Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bypass Ameliyatının Riskleri

Kalp ve damar hastalıkları, dünyadaki en ciddi hastalıkların başında gelir. Kalp hastalıkları genetik yatkınlığa ya da farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kalp Krizi Neden Olur?

Bypass Ameliyatı

Kalp krizi, kalpte yer alan damarların tıkanması sonucu ortaya çıkar. Bazı kalp krizi geçiren hastalarda birçok belirti görülürken, bazı hastalarda da herhangi bir belirtiye rastlanmaz. Belirti vermeden oluşan kalp krizine geç müdahale edildiği için ölüm riski daha fazla olur. Kalp krizi sırasında herhangi bir belirtinin oluşmaması, özellikle şeker hastalarında ortaya çıkan bir durum. Kalp damarlarından herhangi biri ya da birkaçı daralmışsa, uzun süre işlevini yerine getiremez. Nefes darlığı şikayeti olan bir hastanın güç kapasitesi tamamen kısıtlanır.

Kalp krizinin oluşmasına neden olan bazı risk faktörleri bulunur. Bu risk faktörleri şu şekildedir: Yaş, cinsiyet, genetik faktörler, şeker hastalığı, sigara kullanımı, kronik akciğer hastalığı, daha önceden geçirilmiş olan kalp krizi, kalbin kapasitesinin azalması, böbrek yetmezliği hastalığı, hareket kapasitesinin düşük olması, bypass ameliyatı öncesindeki kritik durum, daha önce de yapılmış olan kalp ameliyatı, hastanın şikayetlerinin fazlalılığı, akciğerdeki basıncın artması, ameliyatın önceliği ve farklı bir damar hastalığı. Bu tür risk faktörleri incelenerek, hastanın bypass ameliyatındaki tehlike ihtimalinin olup olmadığı değerlendirilir.

Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bypass Ameliyatı

Kalp hastalarının, kalp damarlarından birinin tıkanması sonucunda tedavi olarak bypass ameliyatı yapılır. Kalp hastalıkları tedavisinde eskiden kullanılan robotik cerrahi cihazlar artık yerini daha ileri teknolojiye sahip olan cihazlara bıraktı. Bypass ameliyatında göğüs kafesindeki sternumu kesmeden 4 ya da 5 cm ölçüsünde kesiler yapılır. Eğer kalp damarlarından birkaçı tıkanmışsa, bu durumda bypass ameliyatı yapılmaz. Klasik bypass ameliyatlarında kalp durdurulur ve akciğer makinesine bağlanır. Ancak bu durumda kalp zarar görür. Bypass ameliyatları son 15 yıl içerisinde çalışan kalpte, kalp akciğer makinesine bağlanmadan başarı ile yapılır. Kalbin, akciğer makinesine bağlanmadan bypass ameliyatının yapılması, vücudu zararlı etkilerden korur. Bypass ameliyatındaki tek dezavantaj kalbin alt bölgesinde yer alan damarlara daha az konforla yapılması.

Bypass Ameliyatında Risk Bulunur Mu?

Bypass Ameliyatı

Bypass ameliyatlarında, ileri teknoloji donanımlı cihazların kullanılmasıyla birlikte artık %1 ya da %3 oranında oldukça düşük ölüm riski bulunur. Aynı zamanda bypass ameliyatı, kalp hastalıkları tedavisinde uygulanan ilaç tedavisi ve stentlere göre çok daha konforlu, uzun süreli bir hayatı amaçlar. Bypass ameliyatı sırasında tıkanan damarı tutan lezyon uzun bir ebata sahip olabilir. Bu durumda stent kullanmak gerekir. Stent sayısı ne kadar fazla olursa kalp damarlarının bundan olumsuz bir şekilde etkilenme oranı da o kadar fazla olur. Damar çapının daha küçük olması ve aynı zamanda kalp hastasının diyabet gibi bir hastalığa sahip olması stentin uzun süre sağlayacağı faydayı yarıya düşürür. Ameliyat yapılmadan önce bu riskler mutlaka göz önüne alınmalı.

Bypass ameliyatında risk kelimesini kullanmak ölümle eşdeğer bir durum. İlk 1970 yılında yapılan bypass ameliyatlarında genel olarak risk %35 oranındaydı. Ancak günümüzde bu risk oranı %1,5 oranında geriledi. Hatta ilerleyen zamanlarda bu düşük oran daha da gerileyecek ve bir süreden sonra herhangi bir risk oranı olmayacak. Bypass ameliyatlarında düşük oranda olan ölüm, kalpten değil, kalbe yapılan müdahalenin getirdiği sonuçtan dolayı meydana geliyor. Her ameliyatta olduğu gibi bypass ameliyatı da insan vücudu için ciddi bir travma.

Bypass ameliyatını daha çok yaşlı insanlar oluyor. Yaşlı insanların sadece kalp rahatsızlığı değil, bunun yanında farklı organlarında da hastalıklar olur. Bu durum bypass ameliyatını riskli bir hale getirir. Yaşlı insanlara bypass ameliyatı sırasında anestezi yapılır. Ameliyat sırasında farklı hastalıklara bağlı olarak ölçülemeyen ve daha önceden tahmin edilemeyen bazı komplikasyonlar ortaya çıkar. Bunun etkisi sonucunda hasta hayatını kaybedebilir. Ancak bypass ameliyatında kalpten kaynaklanan ölüm oranı çok düşük. Yaşlı insanlara bypass ameliyatı yapıldığı sırada eğer hayatını kaybederse, böbrek, beyin ya da solunum yollarında oluşan komplikasyon kaynaklı anlamına gelir.

Bypass Ameliyatı Sonrasında Alınacak Önlemler

Bypass Ameliyatı

Çok ciddi bir tedavi yöntemi olan bypass ameliyatı sonrasında hastanın ameliyattan önceki kötü alışkanlıklarına son vermesi gerekir. Bypass ameliyatı öncesinde hastalar, yaşadıkları kalp sorunu yüzünden sosyal hayattan kendilerini çekeler ve kısıtlarlar. Ancak ameliyat sonrasında, hastalar sosyal yaşamına büyük bir istekle geri döner. Bypass ameliyatından sonra hastalar sosyal hayatına geri dönmeleri için 2 ay süresinde rehabilitasyon süresi yapılır. Bu ameliyattan sonra hastaların mutlaka spor yapmaları, uyku düzenine dikkat etmeleri, sigara kullanmamaları ve sağlıklı beslenmeleri gerekir. Kalp sağlığını riske atacak herhangi bir spor aktivitesi yapmamaları gerekir. Aynı zamanda hastaların beslenme listesinde kalp ve damar sağlığını koruma özelliğine sahip besinlerin ilk sırada yer alması gerekiyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.