Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BRONŞİT TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Bronşit akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin tabakalarında oluşan tahriş sonucu oluşur. Bronşit bulunan kişilerde renksiz bir balgam sökülmesi görülür. Bronşit 2 çeşittir. Bunlar akut bronşit ve kronik bronşittir.

Akut bronşit genellikle soğuk algınlığından veya diğer solunum sistemi sorunlarından kaynaklanan ve en yaygın rastlanan bronşit çeşididir. Bu tip bir bronşitte, bronş tüplerinde tahriş meydana gelir. Genellikle virüs veya bakteri kaynaklıdır. Hava kirliliğinin yanı sıra sigara ve çeşitli kimyasallarda tetikleyici etki yapar. Akut bronşit herhangi bir belirti göstermeksizin birkaç gün içerisinde gelişim gösterir. Ancak meydana gelen öksürük birkaç hafta daha sürmeye devam eder. Ayrıca devam eden bronşit nöbetleri ile karşılaşıyorsanız, medikal tedavi gerektiren kronik bronşit hastalığına sahip olabilirsiniz.

Kronik bronşit ise çok daha ciddi bir durumdur. Bronş tüplerinin katmanlarında sabit bir tahriş veya iltihap ile birlikte ortaya çıkmakta ve genellikle sigaradan kaynaklanmaktadır. Kronik bronşitte meydana gelen durumlardan biri de kronik akciğer rahatsızlığıdır.

Bronşit Neden Olur?

Akut bronşit genellikle soğuk algınlığı ve grip virüslerinden meydana gelmektedir. Antibiyotik içmeniz bu virüslere etki etmez. Bu yüzden çoğu ilaç bronşite sebep olan virüsleri öldürmez. En yaygın olarak ortaya çıkan kronik bronşit ise sigara içmekten dolayı oluşmaktadır. Çevrede ve çalışma alanında bulunan toksik gazlar, hava kirliliği ve tozdan etkilenmektedir.

Endüstriyel kirlilik de bir diğer sebeptir. Özellikle kömür madencileri, tahıl işleyicileri, metal kalıpçılar ve sürekli toz ve dumana maruz kalan kişiler de kronik bronşit rastlanma ihtimali daha fazladır. Ancak buradaki asıl problem uzun süreli sigara içen kişilerdir. Bu kişilerde aşırı derecede mukus üretimi olmakta ve bronş tüpleri tahriş olmaktadır. Kronik bronşitin ilerlemesine sebep olan bir durum da havada bulunan sülfür dioksit ve diğer kirletici gazlardır.

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Hem akut bronşitte hem de kronik bronşitte oluşan belirtiler birbirine benzemektedir ve aşağıdaki gibidir.

 • Öksürük oluşması,
 • Temiz, beyaz, sarımsı-gri veya yeşil renkli ve nadiren atılması sırasında kan gelebilen mukus tabakası oluşumu,
 • Halsizlik ve bitkinlik oluşması,
 • Nefes darlığı meydana gelmesi,
 • Hafif ateş ve ürperme hissi,
 • Göğüs rahatsızlığı oluşması gibi birtakım belirtiler bronşit sırasında meydana gelebilmektedir.

Eğer akut bronşit bulunmakta ise rahatsız edici bir öksürük oluşur ve iltihabın ortadan kalkmasından sonra birkaç hafta boyunca devam edebilmektedir. Kronik bronşit ise üretilen bir öksürük durumunun en az 3 ay sürmesi olarak tanımlanabilir. Tekrarlayan nöbetlerde ise en azından birbirini takip eden yıllarda tekrarlayan nöbet oluşumları meydana gelebilir. Kronik bronşitiniz varsa, belirtilerin ve işaretlerin kötüleşeceği zamanlar olacaktır.

Eğer öksürüğünüz 3 haftadan fazla sürüyorsa, uykunuzu engelliyorsa, ateşiniz 38 dereceyi geçiyorsa, renksiz bir mukus üretimi bulunmakta ise, mukus ile birlikte kan da geliyorsa ve bunların hepsi nefes darlığı ile alakalı ise doktorunuz ile görüşme zamanınız gelmiş demektir.

Bronşit Risk Faktörleri Nelerdir?

