Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

C Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar

Vitaminler insan sağlığı için en değerli maddelerin başında gelmektedir. Çünkü gerçekten sağlıklı bir vücuda sahip olmak için vitamin almanın önemi çok ama çok büyüktür. Vitaminler arasında özellikle C vitamini hem en çok bilinen vitamindir hem de eksikliği en çok hissedilen ve en çok ihtiyaç duyulan vitamindir. C vitaminini çoğu hayvan kendi vücudunda doğal olarak üretebilir. Fakat bu durum insanlar için söz konusu değildir. Bu yüzden de insanların düzenli olarak besinlerden C vitaminini almaları gerekir.

C vitamini vücutta olduğu takdirde insan sağlığı için sayısız faydaya neden olur. Ancak aynı şekilde C vitaminin vücutta eksik olması durumunda da çeşitli ciddi sorunlar ve hastalıklar da meydana gelebilmektedir. Bu noktada herkesin hassas olması ve yeterli miktarda C vitaminini besinler yolu ile vücuduna alması gerekir. Aynı zamanda C vitamini içeren besinler taze taze tüketmek gerekir. Çünkü örneğin içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran portakalın suyu sıkıldığında eğer hava ile 20 dakika boyunca temas edip bekletilir ise portakal suyu bozulabilir. Bu yüzden C vitamininden tam faydayı sağlamak için bu tip gıdaların hızlı bir şekilde direkt olarak tüketilmesi gerekir. Aynı şekilde C vitamini içeren gıdalar 70 derece ısı ile pişirilir ise de tüm faydalarını kaybederler. Bu yüzden mümkün mertebe çok az pişirerek ya da hiç pişirmeyerek bu gıdaları tüketmek gerekir.

Hatta C vitamini içeren sebzelerin ve meyvelerin de olabildiğince büyük doğranmaları ve bıçak ile temaslarının en az seviyede tutulması gerekir. Bu yüzden en iyi yöntem ya bu besinleri el ile parçalamak ya da tahta bıçak kullanmak olacaktır. En iyi fayda ve vitamin ancak bu şekilde besinlerden sağlanabilmektedir. Bazı kişiler derin dondurucuda saklamak yoluna gitmektedir ancak bu da çok iyi bir yöntem değildir. Çünkü derin dondurucuda saklanan C vitamini içeren bir gıda bir ay sonunda tüm besin değerlerini yitirebilir. O yüzden tüm uzmanlar bu tip gıdaların en taze halleri ile tüketilmelerini önerir.

C Vitaminin Yararları

c vitamini

C vitamininin insan vücudu için pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Özellikle C vitamini dokuların bir arada tutulmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra bilindiği üzere bağışıklık sisteminin korunmasını destekleyen antikor oluşumunu da çok daha hızlı bir hale getirir.

Tüm bunların yanı sıra C vitaminin insan vücuduna olan faydaları arasında;

 • Kılcal damar yapılarını güçlü bir hale getirmek,
 • Alınan diğer vitaminlerin vücut içinde iyi bir şekilde kullanılabilmesine yardımcı olmak,
 • Demir mineralinin vücutta emilmesini arttırmak,
 • Ülsere yol açan bakterilere karşı midenin korunmasını sağlamak,
 • Gribe ve soğuk algınlığına sebep olan virüsler için bir kalkan görevi üstlenmek,
 • Serbest radikallerin vücutta oluşmasını önlemek ve harekete geçmelerine mani olmak yer alır.

Yetişkin bir insanın günlük olarak alması gereken C vitamini miktarı yaklaşık 60 miligram civarında olmaktadır. Fakat bu rakam sigara içen kişiler için iki katına çıkmaktadır. Aynı şekilde grip ya da soğuk algınlığı yaşayan kişilerin günlük tüketmesi gereken daha doğrusu vücutlarına girmesi gereken C vitamini miktarı bazı durumlarda 1000 miligrama kadar çıkabilmektedir. Özellikle insanlar bir gün içinde ihtiyaç duydukları C vitamininin %90 kadarını meyvelerden ve sebzelerden rahat bir şekilde temin edebilirler.

