Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Ameliyatı Sonrası

Önceleri biraz mesafeli yaklaşılır olsa da günümüzde burun ameliyatı çok yaygın olarak uygulanan ve insanlar tarafından tercih edilen bir ameliyat halini almıştır. Ancak burun ameliyatı olacak kişilerin kafasında daima ameliyat sonrasına ilişkin bir takım sorular bulunmaktadır. Öncelikle burun ameliyatı yaptıracağınız doktoru ve ameliyatın yapılacağı merkezi çok iyi seçmeniz gerekiyor. Bu aşamada zaten doktorunuz size süreç hakkında tüm detaylı bilgiyi vermek ile yükümlüdür. Dolayısıyla aklınızda olan, endişe duyduğunuz ya da merak ettiğiniz her türlü soruyu doktorunuza rahat bir şekilde sorabilirsiniz. Biz de burun ameliyatı sonrasında yaşanacak süreç ile alakalı bilgileri sizler için derledik.

 1. Burun ameliyatının ardından doktorun verdiği yönergelere harfiyen uymak gerekir. Özellikle bu süreçte anestezi doktoru artık yemek yiyebileceğinizi söylemediği takdirde kesinlikle ağızdan beslenmemeniz gerekir.
 2. Herkesin sıkça merak ettiği konulardan bir tanesi de gözde oluşması muhtemel boşluklar ile ilgilidir. Bu oluşumu önlemek adına buz uygulaması yapmak yararlı olacaktır. Buz uygulamasının nasıl yapılacağı konusunda detaylı bilgiyi de yine doktorunuz verecektir. Buz konularak muhtemel morluklar ve şişlikler etkili bir biçimde önlenebilmektedir. Bazı kişilere buzun çok soğuk geldiği durumlar da olmaktadır. Bu kişiler de buzu alın bölgelerine ya da saç bölgelerine uygulamaktadır.
 3. Yüzün morarması durumu kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı kişilerin cildi çok fazla morar iken bazılarının ise çok az morarmaktadır. Fakat tüm morluklar şiddeti ne kadar olursa olsun aynı sürede ortadan kalkmaktadır. Bu yüzden yüzünüzün fazla morarması sizi endişelendirmemelidir.
 4. Özellikle ameliyat sonrasında uyku şeklinin ya da yatış şeklinin de önemi çok büyüktür. Mümkün mertebe başınızı yüksekte tutmakta yarar olacaktır. Bunun için de iki adet yastık tercih etmenizde fayda vardır. Bu davranış yüzünüzdeki şişliklerin de oldukça hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunacaktır.
 5. Ameliyattan çıktıktan sonra yüzünüzde az miktarda bulunan morluklar ve şişlikler siz eve döndüğünüz zaman bir miktar daha artabilir. Bu konuda kesinlikle panik yapmamak gerekir. Yani bu durum doğal bir durumdur. Ancak mutlaka yatarken başınızın altının yüksek olmasını sağlamanız gerekir. Bu iyileşmenize yardımcı olacaktır.
 6. Doktorunuz siz hastaneden ayrılırken size kontrole gelmeniz gereken günleri aktaracaktır. Bu günlere harfiyen uymanızda büyük bir yarar olacaktır.
 7. Burun ameliyatı sonrasında kesinlikle yüzünüze ya da boynunuza sert bir biçimde dokunmamanız gerekir. Bu hassasiyeti en azından bir hafta boyunca göstermeniz lazım.
 8. Burun ameliyatından çıktıktan hemen sonra bir müddet dişlerinizi fırçalamamalısınız. Ancak ameliyatın üzerinden takriben iki gün geçtikten sonra çok hafif bir şekilde dişlerinizi fırçalamaya başlayabilirsiniz. Özelikle üst ve ön dişleri fırçalar iken çok ama çok dikkat etmeniz gerekir. Hatta bu süreç için yumuşak uçlu fırça tercih etmenizde de büyük bir yarar olacaktır.
 9. Burun ameliyatı olduktan sonra doktorunuz size artık tamamen iyileşmiş olduğunuzu söylemeden kesinlikle burnunuzu sümkürmemeniz gerekiyor. Doktorunuz kontrollerinizin ardından eğer hazır iseniz size bu işlemi yapabileceğiniz zamanı mutlaka belirtecektir. O güne kadar kesinlikle bu tip davranışlardan kaçınmanız ve beklemeniz gerekir.
 10. Burun ameliyatının ardından burundan çok hafif ölçüde sızıntılar gelebilir. Bunun için gazlı bez kullanmak yeterli olacaktır. Ancak eğer anormal bir durum görür iseniz mutlaka doktorunuza danışmanız ya da hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz gerekebilir.
 11. Ameliyat olduktan sonra bir müddet giydiğiniz kıyafetlere de özen göstermenizde fayda vardır. Özellikle giyerken burnunuz ile temas edebilecek kıyafetlerden kaçınmanız gerekir. Bunun için önden düğmeli ya da fermuarlı kıyafetleri veya gömlek gibi kıyafetleri tercih etmenizde büyük bir fayda olacaktır. Bu sayede üstünüzü giyinir iken burnunuz herhangi bir darbe almayacaktır.

