Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Tıkanıklığına Karşı Doğal Tedaviler

Burun tıkanıklığı, insanı oldukça fazla rahatsız eden bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Burundan nefes almak yerine ağızdan nefes alınıp verilmesi çok sıkıcı ve bunaltıcıdır. Burun tıkanıklığının yaşanması genel olarak sinüzite dayalı olarak görülebilir. Yine çoğunlukla soğuk ve kirli havalarda görülmekte olan burun tıkanıklığı nadir olarak da olsa sıcak havalarda da görülebilmektedir. Aynı zamanda çeşitli hastalıklar da burun tıkanıklığına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle de insanların soğuk hava bronşlarının tıkalı olmasına bağlı olarak ya da zatürre gibi hastalıkların oluşması sonucunda da burun tıkanıklığı sorunu ile karşılaşılabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Sebepleri

Burun tıkanıklığı en sık karşılaşılan şikayetlerden bir tanesidir. Bazı kişiler burun tıkanıklığı için çok rahatsız olmasalar da burun, solunan havayı temizler, nemlendirir ve koku, tat alımına yardımcı olur. Burun tıkanıklığının birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepleri sıralayacak olursak;

Enfeksiyonlar: Her insan bir yıl içinde normal olarak iki ya da üç defa grip, nezle olabilir. Bu sayı çocuklar için daha fazladır. Çünkü yaş ilerledikçe vücudun savunması da gelişir ve bir direnç oluşturur. Basit olan soğuk algınlıkları pek çok virüs tarafından oluşturulabilmektedir. Bu durumların çoğu elden buruna geçmesi ya da havadan geçmesi ile olur. Virüs ilk olarak burnun içerisine yerleşir. Ardından da burun dokusunda bir şişlik oluşur ve akıntı koyulaşarak burunda tıkanıklık meydana gelir.

Yapısal Sebepler: Burun içi bir duvar ile ikiye ayrılır. Bu duvarın eğri oluşu hava girişine engel teşkil edebilir. Burun içinde bulunan ‘’konka’’ adı verilen yapılar da değişik hastalıklar sonucunda bozulabilir. Bu durum karşısında da burun akıntısı yönü etkilenir ve hastalık süresi daha uzun olur. Kronik sinüzit sebebi bu durumdur. Tedavisi ise cerrahi yöntemdir.

Çocuklarda çok görülen geniz etinin büyük olması da burun tıkanıklığına neden olabilir.

Alerji: Alerji, insan vücudunun yabancı cisimler için normalden fazla olarak reaksiyon göstermesi olayıdır. Kişi alerjisi olan şeyler ile karşılaştığında burun tıkanıklığı ve burunda akıntı yaşayabilir. Alerjik hastalar daha fazla sinüzit olmaktadırlar.

Vazomotor Rinit: Rinit denilen şey, burun ve içini döşeyen dokunun şişmesi sonucu burun akıntısının artmasına verilmiş tıbbi bir isimdir. Burun etinin alerji ve enfeksiyon sonrasında kanla dolup şişmesi sonucu burun tıkanıklığı oluşur.

Burun Tıkanıklığına Neler İyi Gelir?

Burun tıkanıklığınız eğer bir hastalık sonucunda oluşmuş ise öncelikli olarak burun tıkanıklığını açmak için verilen fısfısları kullanabilirsiniz. Doktorun önermiş olduğu burun tıkanıklığı için olan ilaçların dışında zeytin yağını burnunuza damlatarak da çözüm bulabilirsiniz. Gün içinde kendinizi sıcak tutmanız ve bir battaniye altına girerek terlemeniz burun tıkanıklığınız için iyi gelecektir. Burun tıkanıklığı yaşadığınız günlerde sigara içilen ortamlardan kaçınmanız gereklidir. Siz de sigara tüketiyorsanız sigara kullanımını en aza indirmeli hatta tamamen bırakmalısınız. Sigara kullandığınız için, sigaranın vermiş olduğu o duman sizin boyunca nefes alıp vermenizi zorlayabileceği gibi burun tıkanıklığınızı daha da arttıracaktır. Burun tıkanıklığı yaşanılan dönemde süt içmekten de kaçınılmalıdır. Çünkü süt insanda mukus üretimini arttıran önemli bir etkendir. Bu yüzden de her zaman tükettiğiniz miktardan daha az olarak süt tüketimi yapmalısınız. Yazımızın devamında Burun Tıkanıklığına Karşı Doğal Tedavileri bulabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı İçin 12 Doğal Yöntem

1. Zencefil

Zencefil yüz yıllardır Çin’de grip ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılıyor. Burun tıkanıklığını açmak için taze zencefilden yararlanabilirsiniz. İlk olarak taze zencefili katı meyve suyu sıkacağı ile bir güzel sıkın. Ardından bir limon suyu, biraz su ve bal ilavesi yaparak, karışımı için. Bu hazırlanan karışım burun tıkanıklığının yanı sıra tüm soğuk algınlığı ile grip semptomlarının oluşturduğu etkiyi hafifletmektedir. Zencefil, limon ve bal vücudun mikro sirkülasyon kanallarını etkilemede etkilidir.