Ancak bilinmelidir ki haddinden fazla C vitamini almak da çok doğru bir yöntem değildir. Çünkü çok fazla C vitamini alındığında bu vitaminler böbrekler içinde emilemez ve böbrek taşı gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Aynı şekilde bu durum ishal gibi rahatsızlıklar ile de baş gösterebilir. Özellikle portakalın yanı sıra kuşburnu, yeşil biber, domates, ıspanak, greyfurt ve frenk üzümü gibi gıdalar da C vitamini açısından bir hayli zengindir. Ancak greyfurt tüketirken özellikle dikkatli olmak gerekir. Çünkü greyfurt antidepresan ve benzeri ilaçlar kullanan kişiler için yasak olan bir yiyecektir. Aynı şekilde hamile olan kişilerin de greyfurt tüketmesi tavsiye edilmez. Eğer bu gibi durumlarınız var ise tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmanızda büyük bir fayda olacaktır. Aynı şekilde fark etmeyip tüketir iseniz mutlaka en kısa sürede bir doktora gitmeniz ve doktoru durumdan haberdar etmeniz gerekir.

Benzer şekilde mümkün mertebe bu C vitamini içeren gıdaları fazla işleme tabii tutulmuş ambalajlı ürün olarak tüketmemek gerekir. Çünkü bu tip işlemler sırasında besinlerin içindeki vitamin oranlarında ciddi ölçüde azalma meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde aşırı işlem görmüş maddeler hem besin değerlerini kaybederler hem de bazı durumlarda insan sağlığı için tehlikeli hale gelebilirler. Bu yüzden en iyisi besinler dalından koparıldığı gibi tüketilmeli ve herhangi bir işlemden geçmemiş olmalıdır.

C Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

c vitamini eksikliği

C vitamini insan vücudunda eksik olduğu zamanlarda pek çok farklı ve bazen de ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Çünkü C vitamini insan vücudunda meydana gelmesi muhtemel olan pek çok hastalığı da önleme görevini üstlenmektedir. Eğer ki bu vitamin vücutta eksik bir hale gelir ise bu hastalıklar da daha fazla ve daha sık olarak gün yüzüne çıkacaktır. Bu konuda herkesin özellikle hastalıkların yoğun olarak yaşandığı kış aylarında dikkatli olması ve C vitamini tüketimine özen göstermesi gerekir.

C vitamini eksikliği görüldüğünde meydana gelebilecek olan hastalıklar arasında;

 • Çeşitli kalp hastalıkları,
 • İnme,
 • Farklı kanser çeşitleri,
 • Çeşitli enfeksiyon hastalıkları,
 • Diş ve diş etlerinde, eklemlerde şişme,
 • Kansızlık,
 • Sürekli iştahsızlık hali,
 • Yaraların iyileşme sürecinde gecikme olması vardır.

C vitamini eksikliği yaygın olarak alkol bağımlılarında, uyuşturucu bağımlılarında, çok sağlıksız ve bilinçsiz diyetler uygulayan kişilerde, vitamin alımını engelleyen çeşitli hastalıklara sahip olan kişilerde, düzenli sigara kullanan kişilerde, hamile kadınlarda ve bebek emziren kadınlarda çok daha yaygın bir biçimde görülmektedir.

C vitamini vücutta eksik olur ise ve bu eksiklik için bir tedavi ya da takviye yapılmaz ise kişide ödem, nefes darlığı, sinir hastalıkları, yüksek ateş ve havale gibi çeşitli ciddi ve can sıkıcı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu konuda dikkatli olunması ve düzenli olarak bir doktora gidilerek kontrol yapılması gerekir. Eğer ki bir kişi C vitamini eksikliğinden şüphelenip doktora gider ise ve doktor C vitamini eksikliğini teşhis eder ise bu kişiye C vitamini takviyesi ve buna uygun bir diyet programı önerebilir. İlk etapta çeşitli kapsüller ile takviye sağlandıktan sonra sonrasında bu takviyeler bırakılıp C vitaminini sadece besinler yolu ile alma yöntemine geçiş yapılabilir. Her ne kadar iyileşme hızlı bir şekilde görülse de tam anlamı ile iyileşme için haftalar gerekebilir. Fakat bu süreçte özellikle beslenme konusuna kişinin ekstra önem vermesi gerekir. Örneğin günlük portakal ya da portakal suyu tüketimi asla ve asla ihmal edilmemelidir. Eğer bu şekilde sağlıklı ve doğru beslenmeye dikkat edilir ise kişi sağlığını ciddi ölçüde korumuş olur.

Aynı zamanda hiç unutulmamalıdır ki C vitamini insan vücudunda üretilemez. Bu da doğal olarak C vitamini gıdalardan düzenli bir şekilde alma zorunluluğunu getirir. O yüzden beslenme alışkanlıkları arasına mutlaka C vitamini bakımından zengin olan besinlerin alınması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.