Hangi besinlerin sağlık açısından yararlı, hangilerinin zararlı olduklarını genel olarak biliyoruz. Ancak bu zararlı yiyeceklerden birçoğu maalesef market raflarında hala ‘sağlıklı’ etiketi altında satışa sunuluyor. Üstelik bu yiyecekler kanserojen madde içermelerinin yanı sıra obeziteye davetiye çıkarıyor. Çoğu yüksek fiyatlı bu işlenmiş gıdalar ne kadar lezzetli olsa da sağlığımız için uzak durmamız şart! İşte asla güvenmemeniz gereken 10 tehlikeli yiyecek:

1.Fast Food Tüm Yiyecekler

1. Fast food tüm yiyecekler

Dünyanın her yerinde yaygın şekilde bulunan fast food zincirleri öncelikle ticari kar miktarıyla ilgilenir. Bu nedenle sağlıklı bir fast food bulmamızın imkanı yoktur. İçerdikleri trans yağ, tuz, koruyucu maddeler ve şekerle iştah kabartan tadı, kalp ve damar hastalıkları ile obezite başta olmak üzere birçok sağlık probleminin kaynağıdır. GDO’lu mısır, trans yağ, yapay tatlandırıcı ve aşırı miktarda tuz içeren fast food’tan uzak durun!

2.Paketlenmiş Diyet Atıştırmalıklar

2. Paketlenmiş diyet atıştırmalıklar

Evet, genellikle 100 kalorinin altındaki diyet bisküvileri ve diyet ürünü olarak geçen tüm atıştırmalıklardan bahsediyoruz. Dürüst olmak gerekirse çoğumuz bu atıştırmalıkların düşük kalorili olmasına güvenerek 1 paketten fazla tüketiyoruz. Öyle olmasa bile değerli besin ögeleri içermeyen bu atıştırmalıklar bol miktarda GDO’lu mısır şurubu ile tatlandırılır. Bu nedenle paketlenmiş diyet atıştırmalıkları yerine taze organik meyveler tüketmeyi tercih etmelisiniz.

3.İşlenmiş ve Dondurulmuş Et Ürünleri

3. İşlenmiş ve dondurulmuş et ürünleri

İşlenmiş ve dondurulmuş et ürünlerini gördüğünüzde ilk aklınıza gelmesi gereken bunların antibiyotik ve hormon dolu olduğudur. Aldığınız tek bir hamburger köftesi bile yüzlerce hayvan etinin karışımından elde edilir. Bu da E.coli bakterisiyle hastalanma riskinizi arttır.

Çeşitli dolgu maddeleriyle bir arada tutulan, koruyucu madde içeren işlenmiş et ürünleri yerine geniş alanlarda doğal olarak yetiştirilen hayvansal ürünleri tercih etmelisiniz. Hem hangi kırmızı et ürünü ızgaradan daha sağlıklı olabilir ki?

4.Ranch Sos

4. Ranch sos

Amerikalıların neredeyse her yemekte kullandıkları ranch sosu biz de en az onlar kadar seviyoruz. Hamburger, patates kızartması hatta sağlıklı salatalara bile eklenen enfes ranch sos maalesef sağlık açısından hiç de faydalı değil. 1 yemek kaşığı ranch sos 75 kaloridir. Ortalama olarak salataya 100 gram ranch sos koyduğumuzu düşünürsek neredeyse 500 kaloriyi buradan aldığımızı hesaplamak hiç de zor değil.

Ranch sos; şeker, işlenmiş nişasta, yapay tatlandırıcılar ve malt dekstrini gibi zararlı maddeler içerir. Bu nedenle ranch sosun en sağlıklısı evde yoğurt ve çeşitli baharatlarla hazırladığınızdır.

5.Ambalajlı Mısır Gevreği

5. Ambalajlı mısır gevreği

Ambalajlı mısır gevreği masum görünen pazarlama hilelerinden yalnızca bir tanesidir. Birçoğumuz bu ürünlerin sağlıklı kahvaltılık yiyeceklerden biri olduğunu düşünürüz. Ancak şeker yüklü bu gevreklerde GDO’lu mısır kullanılmaktadır. Sülfüril florür sayesinde bozulmadan korunan mısır gevreği ‘doğal’ olarak nitelendirilse de bu gaz toksik bir maddedir.

