Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Burun, insan vücudunda en hassas noktalardan biridir. Bu sebeple vücuttaki kısmi değişimler dahi, burun kaşıntısı oluşumuna sebep olabilir. Burun kaşıntısı; genellikle gözde kızarma ve yanma, hapşırma ve burun akıntısı ile birlikte ortaya çıkar. Görülen bu belirtiler genelde alerji sebebiyle oluşur. Vücuttaki bağışıklık sistemi, normalde zararsız görülen bir maddeye gereğinden çok tepki veriyorsa alerji oluşur. Solunum yollarını tetikleyici yöndeki alerjiler de burun kaşıntısı yapar.

Hava aşırı derecede nemsizse, soğuk algınlığı ve alerji sonrası ortaya çıkan burun kaşıntısı, can sıkan bir sağlık sorunu olsa da kısa sürede tedavi edilebilir. Burun kılcal damarlarla kaplıdır. Kalpte çalışma açısından farklılık olduğunda, kılcal damarlara normalden çok kan gönderilirse bu durum kaşıntıya sebep olabilir. Yani normalde basit görülen kaşıntı ciddi sağlık problemlerinden dolayı da olabilir. Bu kaşıntılar bir ön belirti olarak kabul edilecek olursa, bazı rahatsızlıkların erken teşhisinde yardımcı olabilir.

Burun Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

1. Alerjik Rinit

Şayet kronik burun kaşıntıları ve akıntıları sorunları yaşıyorsanız ve bununla birlikte hapşırma, burun tıkanıklığı, göz yaşarması gibi belirtilerle karşılaşıyorsanız, muhtemelen alerjik rinit rahatsızlığınız vardır. Buna sebep olan faktörlerden biri ev tozu akarlarıdır. Her evde olan bu küçük maddeler yatak odasında, yatakta, yastık ve halıda toz içinde yaşar. Tozdan kaynaklanan alerjiden kurtulmak amacıyla ev içindeki eşyaların havalandırılıp tozdan arındırılması gerekir.

Bunun yanı sıra köpek, kedi, at, hamster gibi hayvanlardaki salya ve idrara temas edilmesi veya maruz kalınması alerjiye neden olabilir. Polene olan alerjiden kaynaklanan bahar nezlesi de özellikle ilkbahar sonları ve yaz başında burun kaşıntısına neden olabilir.

2. Besin Alerjisi

Şayet bir besine karşı hassasiyetiniz bulunuyorsa, bu ürünü yediğiniz zaman bağışıklık sistemi çok miktarlarda histamin üretebilir. Bu durum da cilt ve burun kaşıntısı, deri dökülmesi gibi belirtilere neden olabilir. Bazı gıdalar yüksek miktarlarda histamin içerdiği için diğerlerinden daha çok burun kaşıntısına neden olabilir. Sert peynir, soya sosu, jambon, kırmızı şarap, domuz pastırması, balık, bira, pizza ve domates püresi gibi ürünler bu yiyecekler arasındadır. Ayrıca, tanısı henüz konulmayan gluten duyarlılığı da burun kaşıntılarına neden olabilir.

3. Deri Rahatsızlıkları

Düşük nem veya vücudun susuz kalması dolayısıyla burun kuruluğu, rahatsız edici burun kaşıntısına neden olabilir. Bununla birlikte mantar, egzama, sedef hastalığı ve kurdeşenden şikayetçi olan kişiler de kronik burun kaşıntısına maruz kalabilir.

4. Diğer Nedenler

Duman, ağır koku ve kimyasallara maruz kalındığı zaman burun kaşıntısı meydana gelebilir. Havada ani sıcaklık veya nem değişmesi solunum yollarını etkilediği için burunda istenmeyen etkiler oluşturabilir. Hamilelik veya ergenlik dönemlerinde yaşanan hormonal değişmeler, burun kaşıntısi gibi semptomlara neden olabilir. Ayrıca, bazı ilaçların yaptığı yan etkiler de burun kaşıntısı meydana getirebilir. Bu sebeple bu şekilde bir rahatsızlığınız varsa ilaç kullanmadan evvel yan etkilerini dikkatlice okumalısınız.

Bu nedenlerin yanında kalp ritmi bozuklukları, kullanılan ağır kokulu parfümler ve ağır kokular da burunda ciddi kaşınmaların meydana gelmesine sebep olabilir.

Burun Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Burun kaşıntısı sorunu basit bir rahatsızlık olsa da uzun sürdüğünden dolayı kişinin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Bu sebeple en kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Burun kaşıntısı tedavisinde ilk olarak kaşıntıya sebep olan etkenin tespit edilmesi ile başlayıp, bu doğrultuda çeşitli tedaviler uygulanabilir.

1. Tuz Çözeltili Burun Spreyleri

Kolay ve doğal bir yol olan tuz çözeltili burun spreyleri, eczanelerde bulunur. Genellikle içeriğinde deniz tuzu olan rahatlatan burun spreyleri kullanılır. Spreyin içerdiği deniz tuzu ve su solüsyonları burun yolundaki kuruluklara karşı güzel ve basit bir çözümdür. Bu tuzlu spreyler burun yollarını temizler ve nemlendirip kaşıntının geçmesini sağlar.

2. Antihistamin İçeren İlaçlar

Vücuttan salgılanan histamin, alerjen durumlara maruz kalındığında; burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırmaya neden olur. Böyle bir durumda antihistamin içerikli burun veya ağız spreylerini eczaneden temin edebilirsiniz. Genelde etkisi çoğu zaman geçici de olsa, bir süreliğine rahatlık sağlayabilir.

3. Nemli Hava

Bulunulan yerdeki hava nemlendirilerek burun kaşıntısı rahatlatılabilir. Bu konuda evlerde kullanmak için üretilen hava nemlendiriciler yarar sağlayabilir. Bunun yanı sıra, buharlı banyo yapmak da burun kaşıntısının azalmasını sağlayabilir.

4. Merhem ve Losyonlar

Burundaki kuruluktan kaynaklı kaşıntılara karşı, burun yollarını nemlendiren ve rahatlatan çeşitli merhem ve losyonları kullanmak burnu rahatlatabilir. Eczaneden reçetesiz alınabilen bazı merhem ve losyonlar kullanabilir veya doktora danışarak daha güçlü etkisi olan kremler tercih edilebilir.

5. Alerjik ve Tahriş Edici Maddeleri Uzaklaştırmak

Çevrenizdeki alerjenler ve tahriş edicilerden kurtulmak, burun kaşıntısını geçirebilir. Bu maddeler arasında; evcil hayvanların deri döküntüleri, toz ve temizleyici maddelerdeki kimyasal tahriş ediciler bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.