Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Ucu Morarması Neden Olur?

Aniden vücudun bir bölümünde morarmanın olduğunu gördünüz. Büyük ihtimalle bir yere çarptım diye düşüneceksiniz ya da önemsemeyecek ve geçmesin bekleyeceksiniz. Peki, aslında bu morarmaların bazı hastalıkların habercisi olduğunu söylesek… Evet vücudumuz iç organlarımızı koruyacak kalın bir deri tabakasına sahiptir. Bu deri tabakasının içinde kas ve kemikler sayesinde vücut duruşumuz belirlenir. Vücudun dış etkilere karşı bunca korunuyor oluşu herhangi bir zarar olmayacağı anlamına gelmez. Aniden ortaya çıkan morluklar bir darbe sonucu gelişmemiş ise mutlaka konunun üzerine gidilmelidir. İnsanda her yerde morluk oluşması gözlenmez. Fakat bazı kişilerde burun ucunun aniden morarması şaşırtıcıdır. Peki burun ucu neden morarır?

Burun Ucu Morarması

Burun Ucu Morarması Neden Olur?

Burun ucunda görülen morluklar çok sık rastlanan bir durum değildir. Burun ucu kıkırdak yapılıdır. Burnunuza gelen hafif darbelere karşı burnun üst kısmına nazaran burun ucu daha dayanıklıdır. Çünkü burun ucunun kıkırdaklı dokusu gelen etkiye geri döndürebilir. Fakat bazı durumlarda burun ucunda morluklar görülüyor. Bu morluklar şiddetli darbeler sonucu oluşmamış ise, bazı hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Peki burun ucunun morarmasının nedenleri nelerdir?

Burun Ucunun Morarmasının Nedenleri Nelerdir?

Burun Ucu Morarması Neden Olur?

Burun ucunun aniden morarması ve bu morluğun geçmemesi kişiyi endişelendirebilir. Bazı hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkan burun morarmaları sonrasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, burun kanaması veya kalp çarpıntısı gibi sorunları da beraberinde getiriyor ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. İşte burun ucu morarmasının nedenleri;

1. Darbe veya Hasar

Burun bölgesine özellikle de burun ucun alınan bir darbe sonucunda burun ucu dokusu zara görebilir. Bu darbenin yarattığı hasar sonucunda o bölgede kızarıklık oluşur. Bu kızarıklık darbenin şiddetine göre morluğa dönüşebilir. Bu morluk dokunulduğunda acı verir şekilde olacaktır.

2. Enfeksiyonlar

Vücutta görülen enfeksiyonlar sonucu burun ucunda morlukla görülebilir. Vücudun bir bölümünde meydana gelen iltihaplanma belirti olarak burun ucunun morarmasından anlaşılabilir. Bu yüzden burun ucu morardığında bir enfeksiyon riski olabileceğini yadsımayın.

3. İlaçlar

Bazı ilaçların kullanımı vücutta cilt ve kan üzerinde inceltici görevdedir. Bu durum deri üzerinde morarmaların kolaylaşmasını sağlar. Özellikle kortizol ve balık yağı içeren ilaçların kullanılması sonucunda burun ucunda morlukların görülmesi ihtimali kolaylaşır.

4. Yaşlılık

Yaşlılıkta dokulardaki gevşeme ve esneklik kaybı darbeler karşı daha kolay hasar görmeye neden olur. Bu yüzden burun ucundaki morarmaları yaşlılarda daha sık rastlanır.

5. Kılcal Damarların Çatlaması

Kılcal damarla kan ileten en küçük damarlardır. Burun ucumuzda da bir sürü kılcal damar bulunur. Kılcal damarların hormonal nedenler, çeşitli genetik rahatsızlıklar veya aşırı soğuktan dolayı çatlaması sonucu morluklar oluşabilir. Bu durum burun ucunda da gelişebilir.

6. Diğer Nedenleri

C vitamini eksikliği, damar hastalıkları ve alerjik reaksiyonlardır.

Estetik Ameliyat Sonucu Burun Ucu Morarması Neden Olur?

Burun Ucu Morarması Neden Olur?

Burnundan memnun olmayan kişiler burun estetiği yöntemlerinden biri ile istedikleri buruna sahip olabilirler. Burun ameliyatları açık veya kapalı burun ameliyatı olarak yapılıyor. Açık burun ameliyatlarında burun derisi cerrahi işlem ile kaldırılarak burun estetiği gerçekleştirilir. Bu estetik işlemi tamamlandığında burun derisi tekrar eski haline gelmesi için dikilir. Burunun bu ameliyat sonucunda yeni formuna kavuşması sırasında birçok sorun oluşabilir. Bunlar aşırı şişlik ve morluklardır. Kişilerin cilt yapısı, burun kemiği ve kanın pıhtılaşma seviyesine göre morlukların da derecesi değişir. Genel olarak açık burun ameliyatlarında burunda ve burun çevresinde morluklar görülür.

Bazı estetik işlemlerinde ise sadece burunu ucunun törpülenme işlemi yapılır. Bu durumda da, ameliyat sonrasında kişinin burun ucunda, burun kenarlarında şişlikler ve koyu morluklara rastlanır. Bu morluklar 10 gün ile 1,5 ay içinde eski haline döner. Daha uzun süren morlukların ciddiye alınması gerekir. Çünkü farkında olmadan bir iltihaplı enfeksiyon gelişmiş olabilir. Bu yüzden estetik işlemler sonrasında mutlaka ilaçların dikkatli kullanılmasına, burun hijyenine özen göstermeye ve burnu dış etkilerden korumaya özen göstermeniz gerekir. Burun ucu morlukları, burun ameliyatlarının bir sonucu olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.