12. Aynı zamanda beslenme konusu da burun ameliyatı sonrasında çok önemli olmaktadır. Mümkün mertebe katı gıdalar tüketmemeniz gerekir. Çünkü katı gıdaların ısırılması ve çiğnenmesi bir nebze daha zor olacaktır ve bu da burnunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca tükettiğiniz gıdaların çok sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz. Soğuğa yakın bir ılıklık en ideali olacaktır.

13. Burun ameliyatı sonrasında bir süre gözlük kullanımına da ara vermeniz gerekebilir. Çünkü gözlük burun üzerinde bir miktar ağırlık ve baskı yapmaktadır. Bu da henüz yeni ameliyat olmuş bir burnun şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden en az 16 hafta boyunca kesinlikle gözlük kullanmamanız gerekir. Ancak eğer doktorunuz bir mahsur görmek ise üç ya da dört gün sonrasında kontakt lens kullanmaya başlayabilirsiniz.

14. Özellikle burnu ve tüm cildi ameliyat sonrasında solaryum ışınlarından ve güneş ışınlarından korumak gerekir. Dolayısıyla ameliyattan sonraki altı hafta boyunca güneşe çıkmamanız lazım. Çünkü güneş ışınları yüzünden şişlikler ve ödemler ciddi ölçüde artmaktadır. Bu da yüzünüzde ortaya çıkan şişliklerin ve ödemlerin çok daha uzun sürede iyileşmesine sebep olur. O bakımdan kesinlikle çok dikkatli olmanız gerekir.

15. Burun ameliyatının ardından bir süre ağır sporlar da yapmamalısınız. Çünkü bu ağır sporlar burnunuza darbe almanıza neden olabilecek türdendir. Yani takriben bir ay ya da doktorunuzun tavsiyesine göre daha uzun süre tenis, voleybol ya da basketbol gibi sporlardan uzak durmanız gerekir. Pek çok doktor bu sporlara ara verilecek sürenin üç ay olması gerektiğini belirtmektedir.

16.Özellikle günlük yaşamınızda bazı dikkat etmeniz gereken noktalar da vardır. Bu noktalardan bir tanesi aşırı gülmeye, aşırı konuşmaya ve çok fazla kahkaha atmaya ara vermek olacaktır. Çünkü bu hareketlerin her biri burun yapısını direkt olarak etkilemektedir.

17.Kanı sulandıracağı için ameliyatın ardından en az bir hafta boyunca aspirin ve türevi ilaçları tüketmemeniz de gerekecektir. Zaten bu konuda detaylı bilgiyi doktorunuz size verecektir.

18. Ameliyatın ardından burunda çeşitli kabuklanmalar da oluşabilecektir. Ancak bu kabukları sert hamleler ile kesinlikle temizlememek gerekir. Bunun için en ideal yöntem bir kulak temizleme çöpü ve çok az oksijenli su kullanarak temizleme yapmaktır. Fakat bu temizleme yönteminin de ne zaman kullanılmaya başlayabileceği konusunda doğru bilgilendirmeyi yine doktorunuz size yapacaktır. Ancak kesinlikle siz doktorunuza danışmadan burnunuza bir hamle yapmamalısınız.

19. Burun ameliyatı yaptırdıktan sonraki ilk aylarda burunda tıkanıklık olması gayet normal bir durum olacaktır. Bu konuda endişeye kapılmaya gerek yoktur.

20. Burun alçıyı ve burundaki bantlar çıkarıldıktan sonra yapılacaklar ve temizlik ile alakalı en doğru bilgiyi yine doktor size aktaracaktır. Bu konuda doktorun önerilerine kesinlikle uymak gerekir.

21. Eğer açık teknik ile burun ameliyatı olmuş iseniz kesilen bölgede bir müddet hissizlik olması gayet doğal bir durumdur. Bu durum ortalama altı ay içerisinde geçmiş olacaktır.

22. Burun ameliyatının ardından burna masaj yapılması zorunlu değildir. Hatta masaj yapılıp yapılmayacağına da doktorun karar vermesi gerekir. Kesinlikle çevreden duyulan bilgiler ile hareket etmemek gerekir. Bu çok ama çok yanlış bir davranış olacaktır. Üstelik burnunuza çok ciddi zararlar da verebilirsiniz bu şekilde davranarak.

23. Burun ameliyatının hemen ardından burun olması gereken şekle henüz geçmez. Burnun en ideal şeklini alması için altı ay ile on iki ay gibi bir süre geçmesi gerekir. O yüzden çok fazla aceleci davranmamak gerekir.

24. Burun ameliyatı olduktan sonraki beşinci günde işe gitmek mümkün bir hale gelecektir. Ancak bu süreçte yine burnunuzda bir alçı olacaktır ve morluklarınız da henüz geçmemiş olacaktır. Eğer ki bu iki durumdan rahatsız değil iseniz ameliyatın sonrasındaki beşinci günde işe gidebilirsiniz. Fakat tamamen iyileşmek için on gün boyunca istirahat yaparak işe gitmemeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.