaptırmanın önemi çok büyük olmaktadır. Hatta akciğer kanseri teşhisinin sonradan konulduğu pek çok hasta öncesinde neredeyse hiçbir belirti ile karşılaşmamaktadır. Bu yüzden belirtileri görmeden önce de düzenli olarak kontrol yaptırmak çok mühimdir. Genelde belirti vermemesi durumunda hastalığın tespit edilmesi başka bir neden ya da şikayet ile doktora gidildiğinde rastlantı eseri ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden eğer ki kişi çok sağlıklı bir yaşam sürmüyor ise ki günümüzde çok sağlıklı bir yaşam sürmek beslenme alışkanlıklarımız ve çevresel faktörler nedeni ile pek de mümkün değil, mutlaka akciğer kontrollerini belirli periyotlar ile yaptırmalıdır.

Bunların yanı sıra elbette bazen akciğer kanseri ya da bronş kanseri belirti de verebilmektedir. En yaygın görülen belirtileri ise öksürük, öksürük ile beraber kan da gelmesi, göğüs tarafında sürekli bir ağrı, nefes alıp vermede zorluk ya da bunu sesli yapmak zorunda kalma gibi belirtiler vardır. Elbette kanserin belirtileri tümörün etkisine ve bölgesine bağlı olarak farklılık gösterebilir ve farklı bölgelerde baskı şekilde ortaya çıkabilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

screenshot_3

Bronş kanseri denildiğinde elbette en yaygın görülen belirtiler; geçmek bilmeyen öksürükler, göğüs ağrıları, nefes darlığı ve kanlı öksürük olmaktadır. Özellikle öksürür iken beraberinde kanın da gelmesi durumu akciğer kanserleri hastalarının hemen hemen %25’inde görülebilen bir durum olmaktadır. Buna karşılık olarak tümörün boyutuna ve vücudun hangi bölgelerinde olduğuna göre belirtiler de çeşitlilik gösterir.

Bronş kanseri sebebi ile hasta kişilerde çeşitli hormonal dengesizlikler, kanda değişimler veya başka organlarda da rahatsızlıklar görülebilmektedir. Aynı şekilde kanser tümörünün akciğerin tekinde ya da ikisinde birden olması da belirtilerin boyutunu etkileyebilmektedir. Bu yüzden tam olarak belirtileri net bir şekilde kestirebilmek çok da kolay olmamaktadır. O yüzden en ufak rahatsızlığa dair bir belirti hissedildiğinde mutlaka bir doktora görünüp test yaptırmak ya da röntgen çektirmek gerekir.

Erken Dönem Belirtileri

1- Geçmeyen Öksürük

screenshot_1

Hastalığın erken dönem belirtileri arasında geçmek bilmeyen öksürükler çok yaygındır. Fakat buna karşılık pek çok insan bu geçmek bilmeyen öksürüklerin toz kaynaklı, alerji kaynaklı, grip kaynaklı, duman kaynaklı ya da hava kirliliği kaynaklı olduğunu düşünerek pek de kayda değer bulmaz. Özellikle bu belirtinin birkaç haftadan fazla sürmesi durumunda özellikle önemsenmesi gerekir. Çünkü uzun süren geçmeyen öksürük belirtisi bronş kanseri belirtisi olabilmektedir. Aynı şekilde bu geçmeyen öksürükler bir raddeden sonra kanı da beraberinde getirebilir. Özellikle böyle bir durum yaşandığında kişinin hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmesi gerekir. Hatta öksürük ile beraber gelen bu kan çok fazla da olmayabilmektedir. Belki de bu kan balgam ile beraber az bir miktarda gelecektir. Yine de dikkate alınması önemli olacaktır.

2- Nefes Darlığı

Bronş kanserinin erken döneminde nefes darlığı belirtisi de ortaya çıkabilir. Özellikle nefes darlığı yalnızca yapılan aktiviteler ile eş zamanlı olarak ortaya çıkabilir. Yine pek çok kişi bu belirtinin de yaş ile, kilo ile ya da fazla egzersiz yapmamak ile ilişkili olduğunu düşünmektedir. Ancak kesinlikle bu nedenlere bağlanarak bu belirtiler göz ardı edilmemelidir. Eğer ki bir kişi aktif yaşamında yaptığı herhangi bir aktivitede nefes darlığı problemi yaşıyor ya da çok sık derin bir biçimde nefes alma ihtiyacı hissediyor ise mutlaka en kısa zamanda bir doktora görünmeli ve akciğerlerini kontrol ettirmelidir.

