Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bulantıya İyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantısı çoğu zaman psikolojik nedenlerle yaşansa da uzmanlar tarafından genellikle başlı başına bir hastalık olarak değil altta yatan başka hastalıkların belirtisi olarak görülen bir semptom olarak değerlendirilmektedir. Mide bulantısı ve arkasından gerçekleşebilecek olan kusma durumu vücutta ciddi sıvı ve mineral kaybına yol açmaktadır. Eğer arkasında yatan bir rahatsızlık varsa, ivedilikle bir uzman doktora görünmek faydalı olacaktır. Mide bulantısı midenin istemsizce kendini boşaltması isteğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Arkasından seyredebilecek kusma ise bu boşaltma isteğine midenin verdiği bir tepki olarak mide kaslarının ani kasılmalarıyla mide içeriğinin yemek borusundan ters olarak boşalmasıdır. Mide bulantısı herkesçe bilindiği üzere hamilelikle beraber de görülebilen bir durumdur.

Bulantıya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Karpuz


Karpuz, mide bulantısı sonrası olası kusma davranışından sonra yaşanacak su kaybını önlemek adına tüketebileceğiniz en faydalı yiyeceklerden biridir. Kusma sonrası susuz kalan mide ve bünye için ilk yardım vazifesi gören karpuz, hem midenizi biraz bastıracak hem de bu su kaybını önlemiş olacaktır. Özellikle hamilelikte görülen mide bulantıları ve kusmalar sonrası kadınların sıkça başvurduğu yiyeceklerden biridir karpuz.

2. Çorba


Mide bulantısının bastırılmasında sıvı gıdalar tüketmek birçok yönden faydalıdır. Çorba da bu yiyeceklerin başında gelen bir besindir. Özellikle grip, soğuk algınlığı, nezle gibi durumlarda görülebilecek mide bulantılarına karşı birebir olan çorbalar hem kusma sonrası yaşanan besin ve sıvı kaybını hızlıca telafi edecek, hem de mideyi boş tutmayacaktır. Özellikle tavuk suyu içeren çorbalar ve erişte ya da pirinç içeren çorbalar, bu hızla toparlanma sürecine yardımcı olacak ve mide bulantısını hızlıca bastıracaktır.

3. Nane


Nane, içerdiği bitkisel yağlarla mide için koruyucu bir yiyecek olarak değerlendirilir. Özellikle annelerimiz de mide bulantısı yaşadığımız durumlarda hemen bir nane limon kaynatıp önümüze getirirler, kısa sürede de faydasını görürüz. Buradan da hareketle nane limon karışımı mide bulantıları için oldukça önleyici yiyeceklerdendir. Ayrıca nanenin sakinleştirici ve ferahlatıcı etkisi de mide bulantınızı bastırma konusunda size bir hayli yardımcı olacak bir yiyecektir.

4. Zencefil

Zencefil bitkisi şekil olarak yer elmasını andıran bir yapıya sahiptir. Genellikle mutfaklarda yemeklere tat katmak için kullanılan zencefil, etken maddeleri bakımından bir hayli zengin bir bitki olarak bilinmektedir. Özellikle mangan adı verilen mineral açısından oldukça zengin bir durumda olan zencefil, tıbbi amaçlarla da sıkça kullanılmaktadır. Toz şeklinde aktarlardan bulabileceğiniz zencefilin yanı sıra taze zencefillerin ince dilimlenmiş halleri de bulunabilmektedir. Zencefilin istediğiniz formuyla hazırlayacağınız bir bardak zencefil çayı mide bulantınızı önlemekte size oldukça yardımcı olabilecek bir bitkidir.

5. Tuzlu Krakerler


Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz tuzlu krakerler hem midenizin boş kalmaması hem de tuzlu bir gıda oluşu sebebiyle mide bulantınızı önleyebilecek bir yiyecektir. Kronik veya sürekli olarak mide bulantısı çeken kişilerin elinin altında bulundurmasında fayda olan tuzlu krakerler hem fazla kalori içermemeleri hem de mide bulantılarına iyi gelmeleri sebebiyle oldukça yarar göreceğiniz yiyeceklerden. Tuzlu krakerle beraber ayran da içebilirsiniz, böylece bünyenizin kaybettiği sıvı ve tuzu hızla geri almış ve tekrar edebilecek mide bulantılarını önlemiş olacaksınız.

6. Yoğurt

Yoğurt, faydası saymakla bitmeyen yiyeceklerden bir tanesidir. Sütten yapılan yoğurt yiyeceği, doğal bir antioksidan olmasının yanı sıra içinde çok sayıda faydalı bakteri oluşumları barındırır, bakteri kelimesi gözünüzü korkutmasın, bunlar sağlıklı insan vücudunda bulunması gereken faydalı bakterilerdir. Bu bakterilere probiyotik adı verilmektedir. Tarihi kaynaklarda dahi şifalı yiyecek olarak geçen yoğurt sayısız rahatsızlığa iyi geldiği gibi mide bulantısına da oldukça faydalı olan bir yiyecektir. İçerdiği faydalı probiyotik bakteriler sayesinde midenizi rahatlatacak, ferahlatacak, tok tutacak ve mide bulantısı şikayetinizi kısa sürede yok edecektir. Dilerseniz yoğurdun içine ekmek parçaları ilave ederek besin değerini artırabilirsiniz. Ayrıca yine yoğurtla yapılan ayran veya cacık da yoğurtla aynı etkileri gösterecek ve kısa sürede fayda görmenizi sağlayacaktır.

7. Ekmek


Boşalmış bir mideye en faydalı olacak yiyeceklerden biri de ekmektir. Hem içerdiği karbonhidratlar mideyi çevreleyecek hem de istifra sonrası oluşan o kötü hissi önlemenize yardımcı olacaktır. Ekmeği isterseniz kızarmış olarak da tüketebilirsiniz. Genellikle mide bulantısı ve kusma sonrası iştahsızlık yaşansa da eğer yiyebilecek durumdaysanız yanına yağsız olması kaydıyla beyaz peynir ilave ederek de tüketebilirsiniz.

8. Kimyon

kimyon199715822352-525

Özellikle mide bulantısı ve beraberinde eşlik eden mide kaslarının mideyi boşaltma isteğiyle beraber ortaya çıkan öğürme refleksine çok iyi gelen yiyeceklerden biri de kimyondur. Genellikle bu özelliği bilinmeyen kimyon, mutfaklarımızda özellikle et ve tavuk yemeklerine lezzet katan bir baharat olarak kullanılmaktadır. Midenin kasılmasını tetikleyen tepkimeleri önleyerek pankreas enzimlerinin salgılanmasına yardımcı olan kimyon, bu bahsettiğimiz kusma refleksini yatıştıracak ve dolayısıyla kısa sürede mide bulantınızı önleyecektir. Mide bulantısını önleme konusunda uzmanlarca tavsiye edilen kimyon tüketim şekli 1 çay kaşığı kimyonu ılık bir sıcaklıktaki suya ilave ederek içmeniz şeklindedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.