Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bronş Kanseri Tedavisi

Kanser çeşitleri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bronş kanseri de bu kanser çeşitlerinden birisidir. Bronş kanserini akciğer kanseri olarak da adlandırabiliriz. Akciğerdeki kötü hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması ile bronş kanseri meydana gelir. Bu yazımızda bronş kanseri tedavisini anlatacağız.

Bronş kanseri tedavisine geçmeden önce bronş kanserinin ne olduğuna ve ne gibi belirtiler gösterdiğine bakalım.

Bronş Kanseri Nedir?

Bronşlar, akciğerde bulunan keseciklerdir. Bu yüzden bronş kanserine genel olarak akciğer kanseri adı da verilebilir. Akciğerdeki vücuda oksijen alınmasını ve yaşamsal faaliyetlerin yürütülmesini sağlayan hücrelerin ve dokuların, kontrolsüz bir biçimde çoğalması ile bronş kanseri oluşur. Kontrolsüz bir şekilde çoğalan bu kitleler bir süre sonra diğer organlara da yayılabilir ve hasar verebilir. Akciğer kanseri ya da bronş kanseri kendi arasında çeşitlere de ayrılır.

Bronş Kanseri Belirtileri

Bronş kanserinin belirtisi kişiden kişiye göre ve yerleşim yerine göre değişiklik gösterebilir. Bu belirtiler normal hastalıklardan dolayı da görülebildiği için çoğu zaman önemsenmez fakat hissedildiğinde, geç olmadan doktora gidilmesi gerekir. Bronş kanserinin bazı belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hırıltılı solunum ve sürekli gelişen nefes darlığı.
 • Aşırı derece öksürme.
 • Balgam.
 • Zayıflama ve iştahın kapanması.
 • Göğüste ağrı.
 • Seste kısıklık.
 • Yutmada güçlük.

Bronş kanserinin en kesin olan belirtisi şiddetli öksürüktür. Buna ek olarak göğüste ağrı, nefeste darlık, seste kısıklık ve yüzde şişme de belirtileri arasındadır. Özellikle kanlı balgam görüldüğünde derhal doktora gidilmelidir.

Bronş kanseri belirti göstermeden de ilerleyebilir. Bu yüzden sinsi bir kanser çeşidi olarak adlandırılır. Hastaların büyük kısmında hiçbir belirti göstermeden ilerlediği gözlemlenmiştir. Çoğu kişi bronş kanseri olduğunu başka bir hastalık sebebi ile doktora gittiğinde öğrenir. Bu yüzden akciğer kontrolleri rutin olarak yapılmalıdır. Erken evrede teşhis edilen bronş kanserinin tedavisindeki başarı şansı daha yüksektir.

Bronş Kanserinin Nedenleri

Her hastalığın ilk sebebi sağlıksız beslenmedir. Sağlıksız beslenildiğinde vücut gereken vitaminleri alamadığı için güçsüz düşer ve hastalıklara karşı açık duruma gelir. Bu yüzden her vitaminden ve besinden yeteri kadar alınmalıdır. Bronş kanserinin bir diğer önemli sebebi de sigaradır. Bronş kanserinin sigara tüketen kişilerde daha çok görüldüğü belirlenmiştir. Sigara içilen ortamlarda bulunmanın da bronş kanserinin oranını artırdığı bilinir.

Bunların dışında genetik faktörler, verem hastalığı ve radyoterapi uygulanması da bronş kanserinin nedenleri arasındadır.

Bronş Kanseri Tedavisi

Bronş kanseri tedavisinde kanserin tanısını koyabilmek için ilk olarak röntgen üzerinde bir kitlenin saptanması gerekir. Daha sonrasında ise kişinin sigara gibi maddeleri kullanıp kullanmadığı ve ailesinde bu tarz hastalıkların olmadığı sorgulanır. Mesleki açıdan maruz kaldığı maddelerin de bilinmesi önemlidir. Eğer kişide bronş kanseri olduğundan şüpheleniyorsa balgam tetkiki yapılabilir. Bu tetkik basit ve bronş kanserinin tanısının koyulmasında önemlidir. Doktorun kanserin olup olmadığından emin olabilmesi için akciğer dokusunu da incelemesi gerekebilir. Bu inceleme sonucunda kanserin çeşidi ve küçük hücreli olup olmadığı anlaşılabilir.

Sonraki adımlarda ise kitleye nasıl ulaşılacağını anlamak için bilgisayarlı tomografi çekilir. Kitleye ulaşmanın en kolay yolu belirlendikten sonra bronş kanserinin tanısı konulur.

