Halk arasında idrar için küçük tuvalet, dışkı için de büyük tuvalet tabirini sıkça kullanırız. Sindirim sisteminin doğru ve düzgün çalışması için dışkılama ve düzenli idrara çıkma çok önemlidir. Yaşam fonksiyonları devam ettirmek için vücuda besin aldığımız gibi, bize yararı olmayan kısımlarını da vücuttan uzaklaştırmamız gerekir. Aksi halde vücutta atık halde bulunan bu maddeler dışkı veya idrar formu ile atılmadığı için toksik zehirlenmeler, bağırsak ve mide sorunları ve böbrek fonksiyonlarının bozulması gibi sorunlar ile karşılaşırız. Normal şartlarda sindirim tamamlanmış ve tamamen atık halde olan dışkı makattan anüs açıklığı yardımı ile dışarı atılır. Bu dışkının formu, rengi ve sıklığı bize bazı hastalıklardan haber verir. Bazı durumlarda ise dışkıda kan görülür. Büyük tuvaletten kan gelmesi bazı hastalıkların habercisidir. Bu yazıda büyük tuvaletten kan gelmesi durumunu inceleyelim.

Büyük Tuvaletten Neden Kan Gelir?

kan

Büyük tuvalet yapıldıktan sonra dışkıda kan görülmesi, makattan kan gelmesi, anüsün kanaması gibi durumlar birçok hastalığın habercisi olabilir. Dışkının vücut dışına atıldığı makat bölgesi( anal ) ve çevresi oldukça hassastır. Bu bölgede meydana gelen sorunlar utanıldığından dolayı pek konuşulmadığı ve paylaşılmadığı için, ileriye yönelik ciddi sorunlara neden olur. Makat ve çevresinde meydana gelen enfeksiyon, yaralar veya hastalıklarda doktora en son noktada başvurulduğu için soruna müdahale şansı da azalır. Büyük tuvaletten kan gelmesi sıradan bir kabızlık probleminin sonucu da olabilirken, kolon kanseri gibi ciddi hastalıların da habercisi olabilir.

Hemoroid; iç ve dış olarak 2 ye ayrılır. İç hemoroid anüsün iç çeperlerinde şişen kan damarlarıdır. Dış hemoroid ise makan çevresinde oluşan etli kısımlardır. Hemoroid büyük tuvalet yapıldığında ağrılara ve kanamalara sebebiyet verir.

Kabızlık; su ve lif bakımından fakir beslenen kişilerde sık görülen bir durumdur. Bu durumda dışkı sert ve kuru formda oluşur. Büyük tuvalet yapmada zorlanıldığı ve dışkının çıkabilmek için anüsü zorlaması yüzünden makat çevresinde kanamalar oluşur. Kabızlık ; başta anal fissür olmak üzere, hemoroid ve kolon kanseri gibi hastalıkların habercisidir.

Anal Fissür ( Makat Çatlaması ); Büyük tuvaletten kan gelmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Makat çatlaması dışkılama sırasında bölgenin kanamasına ve dışkının kanlı olmasına neden olur.

Besin Zehirlenmesi; gıdaların neden olduğu besin zehirlenmelerinde dışkının kanlı gelmesi durumu oluşur. Zehirlenme sonucu meydana gelen kanlı ishal, E.coli veya Nörovirüs kaynaklı kanamalar görülebilir.

Kolit; iltihaplı bağırsak hastalıkları olanların kalın bağırsaklarında kolit meydana gelir. Bu durum Büyük tuvalet yapılırken dışkının kanlı gelmesine nedendir.

Anjiyodisplazi; makat ve çevresinde bu soruna sahip olan kişilerde büyük tuvaletten kan gelmesi sorunu oluşur. Kan damarlarının aşırı hassas olması sonucunda biraz zorlanma ile kanamalar meydana gelir.

Kolon veya bağırsağın tıkalı olması; durumunda dışkı yapamama sorunu zorlanma oluşur. Bu zorlanma anüste kanama ve çatlaklara neden olacağı için, Büyük tuvaletten kan gelmesi olasıdır.

Peptik Ülser; bağırsağın iç yüzeyinde yaralara neden olur. Bazı ilaçların çok sık kullanılmasından dolayı meydana gelen bu hastalık sonucunda büyük tuvaletten kan gelebilir.

Bağırsak polipleri veya kolon kanseri; polip bağırsak dokusunun içe doğru kıvrım oluşturması ile meydana gelir. Bu polipler zamanla kansere dönüşebilir. Büyüyen ve kanser hücresi taşıyan polipler büyük tuvalette kanama ile kendini belli eder. Bu yüzden büyük tuvaletten kan gelmesi durumunda mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır.

Divertikül; dediğimiz şey kalın bağırsak çeperlerinde meydana gelen baloncuklardır. Bu baloncuklar enfekte olup iltihaplanması halinde büyük abdestte kan görülmesine neden olur.

Büyük tuvaletten kan gelmesine neden olan diğer hastalıklar;

  • Mide veya bağırsak iltihaplanması,
  • Chorn hastalığı,
  • İnce bağırsak tümörü,
  • İlaçların yan etkisi,
  • Bağırsak isekimisi
  • Bağırsak sarkması
  • Kaşıntılı makat hastalığı,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Büyük Tuvaletten Kan Gelme Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Büyük Tuvaletten Kan Gelmesi Neden Olur?

Büyük tuvaletten kan gelmesi eğer peptik ülser, kolit veya iltihaplanma gibi sorunlardan kaynaklı ise; antibiyotik veya anti-inflamatuar ilaçların kullanılması gerekir. Hemoroid, bağırsak polipler veya kolon kanseri gibi hastalıklardan dolayı meydana gelen sorunlarda ise ameliyat ile tedavi uygulanır. İç hemoroid ve makat çatlakları tedavisinde ise oturma banyosu uygulanır. Kabızlıktan dolayı oluşan büyük tuvalet kanamalarını önlemek için de su ve meyve ağırlıklı beslenme, lifli ve vitamin ağırlık gıdalar tüketmek gerekir.