Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Küçültme

Estetik ameliyatların büyük bir kısmını burun estetiği ameliyatları oluşturmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında da insanlar ağırlıklı olarak burun küçültme ameliyatlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde özellikle son yıllarda burun küçültme ameliyatlarının çok geliştiğini ve oldukça başarılı sonuçlar alındığını söylemek mümkün olmaktadır. Aşağıdaki yazımızda size burun küçültme ile alakalı önemli noktalar hakkında bilgiler vereceğiz.

Burun Küçültme Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun yüzün ifadesinin güzelleşmesi ve şık bir görünüm kazanması açısından en önemli organlardan bir tanesidir. Burundaki en ufak bir değişiklik ya da önceden beri var olan bir şekil bozukluğu kişinin tüm görünümünü değiştirebilmektedir. Bu da doğal olarak insanlarda bazı psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Özellikle insanlar büyük olan burunlarından şikayet etmektedirler. Çünkü yüzde oldukça büyük bir yer kaplayan bu burunlar yüzün orantısını da ciddi oranda değiştirmektedir. Ancak bu nadir görülen bir durum değildir. Pek çok insanlar doktorlara burnunun yüzüne oran ile daha büyük olmasından şikayet ederek gitmektedir.

Önceleri bu duruma bir çare bulunamadığını düşünen insanlar zaman içinde öz güven kaybı gibi çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalmaktaydı. Fakat günümüzde plastik cerrahi oldukça büyük bir gelişme gösterdiği için insanların bu sorununa da oldukça etkili çözümler sunulmaktadır. Eğer sizin de burnunuzun büyüklüğünden dolayı duyduğunuz bir şikayetiniz var ise burun küçültme ameliyatı olarak bu sorununuzdan kurtulabilir ve yüzünüzde istediğiniz ideal ifadeye kavuşabilirsiniz. Üstelik ülkemizde de son dönemlerde oldukça fazla gelişmiş olan plastik cerrahi hastalara bir hayli etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Ancak insanların burun küçültme ameliyatına karar vermeden önce bilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi bir başkasında gördükleri burnun kendilerine de uyacağı düşüncesidir. Bu oldukça yanlış bir yaklaşım olmaktadır. Çünkü herkesin ifadesi ve yüz orantısı birbirinden çok ama çok farklıdır. O yüzden her burun herkeste güzel durmayabilir. Hatta bir başkasında gördüğünüz burun size yapılmış olsa siz de o burunun size hiç yakışmadığını düşünebilirsiniz. Dolayısıyla en güzel burun diye bir şeyden söz etmek mümkün değildir. Önemli olan yüze en çok yakışan buruna sahip olmaktır.

Genelde burun ameliyatları öncesinde hasta doktora başvurduğunda hastanın bir fotoğrafı çekilir ve bu fotoğraf bilgisayar ortamında ameliyat sonrasında kavuşması gereken muhtemel görüntüye dönüştürülür. Bu sayede hasta ameliyatın ardından sahip olacağı görüntü ile alakalı net bir sonuca ulaşmış olur. Böylece hastalar ameliyatın ardından bir sürpriz ile de karşı karşıya kalmamış olurlar ve ameliyatı mutlu bir şekilde tamamlamış olurlar. Özellikle burun ameliyatında hastanın doktora kendini çok doğru bir şekilde anlatması gerekir. Aynı şekilde doktor da hastasını çok doğru bir biçimde bilgilendirmelidir. Bu konuda her iki tarafın da şeffaf olmasının önemi büyüktür. O yüzden hasta doktor seçiminde bir hayli dikkatli davranmalı ve çok iyi bir şekilde araştırma yapmalıdır. Burun küçültme ameliyatı zannedildiği kadar uzun süren bir ameliyat olmamaktadır. Aynı şekilde ameliyatta ve ameliyatın sonrasında da hasta çok büyük acılar çekmez. Zaten hastanın duyması muhtemel acılara karşı doktor bir takım ilaçlar kullanmasını önerecektir. Genelde bir burun küçültme ameliyatı ortalama olarak iki saat kadar sürmektedir. Bu ameliyatlarda yine doktorun tercihine bağlı olarak lokal anestezi yapılmaktadır ve hasta herhangi bir kesi acısı duymamaktadır. Dolayısıyla bu durum hastanın ameliyatta herhangi bir şey hissetmemesini sağlamaktadır.