O sevimli formlardaki gevrekler ‘ekstrüder’ olarak adlandırılan bir cihaz aracılığıyla elde edilir. Burada su ile tahıl karışımları yüksek sıcaklıkta istenilen şekle getirilip ekstrüderden dışarı püskürtülür. Bu süreçte sağlıklı olan tahıllar da pişerek sağlıksız hale gelir. Bu nedenle ambalajlı mısır gevreğini kahvaltılarınızdan uzak tutun.

6.Ketçap

6. Ketçap

Zaten sağlıksız olan fast food’ların aranan ismi ketçaptan koşarak uzaklaşın. Yüksek miktarda früktoz şurubu içeren ketçap yağlı patates kızartmasıyla bir araya geldiğinde gerçekten tehlikelidir. Kaynatılarak elde edilen ketçap ısıyla tüm besin değerlerini yitirdiğinden ketçabın tek bir yararını bile saymak mümkün değildir. Kaliteli olduğunu düşündüğünüz birçok ketçap yüksek miktarda sodyum, yapay renklendirici ve koruyucu içerir.

7.Gazlı İçecekler

7. Gazlı içecekler

Diyet ya da sade, bütün gazlı içecekler sağlık açısından tehlike yaratır. Gazlı içeceklerin sağlıklı versiyonları üretilmeye çalışılsa da 33 cl kutu gazlı içeceğin 26 yemek kaşığı şeker içerdiğini belirtmemiz yeterli olacaktır. Yüksek oranda GDO’lu mısır şurubu ve şeker içeren gazlı içecekler uzun vadede diyabete yol açar. Bunun yanı sıra içerdiği fosforik asitle vücutta kalsiyum emilimini önleyen gazlı içecekler kemik gelişiminin önündeki en büyük engeldir. Ayrıca bu içeceklerin elde edilmesi sırasında kullanılan musluk suyunun florür, klor ve kirlilik içermediğinin garantisi yoktur. Bu nedenle gazlı içecekleri evinize dahi sokmayın. En sağlıklı içecek doğal kaynak suyudur.

8.Dondurulmuş Pizza

8. Dondurulmuş pizza

Pizzanın en sağlıklı besin olmadığını biliyorsunuz. Peki, ya 1 dilim dondurulmuş pizzanın günlük tuz ihtiyacımızı karşılaşamaya fazlasıyla yettiğini biliyor muydunuz? İşlenmiş et ürünleri ve peynir içeren dondurulmuş pizzalar bol miktarda tuzla birlikte kanserojen etki gösteren nitrat içerir. Pizza sosu ve kullanılan yağları da hesaba katarsak fast food hamburgerlerle aynı oranda zararlı olan dondurulmuş pizzaya elveda demenin vakti geldi! Pizzayı çok seviyorsanız evde kendiniz hazırlamayı deneyin.

9.Organik Olmayan Çilek

9. Organik olmayan çilek

Organik olmayan çilek üretiminde 13 farklı çeşit pestisit kullanılır. Bunun anlamı tarım zararlısı böcek ilacı kalıntılarını doğrudan tükettiğimizdir. Bu kimyasallardan biri olan metil iyodür kanserojen etki gösterdiğinden yasaklanmıştır. Ancak üretim sırasında ne denli kontrol edilebilir olduğunu tahmin edersiniz. Çilek tarafından emilen bu zararlı kimyasallardan uzak durmak için yalnızca organik çileği tercih etmelisiniz.

10.Margarin

10. Margarin

Tereyağına alternatif olduğu söylenen margarinler sağlıklı beslenme konusunda bilinen en büyük yanlışlardan biridir. Margarin çok yüksek miktarda trans yağ içerir –ki trans yağın damarları tıkayarak kalp hastalıklarına neden olduğunu biliyorsunuz. İçerdiği kalori miktarından bahsetmiyoruz bile. Uygun fiyatı nedeniyle uzun yıllar hayvansal yağlara alternatif olarak gösterilen margarinin savunulacak hiçbir yanı yoktur. Açık alana bıraktığınızda sineklerin bile margarine gelmediğini görebilirsiniz. Margarin yerine doğal tereyağını tercih etmelisiniz. Tereyağında bulunan sağlıklı doymuş yağlar ve çözülebilir vitaminler margarinle karşılaştırılamayacak ölçüde değerlidir.