Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bu Yiyecekleri Asla Buzdolabına Koymayın!

Buzdolabı kısa sürede tüketmeyeceğimiz yiyecekleri saklamamız için yapılmış harika bir icat. Buzdolabını o kadar çok seviyoruz ki buzdolabının henüz olmadığı zamanlarda insanların ne yaptığına bir türlü anlam veremiyoruz. Evet, buzdolabı çok güzel ve çok kullanışlı ama bozulmasın diye her önüne gelen yiyeceği de buzdolabına koymamız gerekiyor. Hatta bazıları var ki onları kesinlikle buzdolabından uzak tutmalıyız. Çünkü bozulmamalarını isterken daha çabuk bozulmalarına, tatlarının değişmesine ve zarar görmelerine neden olabiliriz. İşte tüm bu sebeplerle buzdolabınıza yiyecek koyarken bir kez daha düşünmelisiniz. Sizin için kesinlikle buzdolabında konulmaması gereken yiyecekleri listeledik. İsterseniz bu yiyeceklerin listesini buzdolabının üstüne asıp her defasında unutmamak için kendinize bir kez daha bu önemli bilgiyi hatırlatabilirsiniz.

Asla Buzdolabına Konulmaması Gereken Yiyecekler

1- Soğan

Soğanların hiç kuşku yok ki serin ve kuru yerlerde oda sıcaklığında saklanmaları gerekir. O yüzden kesinlikle bozulmalarını önlemek için onları buzdolabına koymamalısınız. Hatta soğan bakterilerin çok kolay bir şekilde üreyebileceği bir yiyecek olduğu için eğer soğanı buzdolabına koyarsanız bu bakterilerin çok daha hızlı bir şekilde çoğalmalarına bile sebep olabilirsiniz. O yüzden uzmanların da önerisi ile soğanların henüz kabukları soyulmadan nefes alabilecekleri bir yerde saklanması gerekiyor. Eğer soğanı soydunuz ve hatta doğradıysanız da hava geçirgenliği olmayan bir kabın ya da poşetin içine koyup buzdolabında bekletebilirsiniz. Ancak yine bu şekilde daha hızlı bozulacağı için bir an önce tüketmeye bakın deriz biz. Zaten soğanın o keskin kokusu tüm buzdolabına yayılıp diğer yiyeceklere de geçebilir. Bu durum sizi hiç ama hiç memnun etmeyecektir.

2- Domates

Eğer domatesi buzdolabında saklarsanız bir süre içinde dokusunda bozulmalar meydana gelir. Hatta dikkat edin; domatesi buzdolabında sakladığınızda artık ilk aldığınızdaki lezzetinde olmayacaktır. O yüzden ilginç gelebilir ancak domateslerin buzdolabında bekletilmesi tavsiye edilmez. Çünkü domates buzdolabında bekletildiğinde ya da buzdolabındakine benzer bir soğuğa maruz kaldığında içinde bulunan şeker ve asit seviyesi iyice düşer. Bu da maalesef domatesten çok fazla şey götürür. O nedenle domatesleri kuru olan bir yerde ve kesinlikle oda sıcaklığında saklamanızı tavsiye ederiz.

3- Patates

Patates nemli ortamdan kesinlikle uzak tutmamız gereken yiyeceklerden bir tanesi. Eğer patatesi bir an boş bulunup da buzdolabına koyarsanız bir süre sonra tadının çok fazla değiştiğini ve de çok fazla yumuşadığını fark edebilirsiniz. O yüzden her zaman patatesleri yıkanmamış ve soyulmamış bir şekilde kuru, havadar ve serin bir yerde saklamanız gerekir. Eğer patatesler nemli bir yerde dururlarsa filizlenirler ya da küflenirler. Bu da lezzetli patateslerin çöpe gitmek zorunda kalmasına neden olabilir. Dikkat etmenizi öneririz.

4- Kahve

Eğer tam bir kahve tutkunuysanız bu önerimize kesinlikle kulak vermelisiniz. Çünkü lezzetli kahve içmek istiyorsanız kahvenizi daima buzdolabından uzak tutmalısınız. Kahvenin serin ve kuru bir yerde saklanması gerekiyor kesinlikle. Eğer kahve buzdolabına girerse tadından ve kokusundan çok fazla şey kaybedecektir. Hatta kahve buzdolabında bulunan diğer yiyeceklerin kokusunu da alacaktır. O yüzden kahveyi içine hiç hava geçmeyen bir kabın içinde ve hatta karanlık bir ortamda saklamanızda fayda olur. Böylece tam damağınıza uygun lezzetli kahveleri dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Eğer kahvenin tazeliği konusunda endişe yaşıyorsanız size kahvenizi az az almanızı yani stok yapmamanızı öneririz.

