Buhar deyince ilk akla gelen sauna ve rahatlatıcı aromaterapi seanslarıdır. Ancak bugün sizlere buharın belki de bizler için en faydalı olan formundan bahsedeceğiz. Konumuz buharla yemek pişirme teknikleri.

Buharla pişirme tekniğinin tarihi Osmanlı zamanına kadar uzanır. Özellikle Çin, Hindistan ve Afrika’da yaygın olan buharla pişirme günümüzde en sağlıklı pişirme yöntemi olarak kabul edilir. Buharda pişen yemekler hem sağlıklı, hem lezzetli hem de tüm diyet programlarına uygundur. Genellikle kızartma ve kavurma buhara göre tercih edilse de yemeklerinizi bir kez buharla hazırladıktan sonra bu teknikten vazgeçemeyeceksiniz.

Çok pratik olan buharla pişirme için özel üretim tencerelere ihtiyacınız yok aslında. Bunun için en kolay yöntem; tencerede kaynayan suya bir kevgir kapattıktan sonra pişireceğiniz besinleri kevgire yerleştirmektir. Suyun buharıyla pişen gıdalar vitamin ve mineral değerlerinden neredeyse hiçbir şey kaybetmeden, en doğal şekliyle sofranıza gelir. Buharla pişirme tüm bunların yanı sıra besinlerin şekil, tat ve renklerini korur. Buharla pişirilen yiyeceklerin lezzetli olmayacağı yönünde düşünceleriniz varsa yazımızı okuduktan sonra fikriniz değişecek. Peki, buhar tekniğinin diğer pişirme şekillerine göre üstün tarafları nelerdir? Dilerseniz detaylı olarak bir göz atalım.

1.Kolesterolü Düşürür

1. Kolesterolü düşürür

Proteinli besinlerin yapısında bulunan hayvansal yağlar ızgara ya da kavurma yöntemleri kullanıldığında damarların tıkanmasına ve kalp hastalıklarına neden olan kolesterolü serbest bırakır. Oysa buharda pişirme ile kötü huylu kolesterolü düşürmek sizin elinizde.

2.Besinin Yapısını Korur

2. Besinin yapısını korur

Birçok besin pişerken ezilip şekil değiştirdiğinden yapısını kaybeder. Fakat buharla pişirmede tat, koku, renk ve lifli yapı bozulmadan kalır. Bu nedenle şık sunumlar için en uygun yöntem buharla pişirme tekniğidir.

3.Besin Değerlerini Yitirmez

3. Besin değerlerini yitirmez

Beslenme uzmanları tüm besinlerin mümkünse çiğ şekilde tüketilmesini önerir. Bunun nedeni pişirme sırasında meydana gelen vitamin ve mineraller gibi besleyici ögelerin kaybını önlemektir. Vücut için çok önemli olan bu vitamin ve mineraller; B ve C vitamini, riboflavin, tiamin, niasin, biyotin, pantotenik asit, kalsiyum, fosfor, potasyum ve çinkodur.

Besinlerin bir kısmını çiğ tüketmek mümkün olmadığından en az kayıpla en lezzetli yemeği hazırlayacak bir yönteme ihtiyacımız var. Çözüm yine buharda pişirme. Bu konuda brokoli örneğini ele alalım. Brokoli buharla pişirildiğinde C vitamini değerini % 81 oranında korur. Brokoli haşlandığında ise bu değer % 30’lara kadar düşer. Serbest radikallerle mücadelede etkin bir rolü olan, değerli flavonoid antioksidanı, buharla pişirmede % 11 gibi bir kayba uğrarken, haşlamada % 66 ve mikrodalgada % 97’sini kaybeder. Özellikle kansere karşı etkili brokoli, karnabahar gibi besinlerin mutlaka buharla pişirerek tüketilmesi gerekiyor. İşte tüm bu sebeplerle, besin değerlerinden en iyi şekilde faydalanmak için buharla pişirme tekniğinden daha iyisi yok!

4.Besinler Tadını ve Rengini Korur

4. Besinler tadını ve rengini korur

Buharda pişirme besinlerin kendilerine özgü tadını, rengini ve sulu yapısını korur. Eğer baharatlardan vazgeçemiyorsanız, buharla pişirme yapacağınız suya sevdiğiniz baharatları ekleyerek özel bir tat yakalayabilirsiniz.

5.Neredeyse Her Şeyi Pişirebilirsiniz

5. Neredeyse her şeyi pişirebilirsiniz

Buharda pişirme tekniği ile neredeyse aklınıza gelen her türlü sebzeyi pişirebilirsiniz. Bununla birlikte vücudumuz için önemli besin kaynağı olan protein türü besinleri de buhar yardımıyla hazırlamanız mümkün. Meyveler, tahıllar ve baklagiller de en lezzetli halini buhar yardımıyla alır.

6.Yağa İhtiyaç Duymazsınız

6. Yağa ihtiyaç duymazsınız

Buharda pişirme yağa ihtiyaç duymayacağınız en akıllıca yöntemdir. Özellikle kilo verme sürecini baltalayan, trans yağa dönüşen yağlara maruz kalma ihtimali buhar tekniğinde tamamen ortadan kalkar. Yemeklerinize lezzet katmak için pişirme işlemi tamamlandıktan sonra sağlıklı, saf zeytinyağından faydalanabilirsiniz.

7.Pratik ve Ekonomik

7. Pratik ve ekonomik

Buharda pişirme yaparken bunun için tasarlanmış özel aparatlı tencerelerden kullanırsanız, aynı anda farklı ürünleri tek seferde pişirerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Üstelik ortalama 10-15 dakika gibi kısa sürede, pratik bir şekilde yemeğinizi hazırlarken, geride temizlenmesi zor mutfak eşyaları bırakmazsınız. Hem pratik hem sağlıklı bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.