Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burun Yarası

Burun, insan vücudu için hem koklama ve hem de solunum organı olarak görev yapar. Burun, nefes alıp, verme işlevi sayesinde yaşamsal fonksiyonun devamlılığını sağlar. Ancak burun içerisinde birçok farklı sebebe bağlı olarak yaralar meydana gelebilir Aynı zamanda burun yaralarında mevsimsel değişiklikte etkili olur. Mevsimsel değişim ortaya çıkması sonucunda burun kurur ve ayrıca burnun bakterilerden koruma gücünü azaltır.

Burun Yarası Neden Olur?

yara

Burun içerisinde birçok sebebe bağlı olarak yaralar ortaya çıkabilir. Burun içerisinde şiddetli bir şekilde acının olması, burun tıkanıklığı ve yoğun oranda oluşan mukus, burun içerisinde oluşan kızarıklık, burnun iç astarında meydana gelen kuruluk, herpes simplex enfeksiyonu gibi hastalığa sahip olan kişilerde ateş, halsizlik, ağızda yara ve diş eti şişmesi gibi belirtiler oluşabilir. Burun içerisinde ortaya çıkan yaralar ilerleyerek, bir süreden sonra dayanılmaz acı vermeye neden olur. Burun içerisinde oluşan yaralara birçok faktör etkili olur.

1. Klima, Vantilatör ve Sobanın Kullanılması

Yaz aylarının dayanılmaz sıcaklarından kurtulmak için herkes klima ya da vantilatör kullanır. Ancak klima ve vantilatör havayı tamamen kuruttuğu için insanların ağzını, burnunu ve gözlerini belirli bir oranda kurutur. Aynı durum kışın soğuktan korunmak için kullanılan soba ve kaloriferde de geçerli olur. Soba ve kalorifer de burnu kurutucu etkiye sahip. Bu durumda uzun süre kuru kalan burnun içerisinde yaralar oluşur. Bu tür ısıtma ve soğutma araçlarını kullanırken mutlaka üzerinde, önünde ya da yanında bir kase içerisinde su bulundurun. Havanın nemli olmasını sağlayarak, burun kurumasının önleyebilirsiniz.

2. Egzoz Dumanı

Özellikle büyük şehirlerde arabanın çok fazla sayıda olması sebebiyle egzoz dumanı ortaya çıkar. Egzoz dumanının içerisinde zehirli maddeler olduğu için her insanlarda farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle burun nefes alıp, verme işlevine sahip olduğu için egzoz dumanından daha çok etkilenir. Bu nedenle burunda şiddetli acıya neden olabilecek yaralar ortaya çıkar. Burunda ortaya çıkan yaraların oluşumunu engellemek amacıyla dışarı çıktığınız zaman bir maske kullanabilirsiniz. Böylece egzoz gazının olumsuz etkilerinden korunursunuz.

3. Evde Kullanılan Kokulu Mum, Oda Spreyi ve Parfüm.

Yara

Herkesin kötü kokulara karşı bir hassasiyeti var. Kimse kötü kokan bir ortamda bulunmak istemez ve bu kötü kokuyu engellemek için birtakım yöntemler dener. Özellikle evde oluşan kötü kokuları önlemek için oda spreyi kullanılır. İnsanlar özel günlerde, güzel bir koku yayması için de kokulu mum kullanmayı tercih eder. Aynı durum parfüm için de geçerli olur. İnsanlar bedensel kokuyu önlemek için parfüm sıkar. Ancak farklı ortamlarda ortaya çıkan kötü kokuyu engellemek için kullanılan ürünlerin içerisinde birçok zararlı madde bulunur. Kötü kokuyu önlemek için kullanılan ürünler bir süre sonra insanların solunum yolunu tıkar ve rahat nefes almasını engeller. Bu ürünlerin çok fazla koklanılması sonucunda burunda yaralar ortaya çıkabilir.

4. Mevsimsel Değişiklikler

Burun içinde yaraların ortaya çıkmasındaki en önemli sebeplerden biri mevsimsel değişiklikler. Özellikle sonbahar mevsiminde burun içinde yaralar daha çok ortaya çıkar. Ancak burunda oluşan yaralar, enfeksiyondan büyük oranda etkilendiği için büyük oranda birçok olumsuzluğa neden olur.

