Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Büyük Hücreli Akciğer Kanseri Belirtileri

Tüm kanserlerin isimleri aslında ilk olarak ortaya çıktıkları dokunun adı ile belirlenir. Akciğer kanseri de aynı şekilde ilk olarak akciğerde ortaya çıkar ve başlar. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri yani büyük hücreli akciğer kanseri de akciğer dokularında kötü huylu hücrelerin bulunması ile ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır.

Akciğerlerin asıl görevleri insan vücudundaki artık madde olan karbondioksitin atılmasını ve insan vücudunun yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmesi amacı ile de oksijenin alınmasını sağlamaktır. Fakat elbette akciğerlerde bir tümör bulunduğu zaman akciğerler bu görevlerini etkili bir şekilde yapamamaya başlarlar. Bu da tabii yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi konusunda bir tehlike teşkil etmektedir. Bu tümörün sonucunda oluşan hastalığa da akciğer kanseri denmektedir. Ancak akciğer kanserinin de pek çok tipi vardır. Akciğer kanserinin en genel iki tipi ise küçük hücreli akciğer kanseri ile küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmaktadır.

Akciğer Kanseri Sıklığı

screenshot_2

Bilindiği üzere akciğer kanseri günümüzde çok sık bir şekilde görünmektedir. Özellikle erkeklerde en çok ölüm ile sonuçlanan kanser türü akciğer kanseri olmaktadır. Genel olarak bakıldığında da dünyada kalp ve damar hastalıkları neticesinde meydana gelen ölümlerden sonra ölüm ile sonuçlanan bir diğer hastalık çeşidi ise akciğer kanseridir. Aynı şekilde bazı ülkelerde kadınlar arasında da en öldürücü kanser türü akciğer kanseri olabilmektedir. Fakat dünya genelinde kadınlarda ölüm ile sonuçlanan kanserlerin birinci sırasında meme kanseri gelmektedir. Ancak maalesef her yıl binlerce insan akciğer kanseri yüzünden hayatını kaybetmektedir ve bunun da birincil sebebi sigara olmaktadır. Aynı şekilde her geçen yılda yeni akciğer kanseri hastaları da büyük bir artış ile ortaya çıkmaktadır. Hatta bu akciğer kanseri hastaları arasında kadınların oranı da her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Sıklığı

Genelde akciğer kanserlerinin neredeyse %80’i küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tipine girmektedir. Fakat küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin de pek çok farklı tipi bulunmaktadır. Bu kanser tiplerinin de yapıları, dokuları, hücre görüntüleri, hastalık ilerleyişleri ve hastalık belirtileri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu kanser tipleri ise; skuamoz hücreli kanser, adenokarsinom, büyük hücreli karsinom, adenoskuamoz karsinom, pleomorfik, sarkomatoid ya da sarkomatöz karsinom, karsinoid tümör, tükrük bezi karsinomu ve sınıflanamayan kanser olmaktadır.

Akciğer Kanseri Nedenleri

Elbette akciğer kanserinin pek çok belirgin nedeni bulunmaktadır. Özellikle günlük hayatımız ve alışkanlıklarımız göz önünde bulundurulduğunda akciğer kanserine davetiye çıkartan pek çok neden yer almaktadır yaşamımızda. Ağırlıklı olarak akciğer kanserine neden olan risk faktörleri arasında sigara alışkanlığı, çevresel faktörler, mesleki maruziyet, diyet ve genetik faktörler olmaktadır. Bu risk faktörleri kişiden kişiye göre de farklılık gösterebilmektedir.

1- Sigara

screenshot_1

Sigara elbette akciğer kanserine sebep olan en önemli risk faktörlerinden bir tanesi olmaktadır. Özellikle sigaranın içiliyorsa içilen sigara miktarı, sigara çok erken yaşlarda başlamak, yüksek katran oranına sahip sigaraları yoğun olarak tüketmek risk oranını arttıran durumlar arasında yer alır. Eğer sigara uzun süreli olarak bırakılırsa her geçen yıl bu risk faktörleri de azalmaya başlar. Bu yüzden sigara içilen sürenin önemli bir kriter olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır.

2- Mesleksel ve çevresel zararlar

Çalışılan mesleklere göre solunan bazı gazların ya da maddelerin de akciğer kanserine zemin hazırlama konusunda önemli bir etkisi olmaktadır. Bu konuda endüstri sektörü ile madencilik sektöründe çalışan kişiler risk altında olmaktadır. Aynı şekilde günlük yaşamdaki çevresel etkenler de akciğer kanserini arttırabilmektedir. Hatta bir araştırmaya göre kentte yaşayan kişilerin kırsalda yaşayan kişilere göre akciğer kanserine yakalanma riskleri çok daha fazladır. Çünkü kentte hava kirliği gibi etkenler çok daha fazla görülmektedir.

