Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Akıntısı

Burun akıntısı hava sıcaklığının çok fazla düşmesi, havaların soğuması ile birlikte ortaya çıkan birtakım hastalıkların habercisi olan bir rahatsızlıktır. Burnu akan birçok insan bu durumu önemsememekte ama bu durumun altında ciddi bir hastalığın yer alması riski bulunmaktadır. Burun akıntısının uzun süre devam etmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü ciddi ve çok önemli hastalıkların bir belirtisi olabilir. Burun akıntısının ise birçok farklı şekli bulunmaktadır. Bazı burun akıntıları sık sık ve sürekli akmaktadır. Bu durum nezle olacağınızın bir işaretidir. Su gibi renksiz bir şekilde olan burun akıntısı ise genel olarak alerji olduğunuz bir besin ya da bitkiyle yakın temas halinde olmanız durumunda ortaya çıkar. Burun akıntısının koyu renkli olması da çok ve basit virüslerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun akıntısının ortaya çıkmasına neden olan birtakım sebepler bulunmaktadır. Bu sebeplerden başlıcaları,

1-Eğer hastaysanız burnunuz akabilir. Özellikle üst solunum yolları hastalıklarından birine yakalanmışsanız, burnunuzun akıyor olması çok normaldir. Burnunuz aktığı zaman mikroplar bu yolla dışarı atılmış olmaktadır. Burun akıntısı soğuk algınlığı ya da grip olacağınızın bir habercisi olabilir. Soğuk algınlığı ya da grip burun, boğazda yer alan bir viral enfeksiyon kaynaklı hastalıklardır. Çok fazla enfeksiyon türü bulunmaktadır ve bu enfeksiyonlar soğuk algınlığına neden olmaktadır. Soğuk algınlığında yoğun olarak burun akıntısı yaşanır. Hastalığın ilk günlerinde çok fazla burun akıntısı olur ama iyileşme sürecine girildiğinde burun akıntısı azalır.

2-Burun akıntısının bir diğer sebebi ise grip olabilir. Grip boğaz ve aynı zamanda akciğere yerleşen, virüs kaynaklı bir hastalıktır. Grip hastalığında da burun akıntısı ortaya çıkar. İlk olarak burun tıkanır ve daha sonra akmaya başlar.

3-Burun yapınızdan kaynaklanan bir durum ise, burnunuz çok fazla salgı üretiyor olabilir. Bu aynı zamanda genetik faktörlere de dayanmaktadır. Bu tür durumlarda burnunuz herhangi bir sebebe bağlı olmadan bazen akacaktır.

4-Herhangi bir besine ya da bitkiye karşı bir alerjiniz bulunuyorsa, burnunuz akabilir.

5-Burun akıntısının ortaya çıkmasındaki diğer nedenler ise, sinüs enfeksiyonu, ani hava değişimi, aşırı yoğun bir şekilde havanın kurumuş olması, baharat ve baharat içerikli yiyecekler, bazı ilaçlar, kimyasal bazı madde içerikli temizlik malzemeleri, hormonal birtakım kimyasal maddeler, parfüm, deodorant ve oda parfümü, aynı zamanda toz gibidir.

Burun Akıntısı Tedavisi

burun_188267309

İnsan vücudunda yer alan burun mukozasının çok yoğun bir oranda mukus üretimi sebebi ile ortaya çıkan duruma burun akıntısı adı verilmektedir. Burun akıntısı ile baş etmek çok zordur ve bazen tedbirsiz olunduğu zamanlarda çok rahatsız edici bir durum haline gelmektedir. Genel olarak insanların soluduğu havada bulunan yabancı maddeler, toz ya da benzeri zararların insan vücuduna girmesine sebep olur. İnsan vücudunun yoğun bir oranda mukus üretmesi sebebi ile, solunum yollarının temizlenmesi amaçlanarak, insan vücudunun göstermiş olduğu doğal bir reaksiyondur. Bu reaksiyon ile birlikte burun içerisinde yer alan kıllar akciğere kadar gitmemesi gereken birtakım yabancı ve zararlı maddeyi tutmaktadır. Bu zararlı virüs ya da bakterilerin insan vücuduna girmemesi ve aynı zamanda dışarı atılması için burun içerisindeki birtakım kanallar mukus üretmeye başlamaktadır. Mukus insan vücudu için zararlı bir madde olmamaktadır ama fazla salgılanması durumunda kişiye birtakım zorluklar yaşatmaktadır.