5- Sarımsak

Doğal antibiyotiğimiz, yiyeceklerin en faydalısı sarımsak maalesef buzdolabına girdiğinde tüm bu şifalı ve esrarengiz halini kaybediyor, adeta sıradan bir yiyecek olup çıkıyor. Çünkü sarımsak buzdolabında hem daha hızlı bozulabiliyor hem de içindeki tüm insan vücuduna yararlı özelliklerini kaybediyor. Oysa sarımsak oda sıcaklığındaki herhangi bir ortamda aylarda sağlıklı bir şekilde durabilir. Bu yüzden mutlaka sarımsağı oda sıcaklığında, serin ve kuru bir yerde muhafaza etmenizi tavsiye ederiz.

6- Bal

Pek çok defa denemiş ve görmüş olabilirsiniz. Eğer balı buzdolabına koyarsanız kıvamı koyulaşır ve hatta kristalize olabilir. Bu nedenle balın da kesinlikle oda sıcaklığında ve ağzı çok sıkı olan bir kabın ya da kavanozun içinde saklanması gerekiyor. Böylece hem balınız zarar görmez hem de siz doya doya leziz ve sağlıklı bir bal tüketebilirsiniz.

7- Avokado

Öncelikle eğer ilk kez avokado yiyecekseniz onu sertken kesmemenizi öneririz. Çünkü eğer sertken yemeye kalkarsanız bu güzel avokado büyük bir ihtimal ile çöpe gidecektir. Çünkü avokado yumuşadıkça olgunlaşır ve tüketilecek bir kıvama gelir. O yüzden de avokadonun bir süre olgunlaşmak üzere beklemesi gerekir. Fakat avokadoyu buzdolabında bekletirseniz yumuşamasına ve olgunlaşmasına engel olmuş olursunuz. Elbette bu avokadoyu bir süre tüketmeyecekseniz iyi bir yöntem olabilir fakat birkaç gün içinde tüketmeyi düşünüyorsanız avokadonun kesinlikle oda sıcaklığında beklemesi gerekiyor. Böylece iyi bir şekilde yumuşayacak, olgunlaşacak ve tam da ağzınıza layık bir hale gelecek.

8- Ekmek

Nedense pek çok insan tüketemediği ekmekleri buzdolabına koyarak ömürlerini uzatabileceğini düşünür. Aslında bu çok büyük bir yanılgıdır. Yani ekmeklerin buzdolabına konması aksine onların bozulmasını, küflenmesini ve yaşlanmasını hızlandırır. O yüzden eğer ekmeğinizin bozulmasından endişeliyseniz hiç buzdolabına koyma yöntemine başvurmayın. Ekmek yine en sağlıklı ve en doğru şekilde serin ve kuru olan bir yerde ve oda sıcaklığında bekletilebilir. İnanın bu şekilde ekmek buzdolabında olduğundan çok daha uzun bir süre dayanacaktır. Üstelik buzdolabına koyduğunuz bir ekmeği çıkartıp tüketmeye kalktığınızda tadının bile ne kadar eskidiğini siz de fark etmişsinizdir.

9- Çikolata

Yıllardır devam eden ve hatta belki de herkesin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi çikolatanın buzdolabına konmasıdır. Çikolata buzdolabına konulduğunda hem tadını hem de formunu kaybeder. Bir daha da eski haline gelemez maalesef. O yüzden her daim her çeşit çikolatayı oda sıcaklığındaki kuru ve serin bir yerde muhafaza etmelisiniz. Ama elbette bir istisna da mevcut. Özellikle havalar aşırı sıcaksa ve kısa bir süre dışarıda dursa bile çikolatalarınız eriyorsa, yapacak bir şey yok; onları buzdolabına koymanız gerekecektir. Yine de bizce çok fazla buzdolabında beklemeden direkt olarak mideye geçişlerini sağlayın. Böylesi kesinlikle en lezzetlisi olacaktır.

10- Ananas

Aslında bir bakıma ananas da avokadoya benzer ve ananası da buzdolabına koyduğunuz zaman onun olgunlaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Aynı zamanda ananas buzdolabında tüm aromasını da kaybedebiliriz. Çünkü ananas direkt olarak soğuğa maruz kaldığı vakit olgunlaşmasına neden olan enzimleri kaybeder ve o güzel lezzeti ortadan yok olur. O nedenle mümkünse ananası henüz hiç kesilmemiş ve soyulmamış bir halde kuru ve serin bir yerde bekletin. Bu şekilde en lezzetli ananası tüketebilirsiniz. Eğer ananası kesilmiş bir şekilde marketten aldıysanız da hiç vakit kaybetmeden hemen tüketmenizi öneririz.

11- Kahvaltılık gevrek ve makarna

Kahvaltılık gevreklerin, müslilerin ve makarnaların yeri mutfağınızdaki kuru, serin ve oda sıcaklığında olan dolaplardır. Kesinlikle buzdolabı değil. Eğer onları buzdolabına koyarsanız zaman içinde hem lezzetlerini hem de formlarını kaybetmelerine neden olabilirsiniz. Yani bu yiyeceklerin üzerinde yazan son kullanma tarihini biraz daha ileri atma şansınız yok. O yüzden siz iyisi mi bu yiyecekleri doğru şekilde ve buzdolabının dışında saklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.