Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bronşite İyi Gelen Yiyecekler

Akciğerde oluşan iltihaplar nedeni ile ortaya çıkan bronşit hastalığı aslında grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların ilerleyen dönemlerinde meydana gelen bir hastalık olmaktadır. Bronşit hastalığı bazen kısa sürede iyileşebilmek ile birlikte bazı durumlarda birkaç hasta boyunca devam edebilir. Genelde bronşit hastalığı beraberinde ıslak ya da kuru öksürüğü de getirir. Bronşiti diğer hastalıklardan ayıran özellik ise balgam, boğazda ağrı, sürekli yorgunluk hali ve yüksek ateştir. Bu yüzden bronşit tedavisi sürecinde bol bol dinlenmek en önemli koşuldur iyileşebilmek için. Aynı zamanda elbette bronşit hastalığı doktor tedavisi ile geçirilmeye çalışılmalıdır fakat bu hastalığı atlatabilmek için bazı sağlıklı ve faydalı gıdaları da düzenli olarak tüketmenin yararı vardır.

Bronşite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Sarımsak

screenshot_2

Sarımsak neredeyse her derde deva olan yiyeceklerden bir tanesidir. Bu yüzden hastalanıldığında da ilk başvurulan besin yine sarımsak olmaktadır. Sarımsak aynı zamanda bronşite de iyi gelmektedir. Çünkü sarımsak tam anlamı ile bir doğal antibiyotik olmaktadır. Bu da onu bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ile mücadele eden bir ilaç haline getirmektedir. Elbette sarımsak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için günlük olarak düzenli şekilde tüketilmelidir. Fakat hasta olunduğunda da iyileşmek için sarımsak tüketimine miktarı biraz arttırarak devam edilmesi gerekir. Bu sayede sarımsak vücuttaki enfeksiyonlar ile çok daha kolay bir şekilde mücadele edebilir. Sarımsağın içinde quercetin adlı bir madde bulunmaktadır. Bu madde akciğerlerde oluşan iltihapların önlenmesi ve iyileştirilebilmesi için bir hayli etkili olmaktadır. Fakat tansiyon ile alakalı problemleri olan kişilerin sarımsak tüketirken biraz dikkatli olması gerekebilir.

2- Mantar

screenshot_1

Lezzeti ile pek çok yemeğin eşsiz bir tamamlayıcısı olan mantar, insan sağlığı için de bir hayli faydalıdır. Özellikle mantar bronşit hastalığında oldukça etkilidir. Mantar çeşitlerinden olan shiitake, reishi ve maitake mantarları akciğerlerde oluşan hassasları en aza indirir ve akciğerlerin kısa sürede iyileşebilmesine katkı sağlar. Bunun yanı sıra bu mantarlar insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye de sahiptir. Dolayısıyla viral hücrelerin yok olmasına büyük oranda katkıda bulunurlar. Ancak mantar tüketirken tükettiğiniz mantarın cinsinden ve yenebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde mantarlar çok zararlı da olabilmektedir.

3- Nane

screenshot_2

Hem güzel kokusu hem de yemeklere verdiği lezzet nedeni ile ülkemizde çok sık tercih edilen nane pek çok hastalığın kısa sürede iyileştirilebilmesinde de etkili bir rol oynamaktadır. Hatta nane bronşit hastalığı için de etkili olabilmektedir. Aslında nane direkt olarak bronşit hastalığını tedavi etmez. Fakat hastalığın yarattığı olumsuz etkilerin azaltılmasında nanenin payı bir hayli büyük olmaktadır. Nanenin içeriğinde bulunan mentol sayesinde akciğerlerdeki mukus birikimi önlenerek, mukus öksürük vasıtası ile vücuttan kolay bir şekilde atılabilir. Dolayısıyla ister çorbalarda, ister kahvaltıda isterseniz de çaylarınızda mutlaka naneyi de tüketmelisiniz. Zaten akciğerleri rahatlatmak için hazırlanmış pek çok bitkisel ilacın içeriğinde nane de bulunmaktadır.

4- Zencefil

screenshot_1

Akciğerler ile alakalı bir hastalık olduğunda ilk akla gelen yiyeceklerden bir tanesi de tabii ki zencefildir. Aslında zencefili insanlar daha çok ishal, mide ağrısı ya da hazım problemi gibi rahatsızlıkların tedavisi amacı ile kullanır. Fakat zencefilin bronşit hastalığına da iyi gelen çok özel bir etkisi vardır. Çünkü zencefil iltihapları önleyici bir rol üstlenmektedir. Dolayısıyla zencefili akut bronşit tedaviniz için sıklıkla ve etkili bir şekilde tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde kuru öksürüğü olan ya da balgam problemi yaşayan kişilerin de zencefil tüketmesinde büyük fayda vardır. Zencefil ağırlıklı olarak çay şeklinde bal ile karıştırılarak rahat bir biçimde tüketilebilir.