3- Omuz Ağrısı, Kol Ağrısı, Sırt Ağrısı ve Göğüs Ağrısı

Eğer ki akciğerlerde bir tümör var ise bu tümör vücuttaki sinirlere de baskı yapmaktadır. Bu yaptığı baskı da vücudun belirli bölgelerinde çeşitli ağrılara neden olmaktadır. Eğer ki kişinin omuzlarında, sırtında, kollarında ya da göğsünde herhangi bir etkenden bağımsız olarak çeşitli ağrılar oluşuyor ise ve hatta bu ağrıların yanı sıra öksürük de var ise mutlaka hiç vakit kaybetmeden bir doktora gidip kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bronş kanseri olan kişilerin neredeyse yarısında belirti olarak bu ağrılar görülmektedir. O yüzden ağrıları da dikkate almak ve önemsemek gerekir.

4- İltihaplı Hastalıklar

Eğer ki bir kişi çok sık olarak bronşit iltihaplanması ya da akciğer iltihaplanması yaşıyor ise yine bu kanserin risk alanları içerisinde olabilir. Çünkü bu hastalıklara çok sık yakalanan kişilerin ileri dönemlerde bronş kanseri olma ihtimali de bulunmaktadır. Özellikle bu ihtimal tümörün bulunduğu noktadan kaynaklanmaktadır. Bu tümör nedeni ile hasta sürekli olarak bu iltihaplı hastalıkları yaşıyor olabilir. Ancak elbette her iltihaplı hastalığı da bronş kanserine bağlamamak gerekir. Çünkü sigara kullanımı da bu iltihaplı hastalıkları büyük oranda artıran bir faktör olmaktadır. Yine de eğer bu iltihaplı hastalıklar sürekli tekrar ediyor ise her ihtimale karşı bir kontrol yaptırmakta fayda vardır.

5- Genel Sağlıkta Değişimler

screenshot_2

Özellikle kişinin genel sağlığında görülen bir takım değişimler de akciğer kanseri belirtisi olarak ifade edilebilir. Bu yüzden bu değişimlerin gelici olduğuna kişinin kendini ikna etmesi yerine kesinlikle en kısa sürede tedbir alması ve kontrol yaptırması gerekir. Örnek olarak; bir kişide nedensiz yere diz ağrıları, kronik yorgunluklar, iştah azalması ya da depresyon gibi durumlar meydana geliyor ise bunlar da bronş kanserinin belirtilerinden bir tanesi olabilmektedir. Bunlar elbette mümkündür. Fakat her şeyden önemlisi bu kişinin bu belirtileri doğru ve düzenli bir şekilde takip etmesi ve her türlü ihmal dışı hareketten uzak durması gerekir.

Ancak bu belirtmiş olduğumuz erken dönem kanser belirtilerinin her biri her bronş kanseri hastasında görülmeyebilmektedir. Üstelik bronş kanserlerinde hastada belirti görülmemesi de yaygın bir durum olmaktadır. Tabii bu yalnızca erken dönem için geçerlidir. Hastalığın ilerlediği dönemlerde ise bu belirtiler çıkmakta ve çok da şiddetli olmaktadır. Hiçbir zaman bu belirtilerin meydana gelmesini bekleyecek kadar kişinin kendi sağlığını ihmal etmemesi gerekir.

İleri Dönem Belirtileri

Bronş kanserinin ileri safhalarında elbette belirtiler de şiddetlenerek artabilmektedir. Özellikle kişinin enerjisinde büyük bir azalma ve kronik yorgunluk görülebilmektedir. Hatta kişinin nedenini anlayamadığı kilo kayıpları da bu hastalığın belirtilerinden bir tanesi olabilmektedir ki genelde buna bağlı olarak iştah azlığı da ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda yüksek ateş görülmesi de kanserin ileri dönemlerinde meydana gelebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bronş kanserinin ileri safhalarında görülen belirtiler arasında lenf bezlerinde ciddi oranda şişme, karın bölgesinin sağ tarafında oluşan ağrılar, kasların güçsüzleşmesi, sürekli baş dönmesi, zihinde bulanıklık, parmaklarda batmalar ve karıncalanmalar vardır. Bunların her biri birlikte görülebilir iken aynı zamanda tek başlarına da ortaya çıkabilmektedirler. Eğer ki kişi bu belirtilerin bir tanesini bile yaşıyor ise mutlaka muayene olmalıdır. Elbette bu belirtiler farklı bir hastalığa ait belirtiler de olabilir, hatta bir hastalığı işaret etmeyen geçici durumlar da olabilir ancak her şeye rağmen önlem amaçlı olarak bir doktora görünülmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.