Burun kanaması diğer bir adıyla, Epistaksis demektir. Burun kanaması, oldukça sık yaşamakta olduğumuz bir sorundur. Bu yazımızda sizlere burun kanaması hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde, ciddi bir sağlık sorunu olmayan burun kanamasının tedavisini yapabilirsiniz.

Ancak burun kanamaları bazı durumlarda altında yatan bir başka tıbbi sorunun kaynağı olarak görülmektedir. Bu nedenler kapsamında, bir belirti olarak burun kanaması, ölümcül olan bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

Burun kanamasında kimi zaman kan sadece bir burun deliğinizden gelirken kimi zaman her 2 delikten birden gelmektedir. Burun kanamaları haftada birden fazla olabilir. Bazıları ise yoğun olarak gerçekleşmektedir.

Burun Kanaması Kimlerde Olur?

Herkes burun kanaması geçirebilmektedir. Ancak burun kanaması konusunda bazı kişiler risk altında olmaktadır. Bu kişiler ise;

 • 2 ile 10 yaşında olan çocuklar
 • Yaşça büyük olan kişiler
 • Hamile kadınlar
 • Düzenli olarak, aspirin  warfarin veya antikoagülanlar ilaçlarını kullanan kişiler
 • Böyle hemofili gibi kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişiler
 • Ayrıca hipertansiyon gibi sorunları olan kişiler de aynı zamanda burun kanaması sorunu ile karşılaşmaktadırlar.

Burun kanaması genellikle ciddi değildir. Ancak, sık sık burun kanaması, yüksek tansiyon veya kan pıhtılaşma bozukluğu gibi daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir ve kontrol edilmelidir.

Uzun bir zaman dönemi boyunca aşırı kanama, anemi sorunlarına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak, doktorunuz burun kanamalarına neden olan daha ciddi bir sorun şüphelenirse, sizleri kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanına sevk edebilir.

Burun Kanaması Neden Olur?

Burnunuzun astar yüzeyine yakın birçok küçük kan damarları içerir. Bu nedenle kanamaların olması çok kolay olmaktadır. Ancak buna ek olarak, diğer nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Kuru Hava

grip-salgini-ile-kuru-hava-arasindaki-bag-244817

Burun kanamalarına havanın kuru olması büyük oranda etkilemektedir. Kuru hava burun zarlarının kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca enfeksiyonlara karşı daha hassas olmaktadır. Bunlarda kanamalara neden olmaktadır. 

2.Burun Karıştırma

150210124301_nose_picking_624x351_bbc_nocredit

Kanamaların oluşmasında diğer bir neden ise burnunuza yapmış olduğunuz baskılardır. Burun karıştırmanın yanı sıra burnunuza yapacak olduğunuz diğer baskılarda burun kanamasına neden olmaktadır. Burnunuzu temizleme, burnunuzu sert bir şekilde çekme, burun içinde yer alan yaralarda burun kanamasını etkilemektedir.

3.İlaç Kullanımı

ağrı-kesici-ilaçlar

Burun kanamaların bir başka nedeni ise kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayıdır. Ayrıca aspirin, warfarin ve heparin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanılması da burun kanama nedenlerindendir. Bunlara ek olarak, alerji tedavisinde kullanılanlar burun spreyleri, sık sık kullanılması halinde yine kanamalarına neden olmaktadır.

4.Diğer Nedenler

Burun kanamasında ise, diğer nedenler şöyle sıralanmaktadır;

 1. Akut sinüzit
 2. Alerjiler
 3. Hemofili gibi kanama bozuklukları,
 4. Amonyak gibi kimyasal tahriş ediciler,
 5. Kronik sinüzit
 6. Kokain kullanımı
 7. Nezle
 8. Septum deviasyonu
 9. Burunda yabancı cisim
 10. Burun Travmaları

Bu nedenlere ek olarak aşağıda maddeler halinde sizlere vermiş olduğumuz nedenlerde bazı kişilerde burun kanamalarına neden olmaktadır. Bunlar ise;

 1. Alkol kullanımı
 2. Herediter hemorajik telenjiektazi
 3. İdiopatik trombositopenik purpura (ITP)
 4. Lösemi
 5. Nazal polipler
 6. Burun ameliyatı
 7. Burun tümörü
 8. İkinci  gebelik

Genel olarak, burun kanamaları, bir semptom ya da yüksek tansiyon sonucu değildir. Ciddi yüksek kan basıncı, burun kanaması varsa kanamayı uzatabilir ya da daha da kötüye götürebilir ama bu durumlar nadir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sağlık sorunları sonucunda burun kanamasına sahipseniz, doktor müdahelelerine ihtiyacınız olacaktır.

