Vücudumuzdaki organların doğru çalışması adına yardımcı organeller bulunmakta ve yardım ettikleri organ kadar da oldukça kıymetli olan bu organellerin eksikliği durumunda ana organ zaman zaman görevini yapamayacak hale de gelebilir. Bu durum hem organı etkileyeceği için bütün bir vücut sistemini de etkilemektedir. Yardımcı organellerden biri olan bronşitte solunum sistemi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Alt solunum yolunun oldukça önemli olan bir yardımcı organeli de bronşittir. Bronşitlerin görevi ise yapısı itibariyle temiz havanın taşınmasını sağlamaktır. Ancak bunu da ancak ıslak bir şekilde gerçekleştirebilir. Yapısında bulunan mukus sayesinde temiz havayı yumuşatır ve ıslatır bununla beraber diğer organların temiz hava almasına yardımcı olur. Savunma mekanizmasının da önemli bir parçası olan bronşitler nefes borusundan giren tozlu ve pis havanın da tozlarını ve pisliği tutar ve diğer organların bu durumdan olumsuz etkilenmesini engeller. Bronşitlerin zaman içerisinde hasar alması sonucunda bronşitler saydığımız görevlerinden hiçbirini yerine getiremeyecek hale gelir ve bir süre sonra da bu durum hastanın bronşit hastalığına yakalanmasına neden olur. Bronşit hastalığına yakalananlar her ne kadar yaş, ırk, fiziksel özellikler fark etmese de bu durumda zayıf kişiler daha çok etkilenirler. Bu hastalık mevsim değişikliğinin olduğu dönemlerde daha sık görülür. Bu hastalık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde kişinin bütün dolaşım sistemi bu durumdan oldukça olumsuz etkilenebilir ve sonuçları daha ciddi bir hal alabilir.

Bronşit Hastalığı Neden Olur?

Bronşit hastalığı mevsimlerin geçişinde daha sık görülse de her mevsim etkili olan bazı nedenler de mevcuttur. Ancak bronşit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Bronşitler genel olarak akciğerlere dışarıdan diğer solunum organlarından biri olan taşıma kanalcıkları bronşların iç zarlarına zaman zaman hasar vererek iltihaplanmaya neden olur. Genel olarak alt solunum yollarının iltihabı olarak da bilinir. Alt solunum yolları iltihabına neden olan bronşitlerin iltihaplanması sonucunda bronşitlerin görevi aksamaktadır. Akut bronşit genel olarak mevsimsel durumlardan dolayı ortaya çıkar ve bu süreçler içerisinde tedavi edilmesiyle beraber kolayca atlatılabilir. Genellikle çocuklarda ve bebeklerde bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı bu hastalık görülmektedir. Aynı zamanda uzun süredir sigara ve kimyasal maddeler kullanan kişilerde bu hastalık kronik olarak görülmektedir. Bağışıklık sisteminin düşük olduğu hastalıklara yakalanan kimselerin de bu hastalığı yaşaması uzak değildir. Ancak kronik bronşitte kişiler uzun süredir yanlış yöntemler kullandıktan sonra bu hastalığa yakalandıklarında iltihaplanmanın daha az olduğuna rastlanmıştır. Ancak akut bronşitin tedavisi kolay ve hızlı ilerlerken kronik hastalıklarda bu durum aksinedir. Çünkü uzun süreli olan tahrişler bronşitlerin kendini yenilenmesine engel olarak iltihaplarında sürekli olarak nüksetmesine neden olacaktır. Bu yüzden bu yöntemleri kullanan kimseler bu konuda daha hassas olmaları gerekmektedir.

Bronşit Hastalığı Belirtileri

Bu hastalığın diğer hastalıklarla oldukça çok ortak noktası vardır. Bu da kişinin başka hastalıklardan şüphelenmesine ve farklı tedavi yöntemleri uygulamasına neden olur. Bu hastalık oldukça tehlikeli de bir sonuca götürebilir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da kendine has bazı belirtileri bulunmaktadır.

Kişi öncelikle hafif ateşlenmeler ile bu hastalığın belirtisini yaşar. Bu ateşlenmeler oldukça düşük sıcaklıklarda devam etse de uzun süren bir ateşlenme süreci yaşamasına neden olur. Bu ateşlenme süreci bir hafta kadar uzun bir süre durmadan devam edebilir. Solunum hastalıklarının genelinde aynı belirtiler mevcuttur. Kişi nefes alıp verirken oldukça zorlanır bu da kişinin sürekli olarak kendini halsiz ve yorgun hissetmesine neden olacaktır. Bağışıklık sistemini düşüren iltihaplanmalar kişinin sürekli olarak bir uyku halinde olmasına neden olarak kişinin sosyal hareketlerini de kısıtlamaktadır. Havasız kalınan bir ortamda kişi bunu ilk önce fark ederek bu ortamda kalmak istemeyecektir. Aynı zamanda nefes alıp verirken kişinin akciğerlerinde yanma ve acı bir his oluşmakta ve bu durumda göğüsüne yansımaktadır. Kişi zaman zaman soluksuz kalabilir. Aynı zamanda bu hastalıkta kişi hırıltılı bir şekilde nefes alıp verecektir. kişi öksürük atakları geçirirken öksürüğünde sürekli olarak bir kan görebilir. Bunlar akut bronşit hastalığı belirtileridir.