Bronş kanseri tedavisinde bronş kanserinin çeşitleri de önemli yer tutar. Bu çeşitleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri: Küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin de kendi içerisinde birçok çeşidi bulunur. Her tipteki kanser hücrelerinin tipleri farklı olabilir. Tiplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:
 1. Skuamoz Hücreli Karnisom: İnce ve düzleşmiş bir şekle sahip olan balıksırtı tipindeki hücrelerden kaynaklanan tiptir.
 2. Adenokarsinom: Salgısal özelliği olan hücrelerden kaynaklanan kanser tipidir.
 3. Büyük Hücreli Karsinom: Mikroskop ile incelendiğinde anormal ve büyük olan hücreler görülür.
 4. Adenoskuamoz Karsinom: Mikroskop ile incelendiğinde düzleşmiş bir şekilde görülen hücreler ile başlar ve zamanla bez özelliği de gösteren kanser çeşididir.
 5. Pleomorfik, Sarkomatöz ya da Sarkomatoid Karsinom: Mikroskop ile incelendiğinde kanser hücrelerinin birçok farklı tipi görülebilir.
 6. Karsinoid Tümör: Yavaş büyüyen bir kanser çeşididir ve sinirsel bir uyarının sonucunda hormon salgılayan hücrelerden başlar.
 • Küçük Hücreli Akciğer Kanseri: Tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %15’ini içeren kanser çeşididir.

Bronş Kanseri Tedavisinde Görüntüleme Yöntemleri

 • Akciğer Grafisi: Tanı için ilk adımlardan birisidir. Tümör nedeni ile akciğerde meydana gelen doku bozulması bu yöntem ile anlaşılabilir.
 • Bilgisayarlı Tomografi: Tümörün şekli, boyutu ve bulunduğu yer hakkında bilgi veren görüntüleme yöntemidir.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme: Radyo ve manyetik dalgalar yardımıyla akciğer kesitlere ayrılır ve görüntülenmesi sağlanır.
 • Pozitron Emisyon Tomografisi: Kanserli dokularda bulunan bir molekül yardımı ile yapılır. Kanser tanısı almış olan hastalarda uygulanır.
 • Kemik Sintigrafisi: Hastaya damar yolu ile radyoaktif madde verilir ve kanser hücrelerinin kemiklere yayılıp yayılmadığı anlaşılır.Ameliyat, bronş kanseri tedavisinin yöntemlerinden birisidir. Cerrahi müdahalenin nasıl olacağı kanserin akciğerde nereye yerleştiğine bağlıdır. Akciğer üzerindeki küçük parçaları almak için yapılan operasyon şeklidir. Bazı tümörler, büyüklüğü, yerleştiği yer ve hastanın sağlık durumundan dolayı ameliyat ile alınmaz.

Bronş kanseri tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de kemoterapidir. Kemoterapi, kanser hücrelerinin ilaç kullanarak yok edilmesidir. Bronş kanseri tedavisinde kemoterapi genelde damardan sıvı olarak ya da ağızdan hap olarak uygulanır. Bazı durumlarda hastanın sağlığına bağlı olarak yatarak da uygulanabilir. Kemoterapi sonrasında hastalar Tıbbi Onkoloji Polikliniğinde kontrol edilirler. Bu kontrollerde hasta tekrardan muayene edilir ve şikâyetleri olup olmadığı sorulur. İlaçların hasta üzerinde yan etki yapıp yapmadığı anlaşılır. Ayrıca ek olarak bazı kan tetkikleri de istenebilir. Her kür öncesinde kan sayımı da yapılır.

Bronş kanseri sigara kullanımı ile doğru orantılı olan bir kanser çeşididir. Bu yüzden genelde erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. Bronş kanserinde etkili olan diğer bir faktör de yaş faktörüdür. Bronş kanseri genelde 55 yaş ve üstü kişilerde görülür. Fakat bu yaş aralığı kişinin sigaraya başlama yaşına göre de değişiklik gösterebilir.

Bronş kanseri tedavisinde, hayati tehlikesi yüksek olsa da son dönemlerde gelişen teknoloji ve yeni bulunan yöntemler ile erken teşhis olasılığı artırılmış ve kurtulma ihtimali artırılmıştır. Bronş ya da akciğer kanseri tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. Çünkü bronş kanseri, çoğunlukla beyin, kemik, böbrek üstü bezleri ve akciğer üzerinde hızlı bir yayılım gösterir.

Bronş kanserinin hayati tehlikesi yüksek olsa da önlenmesi ve bronş kanseri tedavisi de o derece yaygındır. Bu yüzden bu kanser hakkında bilgilendirmeler yapılmalı ve halk uyarılmalıdır.

Bronş Kanserinden Korunma Yolları

Birçok faktör bronş kanserinin oluşmasında neden olabilir. Bronş kanseri bulaşıcı değildir fakat yine de dikkat edilmelidir.

Sigara tüketimi, bronş kanseri ile doğrudan bağlantılıdır. Bu yüzden sigara tüketimi kesilmelidir. Ayrıca sigara içilen ortamlarda bulunulması da bronş kanserine sebebiyet verebilir. Endüstride kullanılan bazı maddeler de kansere neden olabilir. Çalışılan ortamlarda İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili bildiriler dikkatlice takip edilmeli ve iş kıyafetleri çalışırken giyilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.