Akciğerlerden hava taşımada yardımcı olan bronş tüplerinin tahriş olması ile bronşit hastalığı oluşur. Akut ve kronik olarak gelişebilen bronşit, sık sık renksiz bir mukus maddesi ile birlikte öksürük olarak gerçekleşir. Akut bronşit hastalığı oldukça yaygın olup, solunum yolu enfeksiyonları veya soğuk algınlığı ile meydana gelir. Kronik bronşit ise çok daha ciddi bir durum olup, tahriş veya iltihap sonucu bronş tüplerinin zarar görmesinden dolayı oluşur. Bu durumun sebebi ise çok sigara içmektir. Çoğu hastalığa sebep olan sigara aynı zamanda bronşite de sebep olmaktadır. Bu yüzden sigara tüketiminden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Akut bronşit oluşan etkilere bağlı olarak birkaç gün içerisinde gelişebildiği gibi oluşan öksürükler haftalar boyunca devam edebilir. Eğer bronşlar da sürekli meydana gelen nöbetler bulunmakta ise kronik bronşit hastalığınızın olması muhtemeldir. Medikal bir önem gerektiren durumdur.

Bronşit Sebepleri Nelerdir?

Akut bronşit türü, soğuk algınlığı ve gribe sebep olan virüsler tarafından oluşmaktadır. Bronşit hastalığı tamamen virüse bağlı bir hastalık olduğu için, antibiyotik ilaçlar alınması, bronşit virüslerine herhangi bir zarar vermez. Bu yüzden antibiyotik kullanımı bronşit hastalığı için oldukça gereksizdir. Kronik bronşitin en büyük nedeni ise sigara tüketimidir. Pek çok hastalığa sebebiyet veren sigara kronik bronşit oluşumunda temel faktör olarak rol almaktadır. Sigara içmeyen biri olarak sigara içen birinin yanında bulunmanız sizi pasif içici yapar ve yine aynı şekilde bronşit tehlikesi ile karşılaşırsınız. Ayrıca yaşanılan çevrede ya da iş yerinde bulunan tozlar, hava kirliliği ve toksik atıklar da bu durumu tetiklemektedir. Bronşit bağışıklık sistemini zayıflatarak halsiz kalmanıza sebep olur.

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Akut bronşit ve kronik bronşit olan hastalar için her 2 durumda da birtakım belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler genellikle soğuk algınlığı veya grip belirtileri ile karıştırılabilir. Genel olarak belirtiler yüksek ateş, nefes darlığı, iştah kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı halsizlik, genel ağrılar ve öksürüktür. Bu belirtilerin hepsi aynı zamanda gerçekleşmese de oluşan belirtilere tepkisiz kalmayıp, bir doktora görünmek en mantıklı çözüm olacaktır. Şimdi de maddeler halinde daha ayrıntılı bir şekilde bronşit belirtilerini inceleyecek olursak;

1.Öksürük

oksuruk

Kronik bronşitte en yaygın belirti öksürüktür. Oluşan bu öksürük kuru veya balgamlı bir öksürük olabilir. Balgam, alt solunum sisteminizde ve akciğerlerde enfeksiyon olduğuna işarettir. Ayrıca bu belirtiler zatürreye de işaret etmektedir. Kronik bronşitteki öksürük ilk etapta 1 ay kadar ikinci etapta 3 ay kadar ve son etapta 2 yıl kadar devam edebilmektedir. Çok güçlü bir öksürme durumu acı verici olabilir.

2.Nefes Darlığı

nefes_darligi

Bronşit sırasında meydana gelen ateşlenmeler, hava yollarının iltihap kapmasına ve kasların gerginleşmesine sebep olur. Bu durum da sonuç olarak nefes darlığı ile sonuçlanır.

3.Hırıltı Oluşumu

öksürüğe-ne-iyi-gelir

Akciğerlerde meydana gelen bronşit belirtileri ile çeşitli hasarlar oluşur. Bu durum nefes alıp verme esnasında göğüste hırıltı oluşumuna sebep olur.

4.Halsizlik

halsizlik-nasil-gecer

Grip ve soğuk algınlığında hemen herkese halsizlik ve bitkinlik gelir. Bu oldukça genel bir durumdur. Bronşit belirtileri de grip ile soğuk algınlığı belirtilerine benzediği için halsizlik durumu bronşit hastalığında da meydana gelmektedir.

5.Diğer Belirtiler

Bronsit-hastalari-nelere-dikkat-etmelidirler

Bronşit esnasında oluşabilecek diğer belirtiler göğüs rahatsızlıkları, balgamlı öksürük, hafif ateş, ürperme ve iştah kaybıdır.

Bronşit Risk Faktörleri Nelerdir?

