Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Yanması Durumu Nedir, Neden Olur?

Burun bir insanın en önemli organlarındadır. 5 duyu organımızdan birisi olan koku almayı burun ile sağlarız. Aynı zamanda burun ile koku almamız sayesinde tat almamız da mümkün olur. Bu ikisi birbirine bağlantılıdır. Burun sayesinde aldığımızın nefesi sanki bir süzgeçten geçirircesine alırız. Bu yüzden ağızdan nefes almak yerine burundan nefes almak her zaman daha sağlıklıdır. Burnun insan hayatındaki yerini daha nice şekilde sıralayabiliriz. Fakat her organımızda olduğu gibi bazı durumlarda burnumuzda da sorunlar yaşayabiliriz. Bu yazıda burun yanmasının ne olduğu, burun yanmasının neden gerçekleştiği ve burun yanması durumlarında ne yapılması gerektiği konularından bahsedeceğiz.

Burun Yanması Nedir?

Burun yapısı gereği hassas organlarımızdan bir tanesidir. Bazı durumlarda hemen kanayabilmesi buna verilebilecek örneklerdendir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bir organdır. Burun yanması durumu bazı durumlarda sık sık başımıza gelebilen bir durumdur. Bazen hastalık habercisi olabileceği gibi bazen de hastalık sonuçlarından birisidir.

Bu sebeple burun yanmasının neden meydana geldiği iyi belirlenmelidir. Genellikle burunda yanma durumu burun içindeki sinirlerin darbe alması veya tahriş olması sebebiyle meydana gelir. Günlük hayatı aksatacak bir durum olmamakla birlikte gün içinde rutinlerimizi yaparken rahatsız edebilecek durumlara da ulaşabilir.

Burun Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Burun Yanması Durumu Nedir, Neden Olur?

Burun yanmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler bir hastalık olarak olabileceği gibi dış ortamdan kaynaklı bir neden de olabilir. Bunun için bir doktora gidip durumunuzu anlatmanız ve bunun sonucunda doktorun nedenini belirlemesi gerekir. Genel burun yanmasına neden olan sebepleri alerji kaynaklı, enfeksiyon kaynaklı, hava durumu kaynaklı, solunan koku kaynaklı, tedavi amaçlı kullanılan burun spreyleri kaynaklı şeklinde sıralamak mümkündür.

1. Alerji Kaynaklı Burun Yanmaları

Burun yanmalarının en sık karşılaşılan nedenlerinden bir tanesi alerji kaynaklı olanlarıdır. Mevsimsel koşullardan dolayı bazı durumlarda burun yanmaları gerçekleşebilir. Polen gibi maddelere alerjisi olan insanlarda burun yanması ve hapşırma gibi etkiler bırakır. Aynı zamanda birçok kişinin haberi olmadığı bir alerji türü olan toz alerjisi burunda değişik şiddetlerde alerji etkisi bırakabilir. Alerji yapan maddeler kişiden kişiye göre değişebileceği gibi en sık karşılaşanları bahsi geçenlerdir. Eğer burun yanmanızın bir alerjiden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bir doktora danışarak alerji testi yaptırmanızda fayda vardır.

2. Enfeksiyon Kaynaklı

Burun yanmasının bir diğer nedeni ise enfeksiyon kaynaklıdır. Burun içinde enfeksiyon oluşması durumunda burunda bir yanma hissi oluşur. Üst solunum rahatsızlıklarının bir çoğunda burun yanması durumu görülebilir. Hatta bu hastalıkların habercisi dahi olabileceği için dikkatli olmakta fayda vardır. Soğuk algınlığı hemen hemen herkesinde hayatında yaşadığı ufak bir sağlık sorunudur. Bu durum aslında burunda yer alan dokuların iltihap kapması durumudur. Bu sebeple soğuk algınlığı durumlarında burunda bir yanma hissi olur.

3. Hava Durumu Kaynaklı

Burun yapısı gereği neme ihtiyaç duyar. Burun içindeki mukus bu sayede varlığını koruyabilir ve koruyucu bir görev görebilir. Fakat bazı durumlarda bu durum için ortamdan kaynaklı sorunlar olabilir. Havanın kuru olması buna verilebilecek örneklerdendir. Kuru hava, bahsi geçen sebeplerden ötürü burun için pek de fayda değildir. Tabii ki her kuru hava burunda yanmaya sebep olmaz.

4. Solunan Koku Kaynaklı

Burun koku almamıza yarayan organımız olduğunu hepimiz biliriz. Aldığımız kokuların bazıları burnumuz için tahriş edici özelliği olabileceği için yanma hissine neden olabilir. Genellikle kimyasal kokuları kokladığımızda bir yanma hissi hissederiz. Parfüm, deodorant gibi günlük kullandığımız kimyasal kokuların yanı sıra temizlik malzemelerinin kokuları da aynı etkiyi bırakabilir.

5. Burun Spreyleri Kaynaklı

Burun spreyleri içeriği sebebiyle burunda bir yanma etkisi bırakır. Tıkalı burnu açmak için kullanılan burun spreylerinin içeriği genellikle tuzlu deniz suyu olduğu için burunda bir yanma etkisi bırakır ve bu doğal bir etkidir.

Burun Yanması Nasıl Geçer?

Burun Yanması Durumu Nedir, Neden Olur?

Burun yanması durumu genellikle geçici bir durumdur. Soğuk algınlığı gibi bir hastalık ile beraber görülen bir durum olduğunda hastalık süresince bir süre görülebilir. Bunun dışında olan durumlarda genellik kısa sürelidir. Fakat yine de burunda yanma hissi geçmiyor ise zaman kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir.

Çünkü sebebinden kaynaklı bir aşırılık durumu olabilir. Burnun yanma durumdan korunmak için kimyasalları koklamaktan kaçınmalı, burun spreyini düzeyli kullanmalı, ortamı olabildiğince nemlendirmeli, alerji yapan durumlardan uzak durulmalıdır. Bu uyarılar dikkate alarak burun yanmalarından uzak kalmanız mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.