Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burundan Ani Sıvı Akışı Neden Olur?

İnsan vücudundaki en önemli duyu organlarından biri burundur. Ancak birtakım sebeplere bağlı olarak burundan ani bir şekilde sıvı gelebilir. Bu durumla genelde her insan sık sık karşılaşabilir. Burundan ani sıvı akışı olduğu zaman endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü ciddi anlamda herhangi bir sağlık sorununun olduğunu kanıtlamaz. Nadir olarak ciddi bir komplikasyonun belirtisi olabilir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekir.

Burundan Ani Sıvı Akışının Nedenleri Nelerdir?

burundan ani sıvı akıntısı

Burunda bazı sebeplere bağlı olarak sıvı akışı ortaya çıkabilir. Bu sorunun en önemli sebepleri arasında sinüzit gelir. Sinüzit genel olarak sinüs enfeksiyonu, kafanın içerisinde yer alan sinüs boşluğunun iltihaplanması ve enfeksiyonun ortaya çıkması sonucunda oluşur. Özellikle hava sıcaklığının çok fazla düştüğü kış aylarında sinüs daha çok kişide görülebilir. Bu hastalık bir süreden sonra rahatsız edici bir hale gelebilir. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, halsizlik ve vücutta kırgınlık gibi şikayetler sinüzitin belirtileri arasında yer alır. Burunda ani sıvı akışına neden olan sinüzit, kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Düzenli olarak alerji ilacı, dekonjestan ve antibiyotik kullanabilirsiniz.

Alerji birçok kişide görülebilen ve kişiyi son derece rahatsız eden bir sağlık sorunudur. Vücudun birtakım alerjen maddelere karşı duyarlı olması sonucunda meydana gelir. Sigara dumanı, kirli hava, parfüm, oda spreyi, hayvan tüyü ve bazı besinlere karşı insan vücudu tepki verebilir. Alerjinin en çok görülen belirtisi ise, burundan sıvı gelmesidir. Hangi alerjen maddeye karşı alerjinizin olduğunu tespit etmek ve önlem almak için uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Beyin omurilik sıvısı kafatasında oluşan bir delik aracılığı ile insan vücuduna sızar. Burundan sıvı gelmesi gibi önemli bir belirtisi bulunur. Aynı zamanda baş ağrısı, görme ve işitme yeteneğinin azalması gibi belirtiler de görülebilir. Bu sağlık sorunu nadir olarak daha önceden kafa travması geçirmiş olan, obezite ve sinüs sorununa sahip olan insanlarda meydana gelir.

Burun polipi burunda yer alan doku ve sinüslerde meydana gelen doku büyümesine verilen isimdir. Burundaki polipler olması gerekenden daha büyük bir ebatta ise, burun kanalı tıkanabilir. Bu nedenle burunda sıvı akıntısı, koku alma yeteneğinde azalma ve burun tıkanıklığı gibi sorunlara neden olur. Burun spreyi ve kortikosteroid gibi ilaçlarla bu sağlık sorununu şikayetlerini hafifletebilirsiniz. Fakat kullanılan ilaçlar burunda yer alan polipleri tamamen yok etmez. Burundaki poliplerin yol açtığı şiddetli belirtiler çok rahatsızlık verdiği zaman, polipleri almak için cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Burundan Ani Sıvı Akışında Neler Yapılabilir?

burundan ani sıvı akıntısı

Burundan ani bir şekilde sıvı geldiği zaman ilk olarak sebebin tespit edilmesi gerekir. Eğer burundan gelen sıvının altında yatan sebep, sinüzit ise, günde 2,5 ya da 3 litre su içmeniz ve su tüketimine ağırlık vermeniz faydalı olabilir. Aynı zamanda insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini daha güçlü bir yapıya sahip olması için meyve, sebze ve protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edin. Doğal bir antibiyotik özelliğine sahip olan soğan ve sarımsak tüketmeniz, sinüzitin kısa sürede geçmesine yardımcı olabilir. Burundan gelen sıvının akışını engellemek için buhar soluyabilirsiniz. Bunun için derin bir kasenin içerisine kaynar su koyun ve içerisine birkaç damla nane, okaliptüs ya da çay ağacı yağı damlatın. Başınıza havlu örtün, buharı içinize doğru iyice çekin ve derin derin nefes alın.

Elma sirkesini düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman burundaki ani sıvı akışını belirli oranda engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak 1 su bardağı suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edin. Günde 2 ya da 3 kere içmeye devam edin. Sirke aynı zamanda antiseptik bir özelliğe sahip olduğu için, burun sıvısına neden olan iltihabı vücuttan tamamen atabilir. Eczanede satılan sinüs rinse gibi burun temizleme ilaçları da burun kanallarını temizlemede yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.