Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Ucu Estetiği

Burun solunum sistemimizin en başta gelen organlarından biri olmasının dışında aynı zamanda yüzümüzün de en önemli organlarından birisi olarak yüzümüzde yer almaktadır. Hem nefes alıp verme işlevini sağlayan organ olması sebebiyle solunum sisteminin giriş organı konumunda olan burun aynı zamanda estetik anlamda yüzümüzdeki en kritik organlardan bir tanesidir burun. Burunla alakalı bir çok problem yaşanabilir. Bunların bir kısmı solunum sistemini ilgilendiren rahatsızlıklar olabilecekken çoğunluk kısmı burnun yüzdeki duruşuyla alakalı estetik kaygılardır. Burun, yapısı ve yüzdeki diğer organlara göre büyüklüğü göz önüne alındığında en dikkat çekici ve estetik açıdan belirleyici bir organ olarak ön plana çıkmaktadır. Burunla alakalı estetik anlamda bir çok şikayet genellikle burun kemiğinde eğrilik, kemerli burun gibi sorunlardan kaynaklansa da burun organının ucuyla alakalı estetik bozukluklar da burunla alakalı estetik şikayetler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Biz de bu yazımızda burunla alakalı estetik kaygıların en sık rastlananlarından biri olan burun ucu konusuyla alakalı olarak burun ucu estetiği konusunu ele alacağız.

Günümüz gelişen teknolojisi ve bu gelişen teknolojinin tıp bilimine de olan yansımalarıyla estetik operasyonlar artık eskisi kadar korkutucu işlemler değil. Çoğunluğunu cerrahi müdahalelerin oluşturduğu estetik ameliyatlar artık gelişen teknolojiyle beraber hem operasyon süresi olarak kısalmıştır hem de iyileşme süresini kısaltmıştır. Bir çok estetik operasyon tamamen keyfi estetik kaygılardan dolayı olabileceği gibi bir kısmı da zorunluluk sayesinde gerçekleştirilmektedir. Uzman bir hekim sayesinde siz de kısa sürede burnunuzla ilgili şikayetlerinizi burun ucu estetiği operasyonu sayesinde giderebilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği

Burnunu beğenmeyen fakat klasik burun estetiği yaptırmak istemeyen kişiler için farklı bir operasyon olan burun ucu estetiği tercih edilebilir. Bazı burun ucu estetiği ameliyatlarında yine kişinin kendi dokusu kullanılarak yapılmaktadır. Böylece kişiler hem oldukça kısa sürede ameliyatı tamamlamış olmakta hem de kısa sürede istedikleri görüntüye kavuşmuş olacaklardır. Burun ucu estetiği sonrası kişiler istedikleri estetik görüntüye sahip olabilmektedir. Burun ucu düşüklüğü gibi sorunlarda burun ucu estetiği en kesin yöntem olarak gösterilmektedir. Zaman zaman nefes almakta güçlüğe de neden olabilecek olan burun ucu düşüklüğü böylelikle solunumda da sorun olmaktan çıkacaktır. Bir dip not düşmekte fayda var, genel olarak tüm estetik ameliyatları 18 yaşından sonra yapılmaktadır. Burun ucu, burnun içinden kıkırdak alınarak burnun ucuna ilave edilerek kıkırdak zarını ortası çukur olan yere doldurmakla gerçekleşen bu operasyon diğer estetik ameliyatlara göre çok daha kısa sürede gerçekleşiyor ve yaklaşık yarım saat içinde kişinin kendi kıkırdak dokusu kullanılarak burun ucu kaldırılabiliyor ve kişi yine kendi isteğine göre lokal ya da genel anestezi tercih edebiliyor.

Burun Ucu Yapısı Neden Bozulur?

Normal bir burun ucu kabaca üçgen bir geometriye sahip olmalıdır. Bu yapıyı bozan çeşitli farklı nedenler olabilir. Bunlardan başlıcalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Burun derisinin normalden daha kalın olması,
 • Burun derisinin altında yer alan yumuşak dokunun fazla olması,
 • Burun ucu bölgesindeki kıkırdak dokudaki bir takım bozukluklar,
 • Burun ucu bölgesinde yer alan kıkırdakların arasında olması gereken ideal 30 derecelik açının değişmesi,
 • Burun ucunda yer almakta olan kıkırdak çıkıntısı adı verilen bölgelerin şeklinin bozulması,
 • Burun ucunda yer alan kıkırdak dokunun altında yer alan destek bölgesinin bozulması.