2. Lavanta Çiçeği

Burun tıkanıklığının açılması için bir tutam kadar lavanta çiçeğinin yaprağı bir bardak kaynamış su içerisinde yaklaşık olarak 10 dakika demlenme sürecinin ardından süzülür. Elde edilen karışım da burun tıkanıklığı geçene kadar her gün saat başlarında tıkalı burun tarafından çekilir.

3. Atkuyruğu Otu

Atkuyruğu otu çok fazla bilinmese de burun tıkanıklığı için etkili bir çözüm sunmaktadır. Atkuyruğu ile kür hazırlamak için ilk olarak atkuyruğu otu ve nergis çiçeğinin yapraklarından eşit miktarda alınız. Bir kap içerisine dökerek sadece bir taşımlık kaynatınız. Kenara alınan karışımı süzünüz. Süzülme sonrasında kalan yaprakları biraz zeytinyağı ile iyice karıştırın ve 1 gün dinlenmeye bırakın. Ertesi gün de her saat başında burun içerisine yapraklar konulur. Konulan yapraklar yaklaşık olarak 10 dakika kadar temizlenmeden bekletilir. Ardından da ılık su ile durulama yapılır.

4. Mısır Kökü

Mısır kökü öncelikle bir miktar suyun içerisinde kaynatılır ve süzülerek elde edilmiş olan su, nane suyu ve zeytinyağı ile iyice karıştırılıp, harmanlanır. Elde edilecek olan karışım hastalık devam ettiği sürece tıkalı olan burna çekilir.

5. Papatya Çayı

Papatya çayının buharı burun tıkanıklığının tedavisinde etkili bir rol oynamaktadır. Bunun için 1 tencere içerisine 3 bardak su koyunuz. Üstüne de birkaç tutam papatya dökünüz. Ardından kaynatınız. 10 dakika kadar soğumaya bıraktığınız papatya çayı buharını tencerenin üstüne eğilerek burnunuza çekiniz. Buharı tamamen solumak ve daha fazla etkisini görebilmek için başınızın üzerine bir havlu ya da örtü koyabilirsiniz.

6. Soğan

Soğanın keskin kokusu burun tıkanıklığı için oldukça yararlıdır. Soğan ile burun tıkanıklığınızı gidermek için yapmanız gereken tek şey, burun kanallarınıza doğrudan tutmanız ve derin nefes almanızdır. Bu işlem sırasında gözlerinizin yanmasını önlemek amacıyla da göz bandı kullanabilirsiniz.

7. Tuzlu Su

Genel olarak uzman doktorlar tarafından tuzlu su ile yapılan burun tıkanıklığı tedavisi önerilmektedir. Tuzlu su ile tedavi yönteminde 1 çay bardağı temiz su içerisine 1 çay kaşığı tuz atınız. Tuz tamamen eridikten sonra da doğrudan burnunuza damlatınız. Damlattıktan sonra belli bir süre başınız yukarıda olacak şekilde bekleyiniz. Bu yöntem dışında dileyen kişiler tuz ve karbonatı kullanarak da deneyebilme imkanına sahiptirler.

8. Sıcak Su

Su genel olarak bakıldığında burun açıcı olarak kullanılabilir. Ilık su ile burnunuzu temizlemenizin ardından burun tıkanmasına neden olan mukozalar daha kolay yumuşayacak ve daha hızlı çözülecektir. Ayrıca su tüketimini de arttırırsanız vücudunuz nemli kalır ve mukus atımı kolay bir hal alır.

9. Karabiber

Burun tıkanıklığını gidermede yararlı olan bir başka doğal yöntem ise karabiberdir. Karabiber belli bir miktarda çörek otu yağı ile karıştırılır ve burna uygulanır

10. Sirke

Bu yöntem için hem elma sirkesi hem de üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. 2 tatlı kaşığı kadar elma sirkesini ve bir tatlı kaşığı balı bir bardak sıcak su içerisinde iyice karıştırıp içiniz. Bunun dışında bir cezve içerisinde biraz su ile üzüm sirkesini karıştırıp kaynatarak buharını soluyabilirsiniz. Bu buhar burun tıkanıklığınız için iyi gelecektir.

11. Aromaterapi

Evinizde bulunan nemlendiricinize ya da buhar yapıcı makinenize birkaç damla okaliptüs yağı eklerseniz bu da burun tıkanıklığınız için bir çözüm oluşturacaktır.

12. Acı baharatlar

Yiyeceklerinize acı baharatlar ilave etmeniz durumunda refleks tepki olarak burnunuz ani bir şekilde akmaya başlar. Bu akış da tıkanıklığa sebebiyet vermekte olan tahriş maddelerini burundan uzaklaştırır ve burun tıkanıklığını kırar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.