Vitamin ve mineral açısından değerli meyve kabukları gibi çekirdekleri de besin ögeleri açısından oldukça zengindir. Üstelik meyve çekirdeklerinin kullanım alanları mutfakla da sınırlı değil.

İşte meyve çekirdeklerinin hiç bilmediğiniz kullanım alanları:

1.Nar çekirdeği kanseri önler

1. Nar çekirdeği kanseri önler

Nar çekirdekleri içerdiği antosiyanin gibi güçlü antioksidanlar sayesinde hem hücre hem de cilt sağlığı açısından faydalıdır. Tüm güçlü antioksidan besinler gibi nar çekirdekleri de toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Nar, kansere karşı tüketilmesi en faydalı meyvelerden biridir. Bununla birlikte nar çekirdeklerini kurutup blenderla toz haline getirerek cildiniz için etkili bir peeling hazırlayabilirsiniz.

2.Kayısı çekirdeği selüliti azaltır

2. Kayısı çekirdeği selüliti azaltır

İlk bakışta bademe benzeyen kayısı çekirdeklerini yemenin faydalı olduğu ile ilgili duyumlar almışsınızdır belki. Ancak bunların bilimsel bir dayanağı olmadığından kayısı çekirdeklerini tüketmenizi önermiyoruz. Bunun yerine kayısı çekirdekleri ile çok daha etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz. Selülit karşıtı etkili bir kür için kayısı çekirdeklerini ezdikten sonra zeytinyağı ile karıştırın. Kayısının nemlendirici etkisi zeytinyağı ve kakao yağı ile birleştiğinde selülitlere meydan okuyan sihirli bir karışıma dönüşür. Selülitli bölgelere bu karışımı düzenli olarak uyguladığınızda başarılı sonuçlar alacaksınız.

3.Papaya çekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirir

3. Papaya çekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini deposu papaya, Türkiye’de çok fazla bilinmese de tüketilmesi oldukça faydalıdır. İçerdiği potasyumla antibakteriyel özellikler göstererek bağışıklık sistemini güçlendiren papaya çekirdeklerinden bir miktar tüketmeniz yeterli olacaktır.

4.Avokado çekirdeği kas ağrılarını dindirir

4. Avokado çekirdeği kas ağrılarını dindirir

Avokadonun iri çekirdeği içerdiği değerli amino asitlerle kas ve eklem ağrılarını dindirmek konusunda oldukça etkilidir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini de destekleyen avokado çekirdeği vücudunuzu mikroplara karşı korur. Avokado çekirdeğinin enerji verici özelliğinden faydalanmak için çekirdeğin kabuk yüzeyini soyun ve rendeleyin. Çekirdeği bu şekilde çeşni olarak kullanabilir ya da çay şeklinde hazırlayıp içebilirsiniz.

5.Ayva çekirdeği akneleri yok eder

5. Ayva çekirdeği akneleri yok eder

Ayva çekirdeklerinin içerdiği vitaminler cilt sağlığı açısından çok yararlıdır. Ciltteki akne ve sivilce problemlerini çözmenin en doğal yolu ayva çekirdekleridir. Bunun için yarım çay bardağı suya bir avuç ayva çekirdeği koyup bardağın ağzını kapatın. Bu şekilde 1-2 gün beklettiğinizde ayva çekirdekleri açılıp suyu jel kıvamına getirecektir. Tonikle temizlediğiniz cildinize bu jeli her gün düzenli olarak uygulayın. 1 hafta sonunda akne ve sivilcelerin yok olmaya başladığını fark edeceksiniz.

6.Karpuz çekirdeği kan basıncını düzenler

6. Karpuz çekirdeği kan basıncını düzenler

Çinko ve C vitaminince zengin karpuz çekirdekleri kan basıncını düzenlemek konusunda oldukça etkilidir. Karpuz çekirdeklerini aşırıya kaçmadan tükettiğiniz sürece tansiyonunuz dengelenir. Fazlası kabızlık sorununa yol açabilir.

7.Üzüm çekirdeği damar hastalıklarını önler

7. Üzüm çekirdeği damar hastalıklarını önler

Üzüm alırken özellikle çekirdeksizlerini seçmek aslında büyük hata. Çünkü üzüm çekirdeği kardiyovasküler hastalıkları önler. Bununla birlikte varis oluşumunu engelleyen üzüm çekirdeklerini her seferinde tüketmenizde sakınca yoktur.

8.Kiraz çekirdeğinden yastık

8. Kiraz çekirdeğinden yastık

Kiraz sapını kaynatıp içmenin vücuttaki ödemleri attığı söylenir. Bu ne kadar işe yarar bilinmez. Ancak kiraz çekirdeklerinin ısıyı koruduğu kesin. Bunun için kiraz çekirdeklerinden küçük bir yastık hazırlayabilirsiniz. Sıcak su torbasından daha uzun süre ısıyı koruyan kiraz çekirdeklerini bir yastık kılıfına doldurun ve kullanmadan önce ısıtın. İşte kiraz çekirdeğinden yastığınız hazır.