Bronşit hastalığını tetikleyen çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Sigara Tüketimi: Sık sık ve paketler halinde sigara tüketen kişiler veya pasif içici olan kişilerin akut bronşit veya kronik bronşit hastalığına yakalanma ihtimalleri oldukça yüksek bir risk taşımaktadır.
  • Düşük Direnç: Kişilerin vücut dirençlerinin düşük olması soğuk algınlığı veya kronik şartların gelişmesi ile bronşit oluşumunu kolaylaştıran durumlardır. Yetişkinlerde, bebeklerde ve çocuklarda vücut direnci daha düşük olduğu için bronşit oluşma riski de artar.
  • Kimyasal İçerik: Tahıl veya tekstil sektöründe çalışanların akciğerlerine dolan iplik ve posa parçaları akciğere yapışır ve tahriş olmasını sağlar. Bu durum çalışma şartları ile alakalı olup, bronşite sebep olan durumlardan biri olma özelliğini taşır.
  • Reflü: Ciddi mide yanmalarından oluşan devamlı nöbetler boğazınızı tahriş eder ve sizi bronşit olma eğilimine sevk eder.

Bronşit Komplikasyonları Nelerdir?

Temel aşamada yani başlangıç durumunda olan bronşit herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak aynı şartlarda yaşanmaya veya çalışılmaya devam edilip, herhangi bir önlem alınmaz ise zatürre oluşacaktır. Ayrıca çok daha ilerleyen durumlarda tahriş olma şartları oluşacak ve bronşit riski, normal kişilere göre çok daha fazla artacaktır.

Bronşit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın ilk birkaç gününde, belirtileri ve işaretleri tespit etmek zor olacaktır. Çünkü bronşit belirtileri grip ile oldukça benzerdir. Ancak doktora gitmeniz durumunda hastalığın tespiti için birtakım fiziksel testler yapılacaktır. Steteskop ile akciğerleriniz dinlenecek ve nefes alıp vermeniz kontrol edilecektir. Bunların haricinde;

  • Göğüs X-Ray: Göğüs bölgesinden alınan X-Ray görüntüleri ile oluşan öksürüğün zatürre veya diğer kaynaklardan dolayı meydana gelip gelmediği belirlenecektir. Sigara içiciler için bu durum büyük bir önem kazanmaktadır.
  • Balgam Testi: Mukus olarak bilinen balgam, akciğerlerden gelen öksürük ile birlikte oluşur. Bu test aynı zamanda alerji testinde de yapılır. Antibiyotik kullanmanız balgamı sökecektir.
  • Akciğer İşlevi Testi: Akciğerlerde ne kadar hava bulunduğunu ölçmek için spirometre denilen bir cihaz kullanılmaktadır. Ayrıca ne kadar nefes alıp, ne kadar nefes verdiğinizi ve nefes alıp verme sürenizi de hesaplayacaktır.

Bronşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bronşit tedavisi herhangi bir ilaç kullanılmaması durumunda 2 hafta sürmektedir. Genel olarak kullanılan ilaçlar ise;

  • Antibiyotik: Hastalar bronşit tedavisinde genellikle yanılgıya düşerek, eczanelere gidip antibiyotik almaktadırlar. Ancak bronşit tamamen virüslere bağlı bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanmak herhangi bir etki etmeyecektir. Bazı durumlarda doktorunuz tarafından antibiyotik reçetesi yazılabilir. Bu durum tamamen bakteriyel fonksiyonları uzaklaştırmak içindir.
  • Öksürük İlacı: Bronşit sırasında oluşan öksürüğü bastırmanın en iyi yolu öksürük ilaçları olarak gözükse de, bu ilaçlar balgam veya mukus oluşumuna sebep olmaktadır. Öksürük, akciğerlerden ve hava yollarından tahrişi atmayı sağlar. Uykunuzu bölecek kadar büyük miktarda bir öksürüğe sahipseniz, öksürük ilacı kullanabilirsiniz. Ancak zorunlu bir durumda kalmadıkça öksürük ilacı kullanmayınız.
  • Diğer İlaçlar: Herhangi bir şeye alerjiniz var ise, astım hastası iseniz veya kronik akciğer rahatsızlığınız bulunmakta ise doktorunuz tarafından bir nefes alma cihazı, iltihabı atmak ve kapanan akciğer kanallarını açmak için çeşitli ilaçlar verilecektir.

Doktorunuzun reçetesi dışında ilaç almamaya özen gösteriniz. Çünkü yanlış tedavi iyileşmenizin dışında, daha da kötü olmanıza sebep olabilir. Ayrıca en büyük bronşit sebeplerinden olan sigara tüketiminden de uzak durmanız hem bronşit olmanızı büyük ölçüde engeller, hem de diğer sağlıksal durumunuzun düzelmesini sağlar.