Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Estetiği

Burun estetiği yani rinoplasti burnun estetik yapısını düzeltmek için buruna şekil verme operasyonu anlamına gelir. Genelde bu cerrahi konjenital anomaliler ve travma nedeni ile oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek adına yapılır. Bunun ile birlikte burun içinde oluşan deformiteler nedeniyle meydana gelen burun tıkanıklıklarının iyileştirilmesi ve deviasyon ameliyatları için de septoplasti işlemi uygulanır. Bu iki ameliyat bir arada yapılabilir.

Burun insanların dış görünüşü ve yüzünün duruşu için estetik anlamda en önemli bölgelerden bir tanesidir. Burun estetiği de bu nedenle estetik cerrahi içerisindeki en mühim ameliyatların başında yer almaktadır. Burun ameliyatları ile birlikte burnun ucunda indirme, kaldırma, inceltme, sivrileştirme, kalınlaştırma gibi işlemler yapılabilir. Aynı zamanda burun eğer ki sağa ya da sola doğru bir eğriliğe sahip ise bununla ilgili de bir düzeltme yapılabilir. Benzer şekilde burnun sırtında dolgunlaştırma, burun deliklerini küçültme ya da büyütme, çeşitli asimetrik yapılara yeniden şekil verme gibi işlemler de uygulanabilir. Burun estetiği çerçevesinde burnun şekil bozukluğunu düzeltmenin yanı sıra iç kıkırdağının ya da kemiğin eğriliklerini düzeltme gibi işlemler de uygulanır. Bu işlemler sayesinde hasta eğer nefes almada zorluk yaşıyor ise iyileştirilmiş olur. Ancak burun estetiğinin tam anlamı ile başarılı olabilmesi için hem yüzün doğal görünümüne uygun bir burun şekillendirmesi yapılması da hem hastanın nefes alış verişinin rahat bir hale getirilmesi gerekir. Yani burun estetiği yalnızca estetik kaygılar için değil aynı zamanda sağlık için de önemlidir.

Burun Ameliyatı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Burun

Burun estetiği yaptıracak kişilerin ilk olarak iyi bir cerrah ile iletişime geçmesi gerekir. Çünkü hasta cerrah ile görüştüğünde hem ameliyat öncesi, hem ameliyat sırası hem de ameliyat sonrasına dair bilgiler alır. Aynı zamanda kişinin ameliyat sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağı ve nasıl hissedeceği konusunda da cerrah ile bilgi alışverişinde bulunmasında fayda vardır. Bununla birlikte kişinin burun estetiği kararı alırken psikolojik ve duygusal olarak dengeli bir halde olması çok önemlidir.

Burun estetiğinde hastanın istekleri ve beklentileri çok önemlidir. Ancak hasta bu beklentilerini cerraha aktardığında en doğru ve en sağlıklı yönlendirmeyi yine cerrah yapacaktır. O yüzden cerrahın fikirlerine ve yönlendirmelerine hak vermenin önemi büyüktür. Cerrah hasta ile görüştüğünde ameliyatın tekniğinden anesteziye, ameliyatın yerinden hasta için gerçekçi olacak beklentilere kadar her şey hakkında bilgi verir. Eğer ki cerrah bu tip konularda yeterli bilgi aktarımını yapmıyor ise başka bir cerrah ile de görüşülmesinde fayda vardır. Çünkü hasta böyle bir ameliyat öncesinde her türlü bilgilendirme alma hakkında sahiptir. Bunların yanı sıra elbette her ameliyatta olduğu gibi burun estetiğinde de bazı bir takım riskler vardır. Bunların da cerrah ile iyice görüşülmesi gerekir. En son aşamada da fiyat konusunda karar verilmesi gelir. Ancak bilinmelidir ki burun estetiği özel bir ameliyattır ve fiyat bu süreçte en son planda bırakılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı yeni uygulanan bir ameliyat çeşidi elbette değil. Pek çok cerrah her yıl başarılı pek çok burun ameliyatı gerçekleştirir. Fakat yine de her türlü riskin de farkında olmak ve bunları bilerek ameliyata girmek gerekir. Eğer ameliyat görüntüyü iyileştirmek adına yapılır ise enfeksiyon gibi komplikasyonların ameliyat sonrasında görülmesi nadir olmaktadır. Eğer tam anlamı ile bir iyileşme gerçekleşmez ise ikinci ameliyata ihtiyaç duyurabilir. Komplikasyon riskini en aza indirmek için hastanın ameliyat sonrasında doktorun önermiş olduğu bakım tekniklerinin her birine riayet etmesi gerekir. Ameliyatın ücreti de ameliyat süresine, anestezi yöntemine, hastaneye ve kullanılacak olan ilave malzemelere göre farklılık taşır.