3- Diyet

Bazı gıdalardan yoksun olarak yapılan diyetler de akciğer kanseri riskini arttıran şeyler arasında bulunmaktadır. Özellikle bu maddelerin başında A vitamini bulunmaktadır. Aynı şekilde E vitamini ile selenyumun da akciğer kanseri riskine karşı koruyucu birer madde olduğu düşünülmektedir.

4- Genetik

Aslında akciğer kanserinin görülmesine etki eden en önemli faktörlerden bir tanesi genetik faktörlerdir. Kişi sigara kullanmasa bile eğer ki ailesinde akciğer kanserine yakalanmış pek çok kişi bulunuyor ise risk altında sayılmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

screenshot_2

Büyük hücreli akciğer kanserinin de pek çok bilinen belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında en yaygın olarak görülen geçmek bilmeyen öksürükler, sürekli göğüs ağrıları, hırıltılı solunum yapma, nefes darlığı durumu, öksürük ile birlikte kan gelmesi ya da balgamda kan görülmesi, seste kısıklık, boyun bölgesinde ya da yüz bölgesinde şişlikler olması vardır. Eğer ki kişide bu belirtiler bulunuyor ise hiç vakit kaybetmeden bir doktora gidip gerekli kontrolleri yaptırması gerekir. Tüm bunların yanı sıra yine kişinin göğüs boşluğunun haddinden fazla büyümesi sonucunda ortaya çıkabilecek olan yutmada güçlük ve kalp yetmezliği de belirtiler arasında gösterilebilir. Aynı şekilde kanser hücrelerinin başka organlara yayılma ve sıçrama ihtimali de vardır. Bu yüzden bu bölgelerde ortaya çıkabilecek çeşitli belirtiler de aslında akciğer kanserini işaret ediyor olabilir. Özellikle akciğer kanseri hücrelerinin yayılabileceği bölgeler arasında beyin, karaciğer, böbrek üstü bezleri ve kemik gibi organlar vardır. Buralarda da çeşitli belirtiler meydana gelebilir. Aynı şekilde kanser göze de sıçrayabilir ve bu da gözde ciddi görme kayıplarının oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda kanser hücreleri başka yerlere sıçramasa bile salgıladığı maddeler nedeni ile insan vücudunun metabolik ve hormonal faaliyetlerinde bir takım aksamalara neden olabilir.

Eğer ki belirtiler ilerlemiş ise ve doktor ciddi olarak akciğer kanserinden şüpheleniyor ise ilk olarak bronşların içine bakabileceği bronkoskopi işlemini yapar. Ardından doktor bu bölgelerden bir takım parçalar ya da hücreler alarak mikroskop altında bunları inceleme ihtiyacına da gidebilir. Kanserli hücre bulunup bulunmadığı en net şekilde ancak böyle anlaşılabilir ve bu işlemin ismi de biyopsidir. Genelde yapılan bu işlemlerin pek çoğunda hastaya lokal anestezi işlemi uygulanır. Böylece hasta acı duymaz.

Dolayısıyla akciğer kanserini iyi bir şekilde tedavi edebilmek için belirtileri doğru bir şekilde sezip erken bir biçimde harekete geçmenin önemi çok büyük olmaktadır. Eğer ki kişi her gördüğü belirtinin çok da ciddi olmayan sebepler yüzünden olduğunu düşünür ise hastalık çok ciddi bir şekilde ilerleyebilir ve hastalığın tedavisi de gittikçe zor bir hal alabilir. Bu konuda çok özenli ve dikkatli davranmak gerekir. Aynı şekilde düzenli kontrol yaptırmak da akciğer kanseri konusunda önceden teşhisi kolaylaştıran faktörler arasında yer almaktadır. Bunun dışında pek tabii akciğer kanserine yakalanmamak için kişinin beslenme alışkanlıkları, çevresine ve genel olarak yaşamına çok dikkat etmesi gerekir.

Akciğer kanserinin iyileşmesi konusunda belirleyici olan bir kaç durum vardır. Özellikle tedavi yöntemi hastalığın iyileşmesi için en önemli durumlardan bir tanesi olmaktadır. Aynı şekilde kanserin boyutu ve hangi evrede olduğu ya da nerelere sıçramış olduğu da tedavi sürecini ve tedavi hızını etkileyen faktörler arasındadır. Tüm bunların yanı sıra kişinin cinsiyetinin,yaşının ve genel sağlık durumunun da etkili olduğunu söylemek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.