Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Ameliyatı

Burun ameliyatları özellikle burnunun şeklinden hoşnut olmayan insanların başvurduğu bir cerrahi operasyon çeşididir. Bunun dışında burunla ve burunun işlevleriyle alakalı olarak yaşanabilecek bir takım fizyolojik problemlerde de burun ameliyatı gerçekleştirilebilir ancak gerçekleştirilen burun ameliyatlarının çok büyük çoğunluğu estetik kaygılar sebebiyle gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatlarıdır. Burun ameliyatı tüm estetik ameliyatları arasında açık ara en çok başvurulan cerrahi müdahale yöntemidir. Teknolojinin gelişmesinden nasibini alan tıp yöntemleri de cerrahi operasyonları oldukça olumlu yönde etkilemiştir ve burun ameliyatı da eskisine göre oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca cerrahi müdahaleler sonrası insanların memnuniyetleri sonucunda burun ameliyatlarına ilgi ve talep de oldukça artmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında genel olarak uygulanan prensiplerden en önemlisi burnun estetikli olduğunun anlaşılmaması adına yapılan doğal burun olarak da anılan yöntem. Burun ameliyatında en çok dikkat edilmesi gereken konu burnun kendi dokusuna zarar vermeden cerrahi operasyonu gerçekleştirilmesidir. Özellikle bazı operasyonlarda meydana gelebilecek olan operasyon kazalarında önceki halinden daha kötü bir estetik görüntüyle karşılaşabilirsiniz bu sebepten ötürü cerrahi müdahale için başvuracağınız uzman hekimin referanslarına ve daha önce gerçekleştirdiği operasyonlara göz atmanız yararınıza olacaktır. Burun estetiği ameliyatlarında en sık yaşanabilecek problemlerden biri de operasyon esnasında solunum yollarıyla alakalı yaşanabilecek sorunlardır. Burun estetiği operasyonlarında zaman zaman görülebilmekte olan ve düşük bir olasılık olsa da yaşanabilecek solunum problemlerinden dolayı bazı operasyonlarda estetik cerrahın ve anestezi uzmanının yanında operasyonda kulak burun boğaz uzmanı bir hekim de yer alabilmektedir.

Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları genellikle burunla alakalı estetik kaygılardan dolayı yapılmaktadır. Bunun dışında bir takım fiziksel burun rahatsızlıklarında da burun ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Bu şikayetler genel olarak burnun fazla uzun ya da geniş olması, burnun fazla kemikli ve çıkıntılı bir yapıya sahip olması, herhangi bir kaza ya da darbe sonucu burunda meydana gelen şekil bozuklukları, burun ucunda düşüklük mevcut olması, burun şeklinin bozukluğuna bağlı olarak solunum problemleri yaşanması durumları olarak sıralanabilir. Burun estetiği 18 yaş altı kişilere önerilmez ve yapılması durumunda kemik gelişimi ve doku gelişimleri halen sürmekte olduğundan sonrasında sakıncalı sonuçlar doğabilir.

Burun Ameliyatı Öncesi Dikkate Alınması Gereken Hususlar Nelerdir?