Burun küçültme ameliyatlarında hastaların bir diğer bilmesi gereken şey de yüzde meydana gelebilecek morlukların ve şişliklerin çok doğal bir durum olduğudur. Yani her burun ameliyatının ardından yüzde mutlaka bir miktar şişlik ya da morluk oluşabilir. Yalnızca bu şişlik ve morluklar ameliyatın çeşidine ve hastanın genel yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak bu şişlik ve morluklar ortalama bir hafta içerisinde azalmaya başlayacaktır. Fakat tamamen ortadan kalkmaları biraz daha uzun vakit alabilmektedir. Üstelik burun ameliyatının ardından eğer hasta doktorunun önerilerine harfiyen uyar ise iyileşmesi de o oranda fazla olacaktır. Bu konuda hastanın kendine çok iyi bakması ve çok dikkatli olması önemlidir. Burun ameliyatının ardından burun çok hassas olabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle burunu en ufak bir darbeden bile korumak ve buruna çok nazik davranmak gerekir.

Burun küçültme ameliyatının ardından buruna tamponlar takılmaktadır. Bu tamponlar ameliyattan sonraki en geç iki gün içerisinde de yine doktor tarafından çıkarılmaktadır. Sonraki süreçte burunda alçılar kalmaya devam eder ancak bunlar da ameliyatın sonrasındaki beşinci günde yenilenir. Ameliyatın üzerinden on gün geçtikten sonra ise o alçılar da tamamen çıkarılmaktadır. Aslında yüzde, göz ve burun çevresinde şişlik ve morluklar da tam bu evrede bir artış göstermektedir. O yüzden hastanın panik yapmaması gerekir. O şişlikler ortalama bir ay içinde ciddi ölçüde hafifleyecek, altı ay içinde ise tamamen ortadan kalkacaktır.

Burun küçültme ameliyatlarının kapsamında burun deliklerini küçültme ameliyatları da bulunmaktadır. Fakat bu noktada estetik kaygıların yanı sıra tıbbi kaygılar da çok büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü hasta yalnızca burun deliklerinin küçültülmesini istemiş olsa bile plastik cerrah bu doğrultuda hastanın sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeye devam etmesini de gözetmek durumundadır. O yüzden aslında her estetik ameliyat oldukça önemli bir yana da sahiptir. Yani konu yalnızca estetik görüntüden ibaret değildir. Bu yüzden tüm estetik ameliyatların ehil kişiler tarafından yapılması gerekir.

Her ne kadar ülkemizde burun estetiği konusunda büyük başarılar elde ediliyor olsa da bazı durumlarda hastanın yanlış doktor tercihi ya da başka bir takım nedenlerden kaynaklı olarak ameliyat sonrasında sonuç hastanın istediği gibi de çıkmayabilir. Bu noktada hastanın çok büyük bir üzüntüye kapılmasına gerek yoktur. Çünkü hasta vakti geldiğinde çok daha deneyimli ve çok daha iyi eğitimli bir plastik cerraha giderek burununu yeniden istediği bir şekilde yaptırabilir. Bunun önünde çok ekstrem durumlar dışında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Aynı zamanda bazı estetik ameliyat tıbbi şikayetler ile birlikte de yapılabilmektedir. Örneğin nefes alma problemi yaşayan bir kişi aynı zamanda burnunun küçültülmesini de isteyebilir. Bu gibi durumlarda iki ameliyat birden etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yüzden hastanın tüm ihtiyaçlarını ve şikayetlerini plastik cerraha çok iyi bir şekilde anlatması gerekir.

Yani bilinmelidir ki her plastik cerrah burun küçültme ameliyatı yapacağı zaman hastanın estetik kaygılarını gözetmenin yanı sıra hastanın tıbbi problemlerini çözmeyi de hedefler. Eğer ki hasta ameliyatın ardından her iki konuda da memnuniyete sahip ise o ameliyat gerçekten başarılı olmuş demektir. Ameliyatın başarılı olduğunu gösteren bir diğer durum ise hastanın burun ameliyatı olduğunun dışarıdan fark edilmemesidir. Bu plastik cerrahın hastaya oldukça doğal ve yüzüne çok uyumlu bir burun yaptığını gösterir.

Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun küçültme ameliyatı ağırlıklı olarak lokal anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon süresi genelde bir saat ile iki saat arasında değişebilmektedir. Ancak operasyon süresinde ameliyatın kapsamının da önemi çok büyük olmaktadır. Ameliyat hastanın istediği doğrultuda burundaki fazlalıklar alınarak hastanın burnu ideal görünüme kavuşturulur. Benzer şekilde bu ameliyat çerçevesinde burun törpüleme ya da burun ucunu kaldırma gibi uygulamalar da yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.