Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Yanması Neden Olur?

Burunda yanma hissine sebep olan şey genellikle burnun hasar alması ya da burunda yer alan duyu sinirlerinin tahriş olmasından kaynaklanır. Mevsimsel değişiklikler sebebiyle saman nezlesi ya da alerjik rinit hastalıklarına yakalanmış olan kişiler de genellikle burun yanması gibi şikayetlere sahip olur. Burnun içerisinde ortaya çıkan yanma hissinin beraberinde genellikle burun tıkanıklığı, eklem ağrısı, baş ağrısı ve gözlerde yanma ya da sulanma gibi belirtiler de gelir.

Burun Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Alerjiler

Burun içi yanmasına neden olan şey genellikle alerjiler olur. Toz, polen ya da ev tozu akarı gibi maddelere karşı alerjisi olan kişiler alerjik rinit olurlar. Alerjik rinit hastalığına yakalanmış olan kişilerin burnunda rahatsızlık ve tahriş sebebiyle yanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Alerjik rinitin en yaygın belirtileri ise göz sulanması, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve çok hapşırma şeklinde görülür.

2. Kuru Hava

Burnun sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için nemli kalması büyük önem taşır. Burnun içinde yer alan mukus dokusunun nemli kalması gerekir. Mukus dokusu tarafından salgılanan mukusun yetersiz olması ya da havanın kuru olması halinde burundan soluma yolu ile burnun içine giren çeşitli maddeler de burnu kolay bir şekilde tahriş ederek yanmaya sebep oulr.

3. Enfeksiyonlar

Burun dokularının iltihaplanması durumu rinit ismiyle adlandırılır. Bazı durumlarda alerji olsa da bazı durumlarda da enfeksiyon görülür. Bununla birlikte her ikisinin görüldüğü durumlar da bulunur. Bakteri, mantar ya da virüs sebebiyle ortaya çıkabilen bu enfeksiyonlar, soğuk algınlığı sırasında kendini göstererek burunda yanmaya sebep olur.

4. Havadaki Tahriş Edici Maddeler

Toksik gazlar ve sigara dumanı gibi havanın kirlenmesine yol açan maddelerin solunması da burun yanmasına neden olur.

5. Güçlü Kokular

Havadaki tahriş edici maddeler gibi çeşitli kokular da bazı kişilerin burnunun yanmasına neden olur. Bunlar yoğun içerikli deterjanlar, deodorantlar ve parfümler olabilir.

6. Burun Spreyleri

Burun spreyleri birçok farklı problem için kullanılır. Bu spreylerin içinde streoid, tuz, dekonjestan ya da antihistamin bulunabilir. Bu tür maddeler her ne kadar sorunlarınızı gidermek için bir araya getirilmiş olsa da bazı durumlarda burnun içinde yer alan dokuyu tahriş edebilirler ve bu da yanma hissine sebep olur.

Diğer yandan çocuklarda bağırsak solucanı istilasının; burnun karıştırılması neticesinde burun astarının kurumasının ya da felç, multiple skleroz ve inme gibi hastalıkların da yanma hissine sebep olduğu bilinir.

Burun Yanması Nasıl Geçer?

  • Burunda yanma hissini geçirmek için aloe vera yapraklarını kullanabilirsiniz. Aloe vera yapraklarında yer alan yapışkan sıvı formu almalı ve burnun yanan bölümüne sürmelisiniz. Doğal bir yağlayıcı olan aloe vera mukus zarını rahatlatarak yanma hissini önler ve tahrişin de azalmasını sağlar.
  • Alerjisi olan kişilerin doktor tarafından verilecek ilaçları kullanması gerekir. Özellikle alerji kaynaklı burun yanmaları söz konusu olduğu zaman antihistamin içerikli burun damlaları derdinize deva olur.
  • Bulunduğunuz yerde buhar makinesi kullanabilir ve bu şekilde odanın nemli kalmasını sağlayarak burun yanmasına engel olabilirsiniz.
  • Burun yanması için bir başka çözüm yöntemi olan diş macunundan küçük bir parça aldıktan sonra burnun yanan bölgesine uygulayabilir ve kurumasını bekleyebilirsiniz. Fakat bu durumun çeşitli yan etkileri olabileceği için bu işlemi doktorunuzla görüşmeden yapmamalısınız.
  • Kimyasal ya da güneş ışınları sebebiyle yanan burunlar için burnun soğuk su ile yıkanması ve kurulanması ve daha sonra da yanan kısmın soğumasını sağlamak için elma sirkesi ve suyu eşit oranda karıştırabilir ya da bal kullanabilirsiniz. Bu maddeleri kullanarak istişnak yapmanız halinde sirke mukus zarı iltihabını azaltacak, bal ise yatışırıcı etkisini gösterecektir.
  • Burnun çekilmemesi ya da karıştırılmaması gerekir. Burnun karıştırılması mukozayı kurutacağı için bu hareketten uzak durulması gerekir.
  • Burnunuzun tahriş olmasına sebep olan maddelerden uzak durmanız gerekir. Örneğin sigara dumanı sizi rahatsız ediyorsa sigara içilen yerlerden uzaklaşmanız yararınıza olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.