Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Kanaması ve Baş Ağrısı Neden Olur?

Yaşam boyunca bireylerin başına mutlaka gelmiş olan burun kanaması ve baş ağrısı sıklıkla yaşanabilen durumlardan birisidir. Genellikle tedirginlik uyandırmayan burun kanaması ve baş ağrısı birbirinden farklı birçok sebepten oluşabilir ve bu kanamalar ciddi bir sebeple de oluşuyor olabilir.

Bu nedenle baş ağrısı ile birlikte gelişen burun kanamaları beklenilenden uzun sürüyor ve sık sık tekrar ediyorsa mutlaka ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde çok ciddi bir problemin ilerlemesine sebebiyet verebilirsiniz. Burun kanaması ve baş ağrısının sebepleri ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Burun Kanaması ve Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Burun içerisinde pek çok damar bulunur ve bu damarlar en ufak bir darbe aldıklarında zedelenebilecek kadar hassastırlar. Bu damarların zedelenmesi durumunda ise kanamaların oluştuğunu gözlemleyebiliriz.

 • Bireylerin güneşte fazla kalmaları durumunda başlarına güneş geçmesi durumu oluşur. Bu durum burum kanaması ile birlikte görülen yoğun baş ağrısına sebebiyet verir. Ayrıca başına güneş geçen bireylerde bulantı ve ishal de gözlemlenir.
 • Hızlı alınan kilo ve hızlı kilo kaybı bireyin burun kılcal damarlarında çatlamalar oluşur. Bu çatlamalar burun kanamasına ve baş ağrısına sebebiyet verir. Bu durum bazı bireylerde kısa sürede geçerken bazı kişilerde daha uzun sürebilir. Bu kanama yaşlı bireylerde gerçekleşiyor ve uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Alerjik nedenlerle de burun kanamalarının oluştuğu bilinir. Bu durumun sebebi bireyin sürekli olarak hapşırması ve burun akıntısının bulunmasından dolayı burun kılcal damarlarının çatlamasından kaynaklıdır. Burun kanamaları şiddetli hapşırık, öksürük ve sümkürmeden oluşabilir.
 • Travma sonrası baş ağrısı ile birlikte burun kanaması gözlemlenebilir, bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü travma sonucu beyin kanaması gibi ciddi problemler olabilir.
 • Beyinde oluşan patalojik bir durum neticesiyle burun kanaması ile birlikte baş ağrısı oluşabilir. Buna genellikle beyin içi basınç değişimi ve tümör gibi problemler neden olur. Bu problemlerin ciddiyeti büyüktür ihmali halinde can kayıplarının yaşanabileceği unutulmamalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç (aspirin gibi) kullanan bireylerin hapşırmaları durumunda bile burun kanamaları gerçekleşebilir.
 • Özellikle tansiyon hastalarının tansiyonlarının yükseldiği durumlarda çok şiddetli bir baş ağrısı ile burun kanaması yaşadıkları görülür. Bu bireylerin böyle bir durumda derhal doktorlarına başvurmaları gerekir.
 • Hava koşulları da burun kanamasına neden olan sebeplerdir. Özellikle kuru hava burun içinin kurumasına neden olur. Bu durum burun zarlarının enfeksiyona ve kanamaya karşı hassaslaşmasını sağlar ve kanama görülür.
 • Küçük çocuklarda burun kanamalarının çok sık görüldüğü gözlemlenir. Bu kanamalar ebeveynleri telaşlandırsa da kanamaların sebebi genellikle burun kurcalanmasından kaynaklanır. Çocukların burun karıştırarak burnu koruyan tabakayı tahriş etmesi sonucunda burun kanamaları görülür. Ayrıca küçük çocukların burunlarına sert bir cisim sokarak da burunlarını kanattığı görülmüştür, bu nedenle dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.
 • Günlük hayatta yaşanan aşırı stres, burun kanaması ve baş ağrısına neden olabilir.

Burun Kanamasının Tehlikeli Olduğu Durumlar

Burun kanaması tek başına olduğunda ve sürekli tekrarlanmadığında basit nedenlerden oluşmuş olabilir. Ancak ciddi problemlerin habercisi olabileceği de unutulmamalıdır. Eğer burun kanamanız baş ağrısı ile birlikte gerçekleşiyorsa, arka arkaya tekrarlıyorsa, kanama nefes almanın zorlaşmasına sebep oluyorsa, birey pıhtılaşma hastalığına sahipse, kalp çarpıntısı, bayılma, yüksek ateş gibi durumlar söz konusu ise birey en kısa zaman içerisinde doktora gitmelidir.

Baş Ağrısı ve Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Genel olarak baş ağrısı ve burun kanamasını tedavi etmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Yaşam biçiminizi düzenlemeli, yeme içme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.
 • Yaşamınızda sizleri stres altına sokan durumlardan olabildiğince kaçının.
 • Vücudunuzu çevresel olarak etkileyen durumlardan(güneş, sigara, gürültü, koku vb.) uzaklaşmalısınız.
 • Fiziksel tedavi yöntemlerinden faydalanın.
 • Akupunktur, akupressör, aromaterapi, tropikal uygulamalar gibi alternatif tedavi yöntemlerini araştırıp ihtiyacınız olanı seçip uygulatın.
 • Kesinlikle doktora gidin ve gerekirse ilaç tedavisini düzenli bir şekilde uygulayın.

Burnu Kanayan Kişiye Nasıl Müdahale Edilir?

Burnu kanayan kişi ilk olarak dik bir şekilde oturtularak başı öne doğru eğik bir şekilde burun deliklerinin uç kısmından bastırılır. Eğer burun kanaması basit nedenlerden oluşmuş ise en fazla 10 dakika içerisinde duracaktır. Ancak kanama durmuyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Ayrıca halk arasında en fazla yapılan yanlışlardan birisi de burnu kanayan kişinin başını havaya kaldırmaktır. Bu durum kanın genze hatta beyne gitmesine sebep olarak çok daha büyük problemlerinin oluşmasına neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.