5. Soğuk Algınlığı ya da Grip

yara

Özellikle sonbahar ve kış aylarında, hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soğuk algınlığı hastalığı ortaya çıkar. Soğuk algınlığı hastalığı çok kolay bir şekilde bulaştığı için herkes yakalanabilir. Soğuk algınlığı hastalığı sırasında birçok farklı belirti ortaya çıkar. Özellikle burunda yaralar ortaya çıkar. Bu daha çok burnun kurumasıyla oluşur. Burun yarasından kurtulmak için sürekli ortamı nemli tutun.

6. Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Genç yaşta olan insanların bağışıklık sistemi daha çok yanlış beslenme alışkanlığına bağlı olarak zayıflar. Yaşı ilerleyen insanların bağışıklık sistemi ise yaşa ve diğer farklı hastalıklara bağlı olarak zayıflar. Bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman burunda birtakım yaralar ortaya çıkabilir. Burunda ortaya çıkan yaralar, bağışıklık sisteminin zayıflamasının en büyük göstergesi. Burundaki yaralar bazen şiddetli bir şekilde olabilir.

7. Alerji

İnsan vücudu bazı alerjik maddelere karşı farklı şekillerde tepki verir. Birçok besin, toz, çiçek ve polen en sık karşılaşılan alerjen maddeler. Genel olarak alerji gibi bir sağlık sorununa sahip olan insanların cilt yüzeyinde kızarıklık, burunda yaranın ortaya çıkması, hapşırma ve burnun akması gibi şikayetler şeklinde ortaya çıkar. Özellikle burunda ortaya çıkan yaraların en önemli sebeplerinden biri alerji. Burunda yaraların ortaya çıkma sebebi alerji ise, bunun için önlem alarak, burun yarasının oluşumunu önleyebilirsiniz.

Burun Yarası Nasıl Geçer?

Burunda ortaya çıkan yaraya, genel olarak birçok sebep etkili olur. Çok büyük bir sağlık sorunu olmayan, burundaki yaralar doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanımı sonucunda geçer. Ancak ilerlemiş olan burun yaraların tedavi edilmesi daha zor olur ve zaman alır. Burunda ortaya çıkan yaralar tedavi edilmediği zaman daha çok alana yayılır. Bu nedenle burunda çıkan yaraların mutlaka önemsenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Burun yarasının tedavisinde kullanılması için verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Böyle bir sağlık sorunun tedavisi için, bepanthen kremini kullanabilirsiniz. Burnunuzu daha çok nemlendirmek için sprey de kullanabilirsiniz. İlaç tedavisinin yanı sıra, aynı zamanda bulunduğunuz ortamın nem dengesini koruyun. Eğer bulunduğunuz ortam kuruysa buhar makinesi ya da su buharı ile ortamın nem oranını arttırabilirsiniz. Buhar makinesi evinizde bulunmuyorsa, sabah, akşam olmak üzere bulunduğunuz odayı iki kere havalandırabilirsiniz.

Yara

Aynı zamanda yatağınızın yanına bir bardak su koyarak, odanın nem dengesini arttırarak, uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Burnunuzu sık sık yıkayarak, temizleyin. Eğer burun yarası, grip ya da nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyon temeline dayanıyorsa, bunun için maske takabilirsiniz. Burun yarasının daha kısa bir sürede geçmesine yardımcı olur. Aynı zamanda burnunuzu bakterilerden uzun süreli korur. Burun yarasını önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Bunun için insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu C vitamini takviyesi yapılmalı. C vitamini burun yarasının azalmasına yardımcı olur. C vitamini yüksek olan besinleri düzenli olarak tükettiğiniz zaman bağışıklık sistemi daha çok güçlü bir yapıya sahip olur. Aynı zamanda burun yarasını tedavi etmek için A ve D vitamini içeriğine sahip olan doğal merhemler kullanabilirsiniz. Burnunuzun içerisinde düzenli bir şekilde kullandığınız zaman, yaraların hafiflemesini sağlar ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Bu tür merhemler zararlı olan bakterileri öldürür. Burun yaralarının enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.