Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bunama Hastalığı

Unutmak insanların en sihirli gücü olsa da bu bazen ciddi sonuçlara da yansıyabilir. İnsana doğuştan eklenen sevinç üzüntü gibi durumları insanlar hayatlarını devam ettirebilmek adına unutmalıdır. Beyin bu anlamda kişinin bu isteklerini yerine getirir. Unutmak her insanda olması gereken bir durumdur. Beyin sadece insanın hafızanı kayıt altında tutmak için değil aynı zamanda kişinin akıl sağlığını koruyabilmesi için de unutma işlemini de kendisine görev edinmiştir. Unutkanlık yaş, ırk, cinsiyet fark etmeksizin her bireyde görülebilir. Ancak yaşlılarda bunama hastalığı meydana gelerek unutmanın ötesinde bir hal almaktadır.

Bunama; düşünme kabiliyeti ve iradeye dair tüm yetilerin giderek azalmasına ve bir süreden sonra kaybolmasına denir. Bunama aniden olan durum değildir. Yavaşça hastalık diğer insanlardaki unutma kadar kişinin hafızasında yer edinen şeyleri unutmasını sağlar daha sonra diğer insanlardan biraz daha fazla dalgın olmasına unutmasını sağlar. Yani bu hastalık sinsi bir hastalıktır. Bunama genelde yaşlılarda görülse de aslında bunama yaşlılığın getirmiş olduğu normal bir durum değildir. Bu hastalık genelde alzheimer hastalığı ile karıştırılsa da bu hastalık alzhemier hastalığa göre daha hafif bir hastalıktır. Ancak bu hastalığında gelişimi kişiden kişiye göre değişmekte bu da boyutların farklı yaşanmasına neden olmaktadır.

Bunama Hastalığı Neden Olur?

Bunama hastalığı genelde ileri yaşlarda olan kişilerde görülür. Aslında her ne kadar soyut kavramları içeren bir hastalık olarak görülse de bu hastalığın beyinde fiziksel bulguları da vardır. Bu fiziksel bulgular oldukça kuvvetli ve beyinde gerçekleştiği için de zaman zaman riskli olabilir. Beyinde bulunan damarların kan akışı yaşlandıkça ya da bazı sebeplerden dolayı normalliğini kaybederek anormal bir şekilde akmaya devam eder. Bu kan akışının düzenli olmaması da beyinde kalıcı hasarların oluşumuna yani bunamaya sebebiyet verir.

Bazı sebeplerde bunama hastalığının kişide oluşmasını tetikleyebilir. Çok nadir görülse de merkezi sinir sistemine saldıran bir enfeksiyon kişinin bunama hastalığına yakalanmasına sebep olur. Ancak bu sebeple oluşan bunama hastalığının sonuçları diğer sebeplerin neden olduğu bunama hastalığının sonuçlarından daha ciddidir. Kişinin sonunu felce kadar götürerek bir yıl kadar az bir süre içerisinde tüm beyinsel fonksiyonlarının kaybolmasına neden olmaktadır.

Diğer bir sebebiyet veren faktör de kişinin daha önceden felçler geçirmesidir. Bu da beynin bir alanını kısıtlayarak kişinin bazı yetilerinin kaybolmasına ve bunama hastalığına yakalanmasına neden olmaktadır. Bunlar hep beyinsel ya da fiziksel gerçekleşen ve sebebiyet veren faktörlerdendir. Bir de çevresel faktörlerin de rol oynadığı bunama hastalığı vardır. Ancak bu bunamalar sinir sistemini olumsuz etkiler ve hatta bazı bunamalar geri dönüşü olmayan bunamalar olarak da adlandırılır. Geri dönüşü olan bunamalar oldukça az rastlanılan bunamadır. Genellikle bir travma sonucunda çıkar. Bu travmayı yaşayan kişiler gençte olabilir.

Aynı zamanda kişi eğer bir kansere yakalanmışsa bu kanser tümörü beynin bazı fonksiyonlarının kaybetmesine neden olarak bunama hastalığı görülebilir. Tiroit bezleri de bu hastalıkta önemli bir yere sahiptir. Gelişimi sağlayan tiroit bezlerinin eksikliğinde aynı zamanda zeka geriliğine de neden olarak kişinin bu amansız hastalığına neden olacaktır. Bir de eğer kişi çok fazla ağır antidepresan ilaçlar kullandıysa; bunlar da sinir sisteminde yan etki yapacak ve bunamaya neden olacaktır. Menenjit beynin damarlarının iltihaplanması anlamına gelir bu nedenden dolayı bunamayı direkt olarak birebir etkileyecektir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde bunama hastalığının görülmesi kaçınılmazdır.