Kimi hastaların burnunu düzeltmek için doku ilavesi yapmak gerekebilir. Bu tip işlemler ameliyat sırasında gerçekleştirilir. Ancak işlemin yöntemi ve süreci doktorun hastanın hikayesine bakarak karar verebileceği şeylerdir. Burun estetik ameliyatı burnun uyuşturulacağı lokal anestezi ile ya da genel anestezi ile birlikte gerçekleştirilebilir. Burun ameliyatında burun içinde çalışılacak alana kadar kesi gerçekleştirir. Bu bölüm sayesinde kıkırdak ve kemiğe ulaşılarak şekil verme ve değişiklik işlemleri yapılır. Aynı şekilde burun üstünde bulunan çıkıntılar da oyucu bir alet yardımı ile düzeltilmektedir.

Yapılan tüm işlemlerin sonunda bir çeşit alçı kullanılarak burun kemiğinin ve kıkırdağının sabitleştirilmesi ve yeni şeklinin iyice oturması sağlanır. Eğer ki septal cerrahi yapılmış ise tampon kullanılarak açılan hava yolunun korunması sağlanır. Burun ameliyatlarının süresi genelde ortalama 1,5 saat ile 2 saat arasında değişir. Ancak daha geniş çaplı ameliyatlar için daha uzun süreler de gerekebilir.

Burun Ameliyatından Sonra İyileşme Dönemi

Burun Estetiği

Burun ameliyatının ardından oluşan ağrılar ağrı kesici ilaçlar kullanılarak kontrol altında tutulabilir. Genelde doktorlar başın yukarıda tutulmasını ve morluk ve şişlik olmaması ya da en az seviyede olabilmesi için gözlere soğuk kompres yapılmasını önerirler. Buruna takılan alçılar burunda on gün kalabilirler. Ancak ağırlıklı olarak doktorlar bir hafta içerisinde bu malzemeleri burundan çıkarırlar. Bununla birlikte doktorlar geceleri yatarken splint takılmasını önerebilirler. Tamponlar ise burunda birkaç gün durabilir. Gözlerin etrafında bir miktar şişlik ve morluk olması normaldir. Bunlar da aslında birkaç günde azalmaya başlarlar. Hatta ameliyat sonrasındaki iki ya da üç hafta içinde morluklar tamamen ortadan kalkarlar. Şişlikler ise hafifse yavaş yavaş iner, eğer çok fazla ise birkaç ay kalabilir.

Burun ameliyatlarının ardından hastaların çok hızlı bir değişim beklemeleri doğru olmaz. Yani aşamalı olarak iyileşme olacağı için burunun oturması adına da biraz beklemek gerekir. Bazı hastalar bu süreç birkaç hafta sürerken bazılarında tam sonucu aylar sonra hatta bir yıl sonra bile görmek mümkün olur. İyileşme aslında direkt olarak işin doğru bir şekilde yapılmasına, burun yapısına ve deriye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı burun ameliyatlarının ardından hasta çevresinden hiçbir şey fark edilmediğine dair sözler duyabilir. Aslında bu konuda üzülmeye gerek yoktur. Çünkü gerçekten başarılı bir ameliyatta doğal görünüm sağlanır ve ameliyatın gerçekleştiğine dair çok net izler görülmez. Yani bunu bir cerrah başarısı olarak görmek gerekir. Nihayetinde ameliyat yapıldığı belli olan bir burun yapmak yerine yüze hemen uyum sağlayacak doğal görünümlü bir burun yapmaktır.

Burun ameliyatı sonrasında hasta ilk gün ya da ikinci gün ayağa kalkabilir. Tabii kişinin günlük yaşama dönmesi konusunda en doğru süreyi yine doktor verecektir. Fakat bu noktada bir süre koşma, yüzme, eğilme ve yürüme gibi kan basıncına etki eden aktivitelerden uzak durmakta da fayda olur. Çalışan hastaların işe dönme süresinde ise kişinin kendi seçimi ve yüzündeki şişliklerin miktarı etkili olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Olabilecek Komplikasyonlar

Burun estetiği

Cerrahi operasyonun başarısı hem cerrahın başarısına ve tecrübesine hem de kişinin burun yapısına bağlıdır. Yani cerrah ne kadar deneyimli ve başarılı ise ameliyat sonrasında komplikasyon yaşama riski de o kadar az olur. Fakat yine de tamamen risk olmayacağını söylemek doğru olmaz. Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatında da beklenmedik bir takım komplikasyonların oluşma riski her zaman bulunur. Muhtemel komplikasyon riskleri arasında ise enfeksiyon oluşması, burun kanaması, anestezi ile alakalı riskler, burun sırtında meydana gelebilecek damarlanmalar yer alır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.