Yiyecekleri tekrar ısıtıp yemek günlük hayatta vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızdan biridir. Ancak bunu yaparken nedense besin zehirlenmesi ihtimalini tamamen unutuyoruz. Bazı yiyecekler mikrodalgada kolayca ısıtılabilirken bazıları su veya yağ ile tekrar hafifçe kavrulmayı gerektirir. Peki, sağlık açısından hangi besinlerin taze tüketilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Tekrar ısıtmamanız gereken 7 yiyeceği sizler için bir araya getirdik. İşte, farkında olmadan mutfağımızda kendi ellerimizle yarattığımız tehlike;

1.Pirinç

1. Pirinç

İngiltere Sağlık Merkezi’nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda; yeniden ısıtılan yiyeceklerin saklanma şekillerine göre ciddi zehirlenmelere dahi yol açabildiği belirlenmiştir. Örneğin; çiğ pirinç hastalıklara yol açan Bacillus cereus bakteri sporları içerebilir. Pirinç pişirildikten sonra oda sıcaklığında bırakılırsa, sporlar çoğalarak bakteri artışına neden olur. Bu çok yönlü bakteri toksin üreterek kusma ve ishale yol açar. O halde, pirinçli yemeklerinizi tek seferde tüketebileceğiniz kadar pişirmelisiniz.

2.Tavuk

tavuk-yemekleri3

Tavuk en fazla tekrar ısıtılan ve bir o kadar da tehlike saçan yemeklerden biridir. Çünkü yüksek miktarda protein içerir. Pişirildikten sonra ertesi gün ya da bir sonraki gün ısıtılan tavuk sindirim problemlerine neden olabilir. Bu nedenle eğer mutlaka yeniden ısıtıp yiyecekseniz tavuğun yanında başka bir gıda tüketmeyin.

3.Ispanak

3. Ispanak

Tekrar ısıtılarak tüketildiğinde sağlıklı olmayan besinlerden bir diğeri ise ıspanaktır. Yüksek miktarda nitrat içeren ıspanak tekrar ısıtıldığında tamamen nitrata dönüşür. Zararlı bir bileşik olan nitrat, nitrite ve daha sonra da nitrozaminlere dönüşebilir. Bu bileşikler kanserojendir. Bu nedenle ıspanağı tekrar ısıtıp tüketmemeye özen göstermelisiniz.

4.Yumurta

4. Yumurta

Kahvaltıların olmazsa olmazı yumurta, yüksek ısıya maruz kaldığında toksik etkiye neden olur. Bu nedenle omlet ya da haşlanmış yumurtayı kesinlikle tekrar ısıtıp tüketmemelisiniz. Ayrıca yumurta tekrar ısıtıldıkça proteinleri parçalandığından besleyiciliğini yitirir.

5.Patates

5. Patates

Patates besleyici yiyeceklerden biridir. Ancak eğer patatesi pişirdikten sonra uzun süre oda sıcaklığında bırakırsanız besin değerlerini yitirir. Masum görünen patates gerçekten de toksik etki gösterip besin zehirlenmelerine neden olabilir. Bu nedenle patatesi tek seferde pişirip fazla bekletmeden tüketin.

6.Pişmiş Yeşil Sebzeler

6. Pişmiş yeşil sebzeler

Şeker pancarı, marul, ıspanak, tere ve kereviz gibi bol miktarda nitrat içeren sebzeler vücut için oldukça faydalıdır. Ancak bu pişmiş yeşil sebzeleri tekrar ısıtmak içerdikleri nitratın ıspanakta olduğu gibi önce nitrite, ardından nitrozaminlere yani kanserojen maddelere dönüşmesine neden olur. Bu nedenle bahsettiğimiz pişmiş yeşil sebzeleri bir iki gün sonra bile olsa tekrar ısıtarak tüketmeyin.

7.Mantar

7. Mantar

Mantar pişirildikten sonra tüketilmesi gereken bir besindir. 1-2 gün içinde yiyecekseniz bile mantarı asla ısıtmamalı, soğuk yemeyi denemelisiniz. Aksi takdirde sindirim problemleri ya da daha kötüsü gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle mantar tüketirken özellikle taze olmasına dikkat edin.