Burnun ucunun dudakla yaptığı açı erkekler için 90 derece, kadınlar için 110 derece civarı olması estetik açıdan kusursuz olarak kabul edilmekte ve ideal ölçüler olarak geçmektedir. Bunun dışında burun ucunun genişliğiyle birlikte burun ucunda kıkırdak yapısı bir hayli önemlidir. Burun yapınız kemerli de denilen hörgüce benzer bir yapıya sahipse bu da hekiminiz tarafından dikkate alınacak bir kriter olacaktır. Burnunuzla alakalı bütün bu özelliklerin yanı sıra burnunuzun alnınızla açısı ve burnunuzun genişliği de iki burun deliğinizin de nefes alma hareketini gerçekleştirmesiyle beraber burun ameliyatı öncesi doktorunuzun gözden geçireceği hususların en önceliklilerinden olacaktır.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burunla ilgili estetik operasyonlarda yaygın olarak genel anestezi yöntemi kullanılmaktadır. Lokal anesteziyle burun ameliyatı yöntemleri de mevcut olsa da genellikle hastanın görüş açısının neredeyse tamamını kaplayan bir bölgede işlem yapılacağından özellikle psikolojik etkileri bakımından genellikle tercih edilmemektedir. Ortalama burun estetiği için gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler 2 saat civarı sürmektedir. Bazı ekstrem durumlarda çok daha uzun süren cerrahi müdahaleler de görülebilmektedir. Burun estetiği operasyonlarında burnun içine silikon malzemeden hazırlanmış bir tampon yerleştirilir. Bu tampon genellikle cerrahi müdahaleden 1 hafta sonra alınmaktadır. Bu silikon malzeme oldukça kaygan olduğundan bir hayli rahat bir biçimde çıkarılabilmektedir. Ameliyatın açık ve kapalı olmak üzere iki farklı türü vardır ve her burun ameliyatının kendine özgü spesifik durumuna göre uzman cerrah hekimler tarafından operasyonun açık ya da kapalı yapılmasına karar verilebilir. Operasyon sonrasında anestezi sonrası genellikle ilk gün ağrı kesicilerin de etkisiyle pek ağrı görülmez fakat takip eden günlerde ağrı genellikle görülmektedir. Bunun için operasyondan sonra kullanmanız adına doktorunuz size etkili bir ağrı kesici reçete edilecektir ve ağrı kesicilerinizi düzenli kullanmanız durumunda ağrı şikayetiniz olmayacaktır. Ameliyat sonrasında genellikle burun çevresindeki dokularda şişlik ve morluk görülebilir. Cerrahi müdahale sonrası uygulayabileceğiniz soğuk kompres ve çeşitli kremlerle morluk ve şişlikleri de kısa sürede atlatabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi tıp ve cerrahi müdahalelere de olumlu etki verdiğinden artık burun ameliyatlarında morluk ve şişlikler eskisine göre daha az görülmektedir. Burun ameliyatı sonrasında burunla solunumda da kısa süreli sorunlar yaşanabilir ama bu problemler geçici seyir göstermektedir. Ameliyattan sonra burnunuza darbe almamaya gayret etmelisiniz yoksa cerrahi müdahalenin faydasını göremeyebilirsiniz. Burunda meydana gelen şişlik geçmesine rağmen ameliyat olan kişilerin burunlarını şiş gibi hissetmesi durumu da bir hayli sık rastlanan bir şikayettir fakat bu sorun da en geç 1 ay içinde tamamen ortadan kalkacaktır. Gözlük kullanan bireylerin burun kemiğine baskı oluşturmaması adına bir süre gözlük kullanmaması da doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrası doktorunuzun önereceği düzenli kontrollere gitmeyi de ihmal etmemeniz operasyonun başarısı için önemli bir konudur.

Burun Ameliyatı Sonrası Yaşanması Mümkün Olan Sorunlar Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun deliklerinden operasyona bağlı olarak kan sızıntıları yaşanabilir ve bu sorun bir gazlı bez ya da pamuk yardımıyla çözülebilir. Yaklaşık 2 güne kadar sürebilecek ufak kan sızıntıları sizi endişelendirmesin ancak eğer daha uzun süren kan sızıntıları olursa doktorunuza görünmeniz yararınıza olacaktır. Ameliyat öncesi doktorunuz size belli bir süre kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirin kullanmamanızı tavsiye edecektir. Ameliyatlarda zaman zaman çeşitli enfeksiyon oluşumları da görülebilir. Çok nadir olan bu durumlara karşı doktorunuz size operasyon sonrası kullanmanız için antibiyotik de reçete edebilir. Burun ameliyatı sonrası en riskli durumlardan biri de kazayla da olsa burnunuza alacağınız darbelerdir. Eğer operasyon sonrası burnunuza şiddetli bir darbe alırsanız yine acilen doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz gerekmektedir. Burun ameliyatının üzerinden geçen zamana rağmen operasyonla alakalı bir takım sorunlar yaşanabilir. Bunlardan bir tanesi istenen estetik görüntünün korunamaması olabilir. Bu gibi durumlarda ikincil operasyonlar gündeme gelebilmektedir. Bu ikincil operasyonlar şekil olarak memnun kalmadığınız durumlarda tercih edilecek bir seçenektir. Bunun kararını şikayetiniz ve burnunuzun durumunu değerlendirecek uzman cerrah hekiminiz verecektir. Ameliyat sonrası tamamen iyileşme süreci biraz uzun sürebilir ve şişlikleriyle beraber morluklar da zaman zaman tekrar kendini gösterebilir. Bu sorunlar genellikle yalnızca estetik sorunlara yol açar ve herhangi bir problemin göstergesi değildir. Bazı burun estetik ameliyatları sonrasında hastalar sonuçtan memnun olmayabilir. Bu gibi durumlarda da ikinci operasyonlar ya da takviye edici operasyonlar uygulanabilir. Bu gibi operasyonlar genellikle ana operasyon kadar uzun sürmemekte ve iyileşme süresi de ilk operasyona göre oldukça kısa bir süre almaktadır. Düzeltme cerrahisi adı verilen yöntem gerekliyse eğer bu durumda operasyon 2 – 3 saat daha fazla sürebilmektedir. Bütün bu sorunlar operasyonun getirdiği sıkıntılar olarak sıralanabilir fakat hiçbiri hayatınızı kabusa çevirmeyecek ve kısa sürede geçerek normal yaşantınıza dönebileceğiniz küçük problemlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.