Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Buz Yemenin Zararları

Suyun katı hali olan buz hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkıyor. Özellikle kavurucu yaz sıcaklarında serinlemek içilen sıkça başvurulan yollardan biri olan buz bir çok farklı amaca hizmet ediyor. Gerek yiyecek ve içeceklerimi soğutmak gerekse çarpma ve düşmelerde soğuk kompres maksadıyla kullanılıyor. Mutfak robotundan geçirilip frappeye dönüştürülebilen buzu kimi zaman insanlar hiçbir işlemden geçirmeden yiyebiliyorlar. Kimileri için son derece şaşırtıcı olan bu eylem kimileri için çocukluğundan kalma bir alışkanlık.

Uzun yıllardan beri buz yemeyi alışkanlık haline getirip yaz kış demeden buz tüketen insanlarda demir eksikliği şüphesi gündeme geliyor. Genellikle kronik olarak demir eksikliğine sahip olan kadınlarda tıpkı canlarının sürekli kil çekmesi gibi sürekli buz yeme isteği oluşabiliyor. Kesin bir yargı varmak elbette mümkün olmasa da hayatının bir evresinde şiddetli buz tüketme isteği demir eksiliğinin bir haberci olabiliyor. Bu durumdaki insanlara basit bir test yardımıyla tanı konulabiliyor. Peki hayatımızda son derece öneme sahip olan buzu bu şekilde yemek sağlıklı mı, buz yemenin vücuda zararları neler?

Buz Yemenin Zararları Nelerdir?

1. Dişlerde Problemlere Yol Açar

Düzenli olarak buz yiyen insanlar genelde buzu sadece ağızlarında tutmakla kalmayıp buzu ısırma eğilimindedirler. Bu kırılan buz parçaları adeta küçük kristaller gibi diş etlerine ve diş minesine batar. Özellikle diş etlerine batan bu küçük parçalar mikroskopik yırtıklara yol açar. Bu yırtıklar da ağzımıza giren zararlı organizmalar için kolay geçiş yöntemine dönüşür. Buz kalıpları kırılmadan uzun sürede ağızda dolandırılarak yense de bu sefer başka problemlere sebep olabiliyor.

Diş minelerimiz yani dişlerimizi korumak için en dışa sarılmış olan beyaz tabaka sıcaklık değişimine karşı çok hassas olabiliyor. Normal bir yaz gününde birden sıfır derecenin altındaki sıcaklığa maruz kaldığında kalıcı hasara uğrayabiliyor. Bu hasar genellikle mine üzerinde mikroskopik yarıklar şeklinde oluşup literatürde diş hassasiyeti diye adlandırılan rahatsızlığa sebep oluyor.

2. Beslenme Yetersizliğine Sebep Olabilir

Son yıllarda sosyal medyanın genişlemesi ile birçok insan yaptığı diyetleri toplumla paylaşmaya başlandı. Bu diyetlerin birçoğu ise herhangi bir profesyonel destek olmadan yapılıyor. Elbette bu hatalı davranış birçok probleme de yol açabiliyor. Sürekli buz tüketiminin ön planda olduğu bu rejim çeşidinde insanlar gerekli besinleri alamıyor ve yetersiz beslenmiş oluyorlar. Rejimi uygulamayan fakat aşırı buz tüketen insanlar için de aynı durum geçerli.

3. Mineral Kaybına Yol Açabilir

Özellikle sıcak yaz aylarında buz yeme davranışı insanlar arasında yaygın olarak görülüyor. Soğuk suya göre daha uzun süre serin tutması ve sudan daha soğuk olması sebebiyle birçok insan buzu direkt yeme yolunu tercih ediyor. Vücudun doğrudan alınan buza tepkisi ise hiç de beklenildiği gibi değil. Vücut öncelikle kendi sıcaklığından kat kat düşük olan bu maddeye temas ettiğinde ısı değişimini telafi etmek için temas eden bölgeyi daha çok ısıtmaya çalışıyor. Daha sonrasında bu sıcaklık artışı buzun etkisi geçtikten sonra da devam ediyor.

Bu genel sıcaklık artışı vücudun daha çok terleyerek daha çok su atmasına sebep oluyor. Bu suyla beraber deri gözeneklerimizden mineral ve tuzlar da ayrılıyor. Vücut osmotik düzeni, kemik gelişimi gibi birçok önemli görevde rol alan minerallerin bu şekilde hızlı kaybı büyük tehlike arz ediyor. Düzenli mineral alımı ile bu fark kapatılmadığında problemler baş gösteriyor.

4. Alışkanlık Haline Dönüşebilir

Buz yemeyi alışkanlık haline getiren insanların yanı sıra birçok insan buz yemeyi sadece yaz aylarında tercih ediyor. Örnek vermek gerekirse Adana bölgemizde ‘bici bici’ ismi verilen tatlı büyük buz kalıplarının rendelenerek şerbetle karıştırılması ile hazırlanır. Yaz aylarında sıkça tüketilen bu tatlı, temelde şekerli buz gibi düşünülebilir. Bunun gibi doğrudan tüketilen buz sadece yaz aylarında kalmayabilir. Buzun bu şekilde tüketimi alışkanlığa dönüşüp kış aylarında da tüketme isteği doğurabilir. Psikoloji biliminde pagofaji olarak adlandırılan hastalık buz yemeye takıntılı olma durumu olarak açıklanabilir. Bu durum çoğunlukla problem belirtisi olup demir eksiliği şüphesi ile doktora başvurmakta fayda olabilir.

Buz Nasıl Tüketilmeli?

Sıcak yaz aylarında bir tutam serinlik bile büyük önem arz ediyor. Yediğimiz içtiğimiz her sıcak gıda bu mevsimde sıkıntı oluyor. Bu yüzden birçok kez içeceklerimize buz atıp serinlemeye çalışıyoruz. Çoğu insan ise buzu direkt kalıp halinde tüketiyor. Bunun dişlere, mideye kısacası vücudumuzun geneline zararları mevcut. Bunun yerine sıcak yaz aylarında serinlemek için buzu direkt yemek yerine içeceklerin içine koyarak serinleme yoluna gidebilir. Bunun dışında buzu robotta çekerek evde değişik tatlarda frappeler yapılarak tüketilebilir. Bunun dışında daha bir çok tarife açık olan buz daha sağlıklı yollarla tüketilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.