Burun akıntısını hafifletmek ve geçmesini sağlamak için birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ise,

1-Burun Akıntısına Buhar Tedavisi

Buhar tedavisi ile mukus üretiminin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Burunda yer alan mukozal dengeyi sağlanmak ve aynı zamanda solunum yollarının nemlendirilmesi açısından çok etkili yöntemlerden biri buhar tedavisidir. Bunu uygulamak için buhar makinesi alabilirsiniz. Eğer buhar makineniz yoksa bir tencerenin içerisine sıcak su koyarak, ısıtıcınızın önüne yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem buhar elde etmenize yardımcı olacaktır. Buhar solumak istiyorsanız, evde imkanlarınızla bu ortamı oluşturabilirsiniz. Bunun için bir tencereye su koyarak, ısıtın. Eğer isterseniz içerisine birkaç damla esansiyel yağ ilave edebilirsiniz. Astım gibi hastalıklar için suya birkaç damla okaliptüs esansiyel yağını kullanabilirsiniz. Kaynar suyun üzerine doğru başınızı eğin ve başınızın üzerine bir havlu alarak, buharın burnunuza, boğazınıza doğru girmesine yardımcı olun. Bu şekilde en fazla on dakika boyunca durun ve bu uygulama sırasında derin derin nefes alarak, buharın içinize girmesini sağlayın. Burun akıntısını tamamen durdurabilmek için her gün düzenli olarak iki kere, bir hafta boyunca uygulamanız gerekmektedir. Aynı zamanda sıcak bir duş alarak burun akıntısını önleyebilirsiniz.

cilt-tipine-gore-buhar-banyosu-fikirleri-1_mini

2-Okyanus Suyu Kullanın

Burun akıntısını önlemek için uygulanan bir diğer yöntem ise okyanus suyu kullanmaktır. Okyanus ya da deniz suyunu burnunuza uyguladığınız zaman burun tıkanıklığınız geçecektir. Bu yöntemin bir süre daha uygulanması durumunda ise burun akıntısı tamamen sona erecektir.

3-Sıcak sıvılar tüketin

Burun akıntısını engellemek için yediğiniz besinlerin ve aynı zamanda içeceklerin sıcak olmamasına dikkat edin. Aynı durum soğuk yiyecekler ve içecekler için de geçerlidir. Bu tür durumlarda burun akıntısı az olmaktadır.

4-Viks Kullanın

Viks üst solunum yolu hastalıklarından soğuk algınlığı, öksürük, grip ve aynı zamanda nezle gibi hastalıklarda kullanılır. Burun akıntısını önlemek için visk kullanabilirsiniz. Viski burnun alt kısmına sürerek uygulayabilirsiniz. Böylece burun akıntınız bir süre sonra geçecektir.

5-Zencefil Yaprağı Suyu İçin

Burun akıntısını durdurmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise zencefil yaprağı suyunu içmektir. Bu tedavi şeklini uygulamak için ilk olarak bir su bardağı suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine zencefil yaprağı ilave edin ve bir süre de bu şekilde kaynatın. Hazırlanan çay burun akıntısını durduran bir yöntemdir. Bu yöntemi düzenli olarak uygulayarak burun akıntınızdan kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

6-Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Burun akıntısını önlemek için tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Tuzlu su ile gargara burun akıntısının hafiflemesini ve aynı zamanda bireyin genzinde bulunan akıntı hissinin oluşumunun yok olmasına yardımcı olmaktadır. Daha çok üst solunum yolları hastalıklarında görülen burun akıntısının hafiflemesi için, evde kısa bir sürede hazırlanıp uygulanacak kolay bir yöntemdir. Aynı zamanda tuzlu su ile gargara sayesinde mukus daha ince bir yapıya gelerek, burun akıntısını önleyecektir. Bu durum mukusun insan vücudundan çok daha kısa bir sürede atılmasını kolaylaştıracaktır. Ancak mukus insan vücudundan atılırken burun ve aynı zamanda geniz yollarını tahriş etme riski bulunmaktadır. Tuzlu su ile gargara yaptığınız zaman, mukus incelecek ve vücuttan kolay bir şekilde atılacaktır. Bu durum tahrişin oluşmasını engellemektedir. Tuzlu su ile gargara yapmak için ilk olarak bir su bardağının içerisine yarım çay kaşığı ölçüsünde tuz ekleyin. Suyun içerisindeki tuz eriyinceye kadar iyice karıştırın. Tuz eridiği zaman, karışımdan ağzınıza biraz alarak gargara yapın ama bu süreyi uzun tutmaya çalışın. Çünkü boğazınızda bulunan mikropların yok olması için boğazınızın tuzlu su ile biraz fazla temas halinde olması gerekmektedir. Bu tedavi şeklini iki ya da üç gün süresi boyunca, günde en fazla üç kere tekrarlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.