Kronik bronşit hastalığında belirtiler hemen hemen aynıdır ancak bu süreç kişi için daha zor olabilir. Kronik bronşit hastalığına yakalanan kimselerde sürekli olarak bir ateşlenme durumu mevcuttur. Ancak bu ateşlenmeler akut bronşite göre daha az sıcaklıkta olmaktadır. Bu da iltihaplanmaların akuta göre daha az olmasından kaynaklıdır. Aynı zamanda kişi bu süreçte de sık sık nefes alıp verirken acı hissetmektedir. Bununla beraber kronik bronşit rahatsızlığı olan kişilerde de halsizlik söz konusudur. Özellikle kişi kış aylarında öksürük ataklarını daha sık halde geçirir. Kış aylarında kişi öksürürken bu sıra ellerinde ve dudaklarında sürekli olarak bir morarma da söz konusudur. Bu kişilerin ten rengi sarımtraktır. Daha çok ağır çalışma koşullarında çalışan kişilerde bu rahatsızlığa rastlamak mümkündür.

Bronşit Hastalığı Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi bronşit hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir. Solunumun yetersiz olması diğer organlarında çalışma işlevini düşürecek ve sonu organ kaybına kadar gidecektir. Öncelikle kişi bu hastalığa yakalanmamak adına bazı gerekli önlemleri almalıdır. Eğer yukarıda saydığımız belirtilerden bazılarını yaşıyorsa bile mutlaka uzman bir hekime gidip muayene olmalıdır. Ancak genelde belirtiler kış aylarında ortaya çıktığı için soğuk algınlığı ile sıkça karıştırılır. Fakat tükürükte kan görmek sadece nefes alıp verirken göğüste ağrı yaşamak bu hastalığın kendine has belirtileri olacağı için kişi bu belirtiler karşısında şüphe duymalı. Öncelikle gittiği doktor kişinin ciğerlerini soluk alıp vermesini dinler. Bu yöntem teşhis koymak için kesin bir yöntem olmadığı için akciğer grafisi testine sokar. Bu grafi akciğerlerin iki taraftan da görüntüsüne akar ve soluk alıp verme istatistiğini de gösterir. Hatta bronşitin neden olduğu diğer organların rahatsızlıkları da bu şekilde ortaya çıkarak iltihaplanmaların hangi bölgelerde olduğuna nereye daha yakın olduğunu da tespit etmek adına bu yöntem oldukça etkilidir. Teşhis için bu hastalığa uygun bir diğer yöntem de balgam testidir. Balgamı olan kişi öncelikle bir kabın içerisinde tükürür ve gerekli analizler sonucu kişideki iltihaplanma oranı tespit edilir.

Teşhis koyulduktan sonra doktorunuz hastalığın hangi aşamasında olduğunuzu tespit ederek bir tedavi yöntemi belirler. Bu tedavi yöntemleri genelde ilaçların kullanıldığı bir yöntemdir. Bronşlarda bulunan iltihabı kurutmak adına etkilidir. Ancak kronik problemi olan kişilere doktorlar antibiyotik etkili ilaçlar verir. Eğer bu süreç  içerisinde kişi sürekli olarak bol bol sıvı tüketirse dinlenirse ve bununla beraber öksürürken ciğerlerin tahriş olmaması adına şurup içerse kişi bu süreci kendiliğinden bağışıklık sisteminin yardımı sayesinde atacaktır. Bağışıklık sistemi yeterli kuvveti bulduğunda bu bronşlara olumsuz etki eden virüsü tükürükle ve balgamla kendiliğinden atacak ve kişinin gereksiz bir ilaç tüketimi de olmayacaktır. Kişi bu süreç içerisinde olabildiğince ciğerlerini yormamalı yapıyorsa spora kısa bir ara vermeli bu süreç içerisinde de pis havası olan her ortamdan da uzak durmalıdır. Eğer kullanıyorsa sigarayı da en azından bu geçici bir süreçte bırakmalı ancak bu hastalığa tekrar yararlanmak istemiyorsa da sigarayı kesinlikle bırakmalıdır.