Bronşit olma riskinizi arttıran bir takım durumlar vardır. Bunlar;

 • Sigara tüketimi: Sürekli olarak sigara içen veya pasif içici (sigara içen birinin yanında bulunarak sigara dumanını solumak) olan kişilerin hem akut hem de kronik bronşit olma riski artmaktadır.
 • Gastrik reflü: Ciddi mide yanma nöbetlerinin tekrarlaması boğazınızı tahriş edecek ve bronşit olma eğilimini daha da arttıracaktır.
 • Düşük direnç: Bağışıklık sisteminin düşüş olduğu kişilerde, soğuk algınlığı gibi akut veya kronik rahatsızlıkların oluşma riski artmaktadır.
 • Tahriş ediciler: Tahıl, tekstil ürünleri veya kimyasal dumanlara maruz kalan kişilerin akciğer iltihabı yaşaması daha muhtemel olup, bu duruma bağlı olarak bronşit riski de artmaktadır.

Bronşit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın ilk günlerinde işaretleri ve belirtileri tespit edebilmek hiç kolay değildir. Çünkü bronşitin ilk günlerindeki belirtiler ve işaretler soğuk algınlığına benzemektedir. Ancak bir doktora giderek steteskop ile akciğerleriniz dinlenip, nefes alışverişleriniz kontrol edilecek ve sonrasında birtakım fiziksel muayenelere tabii tutulacaksınız.

 • X-ray: Bir göğüs X-ray’ine girerek öksürüğe sebep olan zatürre veya diğer durumların tespitini yaptırabilirsiniz. Eğer bir sigara içiciyseniz bu durum oldukça önemli bir hale gelmektedir.
 • Sputum testi: Sputum, öksürdüğünüzde akciğerden gelen mukustur. Sizlerden bir mukus örneği alınarak gerekli testler yapıldığında veya antibiyotik kullandığınız diğer ilaçlar test edilebilir. Sputum testi genellikle alerji belirtilerini tespit etmek için yapılır.
 • Akciğer fonksiyonu testi: Bu test ile spirometre adındaki bir cihaz kullanılarak akciğerlerinizin ne kadar hava tuttuğu ve bu havanın akciğerlerinizden dışarıya ne kadar hızlı çıktığı tespit edilmek üzere yapılır. Genellikle anfizem ve astım hastalıklarının tespiti için kullanılan bir teşhis yöntemidir.

Bronşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut bronşitler genellikle ilaç tedavisine gerek kalmadan 2 hafta içerisinde kendiliğinden çözülmektedir. Ayrıca ilaca ihtiyaç duyulduğunda doktorunuz tarafından tedavi amacı ile verilen birtakım ilaçlar şu şekildedir;

1.Antibiyotik

z1

Bronşit hastalığı genel itibari ile virüs kaynaklı olarak oluşan bir hastalıktır. Bu yüzden antibiyotik herhangi bir etki etmez. Ancak eğer doktorunuz tarafından antibiyotik verilmiş ise büyük ihtimal ile bakteriyel bir enfeksiyondan şüphelenilmiştir.

2.Öksürük İlacı

z3

Öksürüğü kesmek en iyi alternatif değildir. Çünkü öksürükle birlikte gelen mukus, tahriş edici maddelerin akciğerlerden ve havayollarından atılmasını sağlamaktadır. Eğer oluşan öksürük, gece uyku uyumanızı engelleyecek kadarsa, gece yatmadan önce öksürük ilacı alabilirsiniz.

3.Diğer İlaçlar

otc-ilaç

Eğer sizde alerji, astım veya kronik akciğer rahatsızlığı bulunmakta ise, doktorunuz soluk alma cihazı ve tahrişi azaltıp, akciğerlerinizdeki daralan geçitlerin açılmasını sağlayacak diğer ilaçları verebilir.

4.Rehabilitasyon

1334560867778

Eğer kronik bronşitiniz var ise akciğer rehabilitasyonundan faydalanabilirsiniz. Bu solunum sistemi terapistinin öğrettiği ve kolayca nefes alarak, egzersiz yapma kabiliyetinizi yükselten bir nefes alma egzersizidir.

Bronşitin önlenmesi için yapabileceğiniz birtakım adımlar mevcuttur. Bunlar; bronş tüplerini tahriş eden sigara tüketiminden kaçınmak, bronşite karşı direnç kazanmanızı sağlayacak olan aşı olmak, mikroplardan arınabilmek için ellerinizi sık sık yıkamak ve maske kullanarak havayolu ile bronşit mikroplarının alınmasını önlemektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.