Bunama Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bunama hastalığının kalıcı olup olmadığı belirtileriyle anlaşılabilir. Ancak bunama hastalığının her çeşidinde ortak bazı belirgin özellikler vardır. Her insan biraz unutabilir zaten hayatımızı devam ettirebilmemiz adına yaşadığımız üzücü olayları ilk günkü kadar hissedip kendimize zarar vermememiz adına unutmamız gerekmektedir. Bu unutma faydalı bir unutmadır. Ancak bunun ilerlemesi ve bunun haricinde gelişen bazı belirtiler bunama hastalığının habercisi olabilir. İlk önce hasta bu hastalığın belirtilerini bir eşyayı ya da nesneyi nereye koyduğunu hatırlayamamak ile başlar. Ya da daha önceden çok iyi bildiği isimleri ve kişilerinde adlarını hatırlayamaz. Bu kişi rahatsız etse de bunun genelde stresten kaynaklandığını düşünerek bunamadan şüphelenmez. Ancak daha sonra daha önceden sürekli olarak gittiği veya iyi bildiği bir adrese giderken birden bire kaybolabilir. Hata yakınları hasta için durumun farkındadır ancak bunamadan şüphelenmek ve bu ihtimali düşünmek başta hasta olmak üzere diğer yakınlarını da korkuttuğu için pek dile gelmeyen bir durum olur. Daha sonra kişi okuduğundan daha az bilgi edinir ve edindiği bilgileri de kısa bir süre içerisinde unutmaya başlar. Ancak yine de günlük işlerini bir şekilde ve ev hayatını bir şekilde devam ettirdiği için kişi bu sürecin de başka nedenlerden dolayı yaşandığını düşünür. Bir sonraki aşamada kişinin durumu daha da vahim bir hal alır. Kendisiyle ilgili olayları bilgileri bir süre sonra hatırlayamaz hale gelir. Aynı zamanda daha önceleri yaptığı işe bir türlü konsantre olamaz ve işlerini aksatmaya başlar. Duygularda genellikle bu durumdan olumsuz etkilenirler. Bir süre sonra çocuklarını anne babasını ve hatta kendisini bile hatırlayamaz hale gelir. Bu durum genelde ikinci çocukluk olarak da adlandırılır. Bir çocuğun ne kadar becerisi varsa en fazla kişi o kadar yaşamını sürdürebilme yeteneğine sahip olur ve hatta günlük işlerini gerçekleştirmek için sürekli birine ihtiyaçta duyar.

Bunama Hastalığı Tedavisi

Uzun yıllar boyunca bu hastalık üzerine araştırmalara yapılsa da bu hastalığın kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Sadece kişinin bu belirtileri daha az yaşamasına sebebiyet verecek bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının giderek kaybolması beyindeki hücrelerin öldüğü anlamına gelmektedir. Bu beyindeki hücrelerinin ölümünü geciktirmek üzere bazı gelişmeler de mevcuttur. Öncelikle bunama hastalığı yaşayan kişilerin çevresindeki insanlar bu kişiye oldukça destek olmalıdırlar. Aksi halde sonuçları daha da kötüye gidebilir. Beyin fonksiyonlarını dinç tutacak aktivitelerde bulunmak bu hastalığın erken evresinde olan kişiler için oldukça etkili bir çözüm olacaktır. Kitap okuma güncel haberleri takip etme sosyal çevreyle yapılan buluşmalarda muhabbete katılmak bazı hobilerle uğraşmak düşünmeye itecek aktivitelerde bulunmak kişinin akıl sağlığını koruyan bir tedavi yöntemidir.

Hastanın yakın çevresin bulunan kişilerin hataya oldukça iyi bakması gerekmektedir. Henüz bu hastalığa bir tedavi yöntemi bulunamamış olsa da bu konuyla ilgili oldukça umut vaat eden projeler ve tedavi yöntemleri hala geliştirilmektedir. Kişi bol bol omega3 içeren besinler almalı beyne faydalı gelen tüm gıdaları düzenli bir şekilde yemelidir. Aynı zamanda kişi bu dönemlerde tek başına dışarı gönderilmemelidir. Çünkü bu durumda kişinin hayati tehlikesi artacaktır Ancak kişinin yanında bu durumu hastaya çok çaktırmamak gerekmektedir. Bu da kendine olan özgüven eksikliği hissetmesine neden olarak yapabileceği işlerden yine sizlerden yardım almak zorunda kalacaktır. Bu konuyla alakalı hasta çevresi bilgilendirmeli ve hastaya karşı olabildiğince sabırlı davranılması gerekmektedir. Yoksa hasta sizlerin onlara yaklaşacağı gibi yaklaşıp sizlere agresif davranarak kontrol edilmesi bir duruma sebebiyet verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.