5- C Vitamini

screenshot_2

C vitamini hiç kuşku yok ki insan sağlığı ve bağışıklık sistemi için en önemli olan vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Çünkü C vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Bu sayede bronşit hastalığı geçiren bir kişinin iyileşmesi için C vitaminin önemi bir hayli büyüktür. Üstelik C vitamini pek çok doğal ve sağlıklı besinden bol miktarda ve rahat bir şekilde vücuda alınabilir. C vitaminini içeriğinde bol miktarda bulunduran besinler arasında kırmızı biber, brüksel lahanası, kivi, maydanoz, brokoli, kekik, portakal, limon, çilek ve koyu yapraklı çeşitli sebzeler vardır. Bu nedenle bronşit hastalığının tedavi sürecinde bu besinlerin bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede hastalık çok daha kısa bir süre içinde tedavi edilebilir. Aynı zamanda C vitamini kapsülleri de alınabilir. Fakat bu tip ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması ve onun tavsiyesine göre tercih yapılması gerekmektedir. Çünkü her C vitamini takviyesi için vücudunuz ve hastalığınız için uygun olmayabilir.

6- Zerdeçal

screenshot_1

Zerdeçal da bronşit hastalığı olan kişiler için doğal ilaçlardan bir tanesidir. Çünkü zerdeçalın anti inflamatuar özelliğin bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde zerdeçal bronşit hastalığının ve devamında gelen öksürüğün tedavisi için sık sık tercih edilmektedir. Aynı zamanda balgam söktürücü olarak da yoğun bir şekilde zerdeçal tüketilmesi gerekebilir. Fakat miktar konusunda her ne olursa olsun aşırıya kaçmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle zerdeçalı suyun içinde biraz kaynattıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde günde birkaç kez içmek yeterli olacaktır. Özellikle zerdeçal en büyük etkisini de aç karnına tüketildiğinde ortaya çıkarmaktadır. Aynı şekilde bronşit hastalığı nedeni ile geceleri nefes almakta zorluk çeken kişiler de yatmadan hemen önce bu zerdeçal çayından içebilirler. Ancak beklenmeyen bir etki görüldüğü zaman mutlaka tüketim sonlandırılmalı ve hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü bilindiği üzere her besin her insanın vücudunda farklı etkiler gösterebilmektedir. Bazı insanlar bazı gıdalara karşı olan alerjilerini çok uzun yıllar sonra bile fark edebilirler.

7- Bal

screenshot_4

Her türlü bitki çayının tamamlayıcısı olan bal da bronşit tedavisi için en sık kullandığımız besinlerden bir tanesi olmaktadır. Özellikle bronşit hastalığı ile beraber gelen öksürük probleminin kısa sürede geçirilebilmesi için balın etkisinin çok fazla olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bal da bir nevi doğal antibiyotik olmaktadır. Hatta bal bronşlarda oluşan iltihabın azaltılmasına da katkı sağlamaktadır. Balı en etkili şekilde tüketebilmek için limon ve zencefil ile karıştırarak tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra bal soğan suyu ile karıştırarak da tüketildiğinde bronşların açılmasına büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.

8- Soğan

screenshot_3

Sarımsağın ekürisi olan soğan da doğal antibiyotik olan tabiatın bize sunduğu ilaçlardan bir tanesidir. Soğan bronşit hastalığının tedavi sürecinde de çok etkili bir gıda olmaktadır. Çünkü soğanın da balgamı söktürücü bir etkisi vardır. Böylece soğan bronşların ciddi ölçüde rahatlamasına yardımcı olur. Özellikle soğan yemeklerde yoğun olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra tadı biraz ağır olsa da soğanın suyunu içmenin de faydası çok büyük olmaktadır. Soğan suyu hazırlamak için soğanın içini oyup içine bir miktar bal koyabilirsiniz. Sonrasında soğan bal ile birlikte soğanın suyunu süzecektir. Bunun sonrasında ortaya çıkan bu suyu düzenli olarak tüketmek gerekebilir. Hatta bazı uzmanlar bu soğan suyunun diğer antibiyotiklerden çok daha etkili bir ilaç olduğunu söylemektedir. O yüzden akut bronşit tedavisinde mutlaka soğan tüketimini önemsemenizde fayda olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.