Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bunamayı Önlemek İçin Şimdiden Uygulamaya Başlamanız Gereken 5 Yöntem

Bunama genel anlamıyla hafıza kaybı, beynin işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirememesi anlamlarında kullanılan bir tabir. Bunama genellikle ileri yaşlarda rastlanılan bir rahatsızlıktır. Ancak genç yaşlardan itibaren çeşitli önlemlerle bu rahatsızlığın önüne geçmeniz de mümkün. Mesela sağlıklı beslenme bunamayı önleyebilir ya da unu, tuzu ve şekeri beslenme düzeninizden çıkarmak ve bunların yerine bol sebze meyve yemek… Bunama ayrıca alzheimer gibi hastalıklarla da beraber anılır, evet bunama ile alzheimer çok benzer belirtiler gösterir. Bu gibi beyin hastalıklarını tamamen önlemenin henüz bir yolu yok fakat şimdiden alabileceğiniz önlemler ve yaşam tarzı haline getireceğiniz alışkanlıklarınızla bunamayı önlemek mümkün olabilir. Uzman nörologlara göre bunamayı önlemenin kesin bir yolu yok fakat tüm uzmanların altını çizdiği gibi çeşitli önlemlerle en azından bunamayı önleme şansı her zaman mevcut. Beyin kas gibidir, ne kadar çok çalıştırırsanız o kadar güçlenir ve daha iyi çalışır. Beyin çalıştıkça kendi içinde sinirsel bağ ve doku oluşumu artar ve ileride yaşanabilecek bunama sorunlarına karşı koruma sağlanır. Genel olarak sigaradan uzak durmak, bağımlılık yapıcı zararlı maddeleri kullanmamak da beyin sağlığınız için olumlu etki gösterecek unsurlardan. Şimdi gelin bunamayı önlemenin ve beynimizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olacak maddelere göz atalım.

1. Sağlıklı Beslenme

Bu madde eminiz ki karşınıza çok fazla çıkıyor. Anca bu bir gerçek; sağlıklı beslenme hemen her sağlık problemiyle mücadelede ve önlemde oldukça önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Aşırı tatlı tüketimi, hazır gıdalar, fazla tuz tüketmek, az meyve ve sebze tüketmek genel olarak sağlığa zararlı beslenme alışkanlıkları. Beslenme düzeninizle ilgili yapacağınız temel bir takım değişiklikler bunamayı önleyebilir ve beynin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Özellikle içeriğinde yüksek miktarda antioksidan içeren besinler beyin sağlığı için oldukça yararlı. Bunun için meyve olarak özellikle portakal, limon, greyfurt, çilek, elma, kırmızı üzüm ve yaban mersini tüketebilirsiniz. Bu meyvelerin dışında beyaz çay ve yeşil çay içerek de yüksek antioksidan içeriğinden yararlanabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler de bu açıdan size oldukça yarar sağlayacak besinlerden.

2. Düzenli Yapılan Fiziksel Egzersizler

Her gün düzenli olarak yapacağınız en az yarım saatlik yürüyüş sayesinde zihinsel fonksiyonlarınız daha iyi çalışır. Fiziksel egzersiz denildiğinde akla illa ki çok yorucu ve fazla efor sarfetmenizi gerektiren egzersizler gelmesin. Fiziksel egzersiz için illa ki yorulmak zorunda değilsiniz, normal bir efor sarfederek normal tempoda bir yürüyüşü düzenli hale getirdiğiniz zaman zihniniz ve beyniniz için yeterli aktiviteyi sağlamış olacaksınız.

3. Kalp Sağlığıyla Beyin Sağlığı İlişkili

Kalp sağlığı genel olarak tüm vücut sağlığını doğrudan etkiler. Tabii bundan beyin sağlığı da nasibini alır. Kalbi sağlıklı tutmak tüm vücut için yararlı olacağı gibi beyin sağlığınız için de oldukça faydalı olacaktır. Kalp sağlığınızı korumak için kolesterole dikkat etmek oldukça mühim. Tansiyonla ilgili rahatsızlıklarınız varsa tedavi olmalı ve bununla da mücadele etmelisiniz. Sigara kullanıyorsanız kesinlikle bırakın. Sigara vücudun her organı ve her sistemi için inanılmaz zararları olan bir zehir. Damar sertliğine sebep olabilecek yiyeceklere beslenme düzeninizde yer vermeyin ve fazla kilolarınızdan arınmanın yollarını arayın. Bütün bu sayılanlara dikkat ettiğinizde kalp sağlığınız olumlu yönde etkilenecek. Ayrıca eklemeden olmaz, stres ve kaygı durumlarıyla mücadele etmek ve stresi minimum seviyede tutmak da kalp ve beyin sağlığınız için oldukça iyi olacak.

4. Sağlıklı Sosyal İlişkiler

Boş vakitlerinizi evde tıkılıp kalarak harcamayın ve sosyalleşin. Sosyal ilişkiler geliştirmek ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek hem kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de bu vesileyle zihninizi diri tutacak etkenlerden. Eğer bu size zor geliyorsa boş zamanlarınızda atın kendinizi sokağa ve özgürce gezip dolaşın. Hobi edinmeye gayret edin ve mümkünse sosyalleşme imkanı da sağlayabilecek kurslara kayıt olun. Bütün bunlar zihninizi meşgul edecek meşgaleler bulmanızı sağlayacak ve beyninizi çalıştıracaktır.

5. Kitap Okumak

Her gün düzenli olarak kitap okumak ve yeni bilgiler edinmek hem beyninizi çalıştıracak hem de hafızanızı geliştirecek. Hoşunuza giden bir konuda bir kitapla okuma alışkanlığı kazanmaya başlayabilirsiniz. Beyin her yeni bilgiyi aldığında kendi içinde yeni sinir bağları oluşturur ve her yeni bilgi alındığında bu süreç tekrar eder. Dolayısıyla kitap okumak, yeni bilgiler öğrenmek, yeni şeyler görmek beyninizi geliştirecek unsurlardan. Özellikle kitap okuma konusunda çok gelişmiş bir alışkanlığınız yoksa işe sevdiğiniz kitap tarzını belirlemek ile başlayabilirsiniz. Çünkü kitap okuma alışkanlığı kazanmak için öncelikle kişinin okuduklarını sevmesi ve onları merak etmesi gerekir. İlk başlarda sevdiğiniz konularla ilgili kitap okuyarak kitap okumayı sevmeye başladığınızda, bir bakmışsınız her çeşit kitabı okumak için can atıyorsunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.