Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Burundan Sürekli Nefes Alamama Durumunda Ne Yapılmalı?

Nefes alıp vermek hayatın olmazsa olmazları arasında yer alır. Solunum yolu ile vücudumuzda biriken karbondioksiti dışarı atıp hücrelerimizin yaşaması için gerekli olan oksijeni alabiliyoruz. Bu mekanizma nefes alıp verme işlemi ile gerçekleşiyor. Doğru nefes alma yöntemi ile tüm hücrelerimize oksijeni ulaştırarak daha dinç oluruz. Fakat soluduğumuz havanın oksijen açısından yeterli olmadığı gibi, doğru nefes de almıyoruz. En doğru nefes alma şekli burundan alınan nefesin ağız yolu ile verilmesidir.

Bu süreçte diyaframın kasılıp gevşemesi ile akciğerlerdeki karbondioksit tamamen boşaltılırken oksijen de tüm hücrelere ulaşır. Doğru nefes almak beyinden kalbe kadar tüm organlara fayda sağlar. Bazı durumlarda burundan nefes almada sorunlar oluşur. Burundan nefes almayı engelleyen hastalıklar, burunda kaza sonucu meydana gelen kemik eğrilikleri veya et kalıntısı gibi sorunlar nefes almayı etkiler. Peki, burundan sürekli nefes alamama durumunda ne yapılmalıdır?

Burundan Nefes Alamama Durumu

Burundan Sürekli Nefes Alamama Durumunda Ne Yapılmalı?

Burundan nefes almak; temiz ve yeterli havanın akciğerlere ulaşması için yapılması gerekendir. Burun kendi yapısında bulunan kıllar, mukoza tabakası, solunum yolları ile beraber havanın temizlenmesi ve ısıtılmasında önemli göreve sahiptir. Burundaki nefes kanalları direkt olarak akciğere bağlandığı için de nefesin en temiz ve en hızlı şekilde akciğerlere dolmasını sağlar. Fakat bazı problemler sonucunda kişiler burundan nefes alamaz hale gelir. Bu durumda solunumun devam etmesi için ağızdan nefes alınıp verilir.

Ağız ve ağız içi solunum için uygun alana sahip değildir. Ağızdan alınıp verilen hava yeterince temizlenemez ve ısınamaz. Ayrıca burundan alınan havaya nazaran daha düşük hacimde hava alınır. Bu da ağızdan daha sık soluk alıp vermeye neden olur. Ağızda kuruluk oluşur ve bademciklerin iltihaplanması, farenjit gibi hastalıkların da oluşmasına neden olur. Akciğerlerin tam dolmaması ve kalitesiz bir havanın gelmesi nedeni ile de alt solunum yolu hastalıkları ağızdan nefes alma ile daha sık meydana gelir. Bu yüzden uzmanlar ve doktorlar burundan nefes almanın önemini sürekli vurgular.

Burundan Nefes Alamamanın Nedenleri Nelerdir?

Burundan Nefes Alamamak

Burundan nefes alamamanın birçok nedeni vardır. İnsan yaradılışı itibarı ile burundan nefes almaya programlı olsa da bazı sorunlar buna engel olur.

Burunda Kemik Varlığı: Bazı kişiler doğuştan itibaren burunda kemik gelişimi olur. Bu kemik kişinin burnundan nefes alışını engeller. Bazı kişilerde ise kaza sonucu burunda kemik eğriliği oluşur. Keza bu tür bir durumda da kişinin burnundan nefes alması zorlaşır. Burnundan yeterli solunumu yapamayan bu kişiler şikayet ile hastanelere başvurduklarında buruna yapılan cerrahi müdahaleler ile kemik alınır ve hasta daha sağlıklı ve iyi bir nefese kavuşur.

Alerji: Toz, polen, kirlilik veya başka sebeplerden dolayı sürekli alerji olan kişiler de burundan nefes alamama sorunları ile karşılaşır.

Geniz Eti: Oldukça tehlikeli olan ve burunda oluşan nefes almaya engel bir durumdur. Doğuştan var olan geniz eti, zamanla meydana gelebilir. Özellikle çocuklarda burunda büyüyen geniz etine müdahale edilmediğinde çocukta ciddi solunum problemlerine neden olur. Bunun yanından iştah kaybı ve aşırı zayıflık gibi problemlerin de oluşmasına zemin hazırlar.

Gribal Enfeksiyonlar: Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklar burundan nefes almayı engeller. Grip, nezle, soğuk algınlığı sonucunda burun tıkanır ve nefes almak imkansızlaşır.

Aşırı Sigara Kullanımı: Nefes alamamayı etkileyen en önemli nedenlerden biridir. Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler zamanla sinüs kanallarını tıkayarak kişinin nefes almasını engeller.

Burundan Nefes Alamama Durumunda Neler Yapılabilir?

Burundan Sürekli Nefes Alamama Durumunda Ne Yapmalı?

Burundan sürekli olarak nefes alamıyorsanız bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Doktora başvurduğunuzda burundan nefes alamamanın nedeni geniz eti, kemik eğriliği, burunda kırık kemik oluşu gibi sorunlar ise bu duruma cerrahi müdahale edilir. Burunda nefes almaya engel olan şeyler ameliyat ile alınır. Eğer nefes alamamanın nedeni kronik sinüzit ise bu durumda da yine ameliyat yapılır.

Burundan sürekli nefes alamama sorununa neden olan durum; alerjik reaksiyonlar, akut sinüzit ve gribal enfeksiyonlar ise kişilere burun spreyleri verilir ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunun yanında okyanus suyu spreyleri, deniz veya himalaya tuzu barındıran solüsyonlar da önerilir. Gribal enfeksiyonlar sonucu burunda şişlikler oluşur. Bu şişlikler sürekli olarak nefes almayı engeller. Bu durumda ise kortizonlu burun spreyleri kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Son olarak burundan sürekli nefes alamayan, bu durumdan şikayetçi olup bıçak altına yatmak istemeyen kişiler lazerle burun ameliyatını tercih edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.