Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burunda Pıhtılı Kan Birikmesi Neden Olur?

Burun yapısı gereği kanamaya çok elverişli bir organdır. Ayrıca lolay bir şekilde darbe alınacak ve sert zemine çarpacak kadar ön planda bir yapıdadır. Yapısında çok fazla küçük damar olduğu için kanama sık sık meydana gelebilir. Burunda kanama genelde her yaştan ve cinsiyetten insanın sık sık karşılaşabileceği bir sağlık sorunudur. Kısa süreli olan ve birkaç damlayla sınırlanan, aynı zamanda önemli boyutlarda uzun ve şiddetli olan kanamalar da bulunur. Bu nedenle hem kanama hem de kanama sonrası meydana gelen pıhtılı kan birikmesinin çok iyi değerlendirilmesi ve incelenmesi gerekir.

Burunda Pıhtılı Kan Birikmesinin Nedenleri Nelerdir?

burunda pıhtılı kan birikmesi

Burunda pıhtılı kan birikmesi, yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

 • En sık görülen sebebi ise, burun travmasıdır. Travma genel olarak herhangi bir kaza ya da buruna alınan sert darbe sebebiyle oluşur. Büyük ölçüde burnun yapısında yer alan kemiklere ve dokulara zarar verebilir. Bu durumda burunda pıhtılı kan birikmesi ortaya çıkabilir.
 • Burun boşluğunu oluşturan mukozasının yapısında çok sayıda küçük damar bulunur. En küçük bir baskı da hemen zedelenerek, kanamaya başlayabilir. Kanama ilk başladığı anda, mukus ile karışmış bir formda olur. Daha sonra zarar gören damarların iyileşmesi sonucunda, kan pıhtıları burun boşluğunda kalır. Buruna yapılan herhangi bir müdahale sonrasında o da vücuttan atılır.
 • Burnun girişinde yer alan yüzeysel damarların çatlaması sonucunda da pıhtılı kanama meydana gelebilir. Buruna alınan sert darbe, hava kuruluğu, yüksek tansiyon hastalığı ya da sıcak ve soğuk hava gibi sebepleri bulunur.
 • İlerleyen yaşlarda insanlar, burun kan pıhtısı deşarjı artan basınç ya da damarları çevreleyen duvarın yapısında bir incelme olması sebebiyle oluşabilir. Burun kenarında yer alan küçük damarlar genel olarak kırılgan yapıda olduğu için, her defasında patlar. Bu durumda submukozal bölgeye ya da burun dışına akan kan serbest kalır. Kanda pıhtılar belirgin bir şekilde fark edilebilir.
 • Bazı insanların sahip olduğu hastalıklardan dolayı ömür boyu ilaç kullanması gerekir. Ancak ilaçların yan etkileri olarak pıhtılı burun kanaması meydana gelebilir. Daha çok kan inceltme ya da burun boşluğunun kırılgan yapıda olan kapları genişletme etkisine sahip olan vasküler ilaçlarda bu durum görülür.
 • Aynı zamanda karaciğer ve kan hastalıklarında da pıhtılı kan meydana gelebilir.
 • Burunda kanama oluştuğu zaman, diğer organlarda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu kanamalarda, genellikle hastanın tansiyonu düşürülmeye çalışılmalı bir yandan da burun kanamasını kontrol altına almak gerekir.
 • Burunda çeşitli sebepler sonucunda iltihap ya da enfeksiyon ortaya çıkabilir. En çok görülen belirtiler arasında burunda pıhtılı kan birikmesi olabilir. Hatta sinüzit ya da burun tümörlerinde de bu durum sık sık görülebilir.

Burunda Pıhtılı Kan Birikmesi Nasıl Geçer?

burunda pıhtılı kan birikmesi

Burunda pıhtılı kan birikmesi genel olarak her kanamada ya da kanama sonrasında ortaya çıkan bir durum. Ancak çok önemli hastalıkların bir belirtisi olduğu ve kanamanın çok uzun sürdüğü zaman hayati risk faktörü taşıyabilir. Bu durumda acil olarak tıbbi yardım alınması gerekir.

 • Burun kanaması olduğu zaman kişi oturur pozisyonda olmalı ve başı öne doğru eğik durmalıdır. Hasta kesinlikle uzanma pozisyonunda olmamalıdır. Bu pozisyonda kalması gerekiyorsa, başın yukarda tutulması gerekir.
 • Burnun arkasına buz torbası koyun; burun mukozasında bulunan damarları daraltmayı ve kan akışının yavaşlamasını sağlar. Kan akışını kısa sürede durdurur.
 • Aynı zamanda parmağınızı burun deliğine nazal septuma bastırabilirsiniz. Daha sonra bandaj ya da pamukla burnunuza tampon oluşturabilirsiniz.
 • Burun içerisinde bulunan pıhtılı kanı dışarı atması için burun kanatlarını 5 ya da 10 dakika boyunca sıkın. Burunda çatlayan damar tamamen iyileşinceye kadar sık sık kanama tekrar edebilir.
 • Aynı zamanda kalın damarlarda çatlama olabilir ve şiddetli kanamalar ortaya çıkabilir. Şiddetli kanamalarda tıbbi müdahale zorunlu hale gelir. Tampon uygulamasında durmayacağı için, daha çok kan kaybetmenize neden olur. Özellikle ilerleyen yaşlarda yüksek tansiyon sonucu meydana gelen şiddetli kanama durmaz. Bu durumda vakit kaybetmeden hem yüksek tansiyonun kontrol altına alınması hem de kanamanın durdurulması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.