Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burunda Damar Çatlaması Neden Olur?

Burnun içinde yer alan damarların aniden çatlaması sonucunda kanamalar yaşanabilir. Aniden ortaya çıkan ve yalnızca tek seferliğe mahsus olmak üzere gerçekleşmesi halinde dahi doktora gidilmesi gerekirken, kronik bir hale gelmiş olması halinde hiç vakit kaybedilmeden hastaneye başvurulması gerekir. Zira damar çatlaklarına sebep olan etkeni bulmak ileride ortaya çıkabilecek olan komplikasyonlar için önlem almanızı sağlar.

Burunda Damar Çatlamasının Sebepleri Nelerdir?

  • Burun damarlarının çatlamasının akut olması halinde bu durum genellikle travma kaynaklı olur. Burun bölgesine alınan darbelerin ardından kılcal damarlarda çatlama ve kanama görülür.
  • Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak havalarda ve bu havalar arasında ani geçişin yapılması halinde de burunda yer alan kılcal damarların çatladığı ve kanadığı görülür.
  • Burunda hali hazırda var olan ya da çeşitli sebeplerden dolayı patolojik bir etmen sonucunda meydana gelen damar çatlamaları genellikle geniz eti kaynaklı olur.

Burunda Damar Çatlamasının Belirtileri Nelerdir?

Burunda yer alan kılcal damarların çatlamasında çeşitli belirtiler bulunur. Bu belirtiler kimi zaman hızlıca ortaya çıksa da kimi zaman zamana yayılarak geniş bir zaman dilimi dahilinde kendini gösterir. Özellikle sıcak havalarda kılcal damarların genleşmesi sebebiyle görülür. Bu tür kendini geç gösteren belirtiler ise ne yazık ki tedavinin gecikmesine sebep olur. Aşağıda yer alan burunda damar çatlaması belirtilerinden bir tanesine dahi sahip olmanız halinde sağlık kuruluşlarına gitmeniz gerekir.

  • Nefes alma sırasında yaşanan sorunlar,
  • Burun kanamaları,
  • Burnun dış bölümünde yer alan damarlaşma ve kızarıklıklar,
  • Damarlar, kırmızı renkli örümcek ağına benzeyen bir görünüme bürünür.

Burunda Damar Çatlamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun damarlarında çatlamaların oluşturması kimi zaman tedavi gerektirmeyecek derece küçük boyutlarda olsa da kimi zaman acil müdahale gerektiren durumlardan oluşur. Burun bölgesinde sızlamaların oluşmasıyla kendisini belli eden bu çatlaklara sebep olan etmenlerin giderilmesi yolu ile bu rahatsızlık tedavi edilir. Birdenbire ortaya çıkan bu çatlaklar için damar daraltan ve kan pıhtılaştıran ilaçlar kullanılır.

Böylelikle kanamanın önüne geçilmeye çalışılır. Fakat bu tür durumlarda bitkisel tedavilere de başvurabilir, doktorunuzun ve eczanenin tavsiyelerini kullanarak farklı tedaviler uygulayabilirsiniz. Diğer yandan bakacak olursak lazerle ve radyo dalgaları ile yapılmakta olan çeşitli damar tedavi yöntemleri de bulunur.

Lazerle kılcal damar tedavi yönteminde yapılmakta olan şey cilt üzerinden cilde zarar vermeyecek şekilde verilen ışık yardımı ile kılcal damarların ısıtılarak tahrip edilmesi amaçlanır. Böylelikle damar tıkanacak ve vücut bu damarı yok edecektir. Lazer ile tedavi yönteminin ardından kılcal damarlar bir kez daha ortaya çıkmaz. Tedavinin sonrasında burunda küçük kızarıklıklar ve hafif şişlikler ortaya çıkabilir. Kimi hastalarda burunda kabuklanmalar görülür. Bu tür yan etkiler de kısa bir süre içinde ortadan kalkar. Kalın kılcal damarların olduğu bölümlerde meydana gelen koyulaşmalar da kısa bir süre sonra daha açık bir ton rengine bürünür.

Bu konuda oldukça etkili bir yöntem olan ve randyofrekans tedavisi olarak bilinen yöntemde radyo dalgaları kullanılır. Bu yöntemde ince bir iğne kullanılarak radyo dalgaları damara iletilir ve tedavi başlar. Böylelikle damara verilen enerji ile birlikte damar tahrip olacak ve vücut bu damarı absorbe edecektir. Tek bir seans ile birlikte yok edilen damar, hastalara yalnızca bir sinek ısırığı kadar acı verir. Tedavinin ardından vücutta herhangi bir leke ya da iz kalmaz ve bireyler kolay bir şekilde sağlığına kavuşur. Böylelikle kılcal damarlar tamamen yok edilmiş olur. Bir başka alanda oluşacak olan damar çatlamaları için radyofrekans tedavisi bir kez daha uygulanabilir.

Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceği damar çatlamasının kalınlığı ve miktarına göre değişiklik gösterir. Doktor ve hasta bir arada tedaviye karar verir. Tedavinin kaç seansta gerçekleşeceğine karar verilmesinin ardından işleme geçilir. Lazer tedavisi genellikle 4 ile 6 seans aralığında, 2 ile 3 hafta arasında gerçekleşir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.