Operasyon öncesi bu sorunlardan hangisinin rahatsızlığa ve şikayete neden olduğu operasyonun başarısı ve isabeti için iyi tespit edilmelidir. Bu sorunların dışında çeşitli darbeler ve travma sebebiyle meydana gelen bozukluklar da burun ucu yapısının bozulmasının sebepleri arasına dahil edilebilir.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiğinde farklı cerrahi operasyon yöntemleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de kişinin kendi burun içi kıkırdak dokusu kullanılarak gerçekleştirilen burun ucu estetiği ameliyatıdır. Bu uygulamayla amaçlanan kişinin burun ucu düşüklüğünü gidermek ve istediğine uygun bir görünüm kazanmasını sağlamaktır. Cerrahi müdahalede gerekirse genel anestezi uygulanabilir fakat bir çok operasyonda lokal anestezi yöntemi yeterli olmakta ve o şekilde operasyon gerçekleştirilmektedir. Burun ucu estetiği operasyonlarında ideal kemik gelişimi tamamlanması amacıyla 18 yaş alt sınırı vardır fakat eğer operasyon estetik amaçlarla değil sağlık sorunlu problemlerle yapılacaksa daha erken yaşlarda da uygulanabilir. Burun ucu estetiği genellikle tipplasti adı verilen burun ucundaki bütün şekil bozukluklarını kapsayan yapısal bozukluk sonucu talep edilmektedir. Burnun genel anatomisinin sorunlu olmadığı, yalnızca burun ucunda problemlerin yaşandığı bu durumda öncelikle uzman hekimle bir değerlendirme gerçekleştirilir. Uzman hekim, burnunuzla alakalı şikayetlerinizi değerlendirdikten sonra burnunuzun farklı açılardan fotoğrafı çekilir ve sonrasında olası bir operasyonun ardından sahip olacağınız görüntü üç boyutlu modelleme üzerinde size gösterilir. Eğer aynı zamanda nefes almanızla alakalı sorunlar varsa onlar da bu noktada tespit edilmeli ve olası sorunlar bu aşamada dikkate alınarak operasyona karar verilmelidir.

Burun Ucu Estetiği Operasyonu Öncesi

Kişinin kendi dokusundan alınan kıkırdak dokusuyla yapılan işlemler bir hayli kısa sürmektedir. Operasyondan önce kan sulandırıcı etkisi olduğu bilinen aspirin ve benzeri ilaçlarla yine kan sulandırıcı etkisi olan çeşitli bitki çayları bir hafta kadar önceden kesilmelidir. Sürekli kullandığınız ilaçları keserken doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Yine operasyondan önce sigara kullanımının azaltılması hatta bırakılması tavsiye edilmektedir. Yüzünüzle alakalı bir operasyon olacağından ötürü burun ucu estetiği öncesi makyaj yapmamalısınız. Operasyon öncesi birkaç saat herhangi bir şey yememek de hekimler tarafından önerilen bir husustur.

Burun Ucu Estetiği Operasyonu Sonrası

Operasyonda gerçekleşen anestezi türüne bağlı olarak hastanın taburcu edilmesi genellikle operasyonla aynı gün içinde gerçekleştirilmektedir. Burun ucu estetiği sonrası yaklaşık 3 – 4 saat boyunca özel bir maske takmanız gerekmektedir. Bu maske aynı zamanda operasyon kaynaklı oluşabilecek morluk ve benzeri izlerin daha çabuk giderilmesine yardımcı olacaktır. Kişi operasyondan sonra bir hafta kadar bir sürede yatarken kafasını yüksekte tutmalıdır. Böylece operasyonda oluşma riski olan şişlikler daha çabuk giderilecektir. Operasyon sonrası genellikle bir burun spreyi verilir, hastanın düzenli olarak bu spreyi kullanması gerekir. Burun ucunda zaman zaman hissizlik yaşanabilir, bu normaldir fakat 2 – 3 ay içinde hala geçmeyen hissizlik durumlarında tekrar hekiminize başvurmanız yararınıza olacaktır. Operasyondan sonra 3 – 4 gün eğer kullanıyorsanız gözlüğünüzü kullanmamanız tavsiye edilir. Operasyondan sonra en geç 3 – 4 hafta içinde burun ucunun alacağı nihai şekil belli olmuş olur.

Kimler Burun Ucu Estetiği Yaptırabilir?

 • Burun kemiğiyle ilgili değil yalnızca ucuyla ilgili problemi olan kişiler,
 • Burun ucu desteği düşük olan kişiler,
 • Gülerken burun ucu aşağı yönelen kişiler,
 • Burun ucu kanatlarında eğrilik olan kişiler,
 • Burnunun ucuna darbe alan kişiler,
 • Burun ucu kıkırdağı yüzünden solunum güçlüğü yaşayan kişiler.

Burun Ucu Estetiğin Avantajları

 • Burun kemiğinde herhangi bir kırma, düzeltme ve benzeri işlem yapılmayacağından dolayı daha hızlı iyileşme süreci.
 • Diğer burun estetiği ameliyatlarına göre daha kısa süren operasyon ve lokal anestezi de kullanabilme seçeneği.
 • Diğer burun estetiği ameliyatlarına göre daha çabuk taburcu olma imkanı.
 • Kişinin kendi kıkırdak dokusunu kullanarak ekstra bir materyal kullanmadan operasyonun tamamlanması olanağı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.