Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bulgurun Zararları

Günümüzde artık bulgur bir sektör haline geldi. Bulgurun sektör haline gelmesi bazı durumlarda insanların daha dikkatli olmasını gerektiriyor. İşin içerisine sanayi ve fabrika girdiği zaman işveren karını düşünerek besin değerlerini hiçe sayabiliyor. Bu da halkın sağlığını bozuyor. Önceden altın değerinde olan bulgur popüler kültürle birlikte yerini pirince bırakmış olsa da bulgurda pek çok yemeğin muhteşem tamamlayıcısı olabiliyor. Bulgurla yapılan her yemek hem lezzet hem de vitamin açısında oldukça zengindir. Birçok mineral ve vitamini aynı anda barındıran bulgur aynı zamanda oldukça kuvvetli bir karbonhidrat kaynağıdır. Özellikle spor yapan kişiler sıklıkla bulguru tüketirler. Lifli bir içeriğe sahip olan bulgur bu kadar da masum değil. Her üründe olduğu gibi bulgurun da olumsuz etkileri olabiliyor. Şimdi sizlerle bu olumsuz etkileri inceleyelim.

Bulgurun Zararları Nelerdir?

1. Böbrek Hastalarının Dikkatine

Marketlerde birçok çeşidine rastladığımız bulgurların arka kısmında yer alan besin değeri çizelgesinde potasyum miktarı oldukça önemlidir. Eğer potasyum miktarı yüksek bulgur tüketiyorsanız daha düşük değerli ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü potasyum böbrek hastalarının pek de sevmediği bir elementtir.

2. Mideyi Hassaslaştırır

Mide sindirim mekanizmamızın en önemli organıdır. Mide besinleri küçük parçalara ayırmak için sıkma açma hareketi yapar ancak bu besinleri sadece bu hareketle parçalayamaz. Aynı zamanda bir salgıya da ihtiyaç duyar. Bu salgının adı da asittir. Ancak asit fazla miktarda salgılanırsa midenin kendi kendine zarar vermesine neden olur.

Mide rahatsızlığı yaşıyorsanız bulgur tüketimi de sizlerde bu etkiyi yaratacaktır. Midedeki asidi artırıcı niteliği bulunan bulgur mide rahatsızlığı olan kişilerin belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

3. Gaz Yapar

Bulgurun içerisinde yer alan bazı elementlerin sindirim reaksiyonları sonucunda gaz açığa çıkar. Özellikle mide sorunu yaşayan kişilerde bu durum daha sık görülür. Eğer bulguru fazla tüketirseniz fazla gaza maruz kalabilirsiniz. Bu da huzursuzluğa ve karın ağrısına sebebiyet verebilir.

4. Kuruluk Hissini Artırır

Bulgurun içinde yer alan potasyum ve diğer besinler kişide çok su içme isteği uyandırır. Bununla beraber kişi oldukça kuru hisseder ve bu da rahatsızlığa neden olabilir. Aynı zamanda kişi çok fazla bulgur tüketirse böbreklerinin yararı için fazla su içmesini tavsiye ederiz.

5. Alerji

Bulgurun içeriğinin zenginliği kimi zaman herkese hitap etmeyebilir. Bu nedenden dolayı kişilerin mutlaka dikkatli kullanması gerekebilir. Özellikle küçük çocuklarda hassasiyet daha çok olacağı için bulguru asla çiğ yememelidirler.

Küçük çocuklar çiğ bulguru yiyebilirler, eksik oldukları bir vitamin sebebiyle bu davranış normaldir. Ancak anne ve babaların bu durum karşısında önlem alması gerekebilir. Çünkü kaşıntı terleme gibi durumlar çiğ bulgurun yan etkileri sayılabiliyor ve çocukta bulgura karşı alerjik kalıcı bir reaksiyon oluşabiliyor.

6. Kilo Aldırır

Güçlü bir karbonhidrat olduğu için fazla tüketimi vücutta yağ olarak depolanır. Bunun karşısında kişi mutlaka belirli ölçüde yemelidir. Yağlar vücutta en zor yakılan yapı maddelerindendir. Bulguru yerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de olabildiğince yağsız olarak tüketmektir. Bu şekilde tüketirseniz daha az miktarda yağ oranından etkilenmiş olursunuz.

Bulgur Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle içerik ve yağ bakımında oldukça zengin olan bulguru kullanırken kişi olabildiğince az yağla birlikte tüketmelidir. Aynı zamanda midede hassasiyet oluşturduğu için çok baharatlı yemeklerde aynı anda kullanılmamalıdır. Bulgur oldukça doyurucu bir besin olduğu için sporcuların da neredeyse günde bir öğününü dolduruyor.

Ancak bu kişiler fazla bulgur tüketirse alerjik reaksiyonları olabilir. İçeriğinde bulunan buğday birçok alerji testinde ayrı bir sırada durur. Eğer çocuğunuzun glikoza karşı bir hastalığı varsa yani gut hastalığı varsa bulgur ciddi hasarlarla birlikte başka hastalıklara neden olabilir. Eğer sizlerde ya da çocuğunuzda istenmeyen bir durum görürseniz mutlaka en kısa zamanda doktorunuza danışın.

Bulgurun Yararları Nelerdir?

Bulgurun içinde yer alan birçok besleyici zengin vitamin ve mineraller bulunur. Yukarıda saydığımız zararların yanı sıra bulgur yüksek karbonhidrat değerine sahiptir. İçinde B12 haricindeki tüm B vitaminlerini selenyum, fitatlar gibi önemli besin değerleri vardır. Lif bakımından da zengin olan bulgur sindirim sisteminin çalışmasına yardım eder. Zeka gelişimi adına özellikle küçük çocuklarda etkilidir.  Kolestrolü de kontrol altına alabilen bulgur özellikle sporcuların da sıklıkla öğünlerinde tercih ettiği bir destekleyici besindir.

Hamilelik döneminde tüketilen bulgur vücudun folik asit ihtiyacını da karşılar. Bu hem anne sağlığının korunmasını hem bebek sağlığının korunması adına önemlidir. Yüksek karbonhidrat barındırdığı için kan şekeri düşük olan kişilerin tüketmesi durumunda kan şekerini de artırır ve normal bir seviyede tutar. Sindirim sisteminine oldukça yararı olan bulgur tembel bağırsakların oluşması sonucunda ortaya çıkan kolon kanserine karşı da kişiyi korur.

Bulgurun içeriğinde aynı zamanda demir emilimini sağlayan bazı maddeler de bulunur. Bu da anemi olan kişilerin bolca tüketmesi gerektiği anlamına gelir.  Kan hücrelerinin de sağlığını korur. İçerdiği birçok mineral bakımından onarım işlemlerine de katkıda bulunur. Özellikle saç dökülme problemi yaşayan kişilerin sıklıkla tüketmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.