Ne Zaman Doktora Görünmeniz Gerekmektedir?

Burun kanaması sorunlarının çoğu ciddi bir sorun değildir ve kendinizin yapacak olduğu küçük pansuman hareketleri ile kolaylıkla geçebilmektedir. Ancak bazı durumlarda tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Acil tıbbi yardım almanız gereken zamanlar ise şöyledir;

 • Bir araba kazası gibi ağır bir yaralanma durumunda
 • Anemi gibi kalp çarpıntısı gibi, nefes darlığı çekiyor iseniz.
 • Soluk tenli olup burun kanamalarının olduğu zamanlar
 • Çok fazla kan akışının olduğu zamanlarda
 • Nefes alışverişlerinde zorluk çekiyorsanız
 • 30 dakikadan fazla süren burun kanamalarında
 • 2 yaşından çokcuklarda burun kanaması durumları var ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekilmektedir.

Eğer sık sık burun kanaması yaşıyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Bu aşamada kanamalar hakkındaki bilgi, doktorunuzun sağlık sorununu belirleme de kolaylık sağlayacaktır.

Burun kanamaları konusunda sizlerinde evinizde kolayca yapabileceği bazı öz bakım tedavileri bulunmaktadır. Bu öz bakım tedavilerinizi doktorunuza danışarak yapmanız da fayda vardır. Çünkü bazı zamanlarda kullanım dozları başka yan etkilere sebep olabilmektedir.

Burun Kanaması Tedavileri Nelerdir?

Burun kanaması tedavileri şunları içermektedir;

 1. Kanamanız var ise, dik oturun ve başınızı öne doğru eğmekten kaçının. Dik oturuş pozisyonunda kalarak, burun damarlarındaki kan basıncı azaltmanız mümkün olacaktır. Bu da kanamanın azalmasına yardım etmektedir. Dik oturmamak ise midenizde tahrişlere neden olarak başka sağlık sorunlarının oluşumuna neden olmaktadır.
 2. Burnunuzda bulunan kurumuş kanları hafif darbeler ile temizleyin. Bunun için en sağlıklı yöntem, burun açıcı spreylerin kullanımıdır. Bu spreyleri doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.
 3. Burnuzun baş ve işaret parmaklarınız yardımı ile kapatın. Burnunuzun sadece bir tarafında kanama olsa dahi, her 2 tarafı da kapatmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu işlemi yaparken ağzınızdan nefes alın. 5 ile 10 dakika bu işlemi devam ettirin. Bu manevra nazal septum üzerindeki kanama noktasına baskı uygular ve sık sık devam eden kan akışını durdurur.
 4. Eğer kanama durmaz ise 15 dakika aralıklarla bu sizlere vermiş olduğumuz adımları tekrardan yapın.

Kanama durduktan sonra, tekrardan başlamasını önlemek için, burnunuza herhangi bir darbe yapmaktan kaçının. Bunu takiben 1 2 saat dik konumda durmaya özen gösterin. Başınızı öne eğmeyin. Başınızı, kalbinizin seviyesinden daha yukarıda tutun.

Burun Kanamasından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Burun kanamasından korunmak için yapacak olduklarınız şunlardır;

 1. Evinizi nemli tutmaya özen gösterin.
 2. Özellikle soğuk kış aylarında, bir pamuklu çubuk ile günde üç kez vazelin (vazelin) veya antibiyotik merhem (basitrasin, Neosporin) ile nemlendirin.
 3. Tuzlu burun spreyi de kuru burun zarlarının nemlendirme yardımcı olmaktadır.
 4. Çocuğunuzun ve kendinizin tırnaklarını kısa tutmaya özen gösterin.
 5. Burnunuzu mümkün olduğunca darbelerden koruyunuz. Ayrıca burun çekme gibi eylemleri yapmayınız. 
 6. Faaliyetler sırasında burun ya da kafanız yaralı olabilir bunun için kafa koruyucu giysiler giyin.