Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çağımız Hastalığı Vertigo

Baş dönmesi birçok durumda kendini gösteren bir sorundur. Bu durum kulak ve beyin ile direkt olarak bağlantılı olabileceği gibi yaşadığınız hastalıkların belirtisi veya sonucu olarak a karşımıza çıkmaktadır. Özellikle orta kulak iltihabı yaşayan hastaların genel şikayetidir. Aynı zamanda kulak kristalleri ile ilgili sorunları olan hastalarında sık sık rastladığı bir durumdur. Hastalıklar dışında hamilelik semptomları arasında da yer almaktadır. Ancak baş dönmesinde ayrımına varılması gereken noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi hangi durumlarda ortaya çıktığıdır. Eğer ortaya çıktığı durumlar bir rahatsızlık sonucu veya hamilelik gibi durumların sonucu ise çok fazla endişeye kapılmaya gerek yoktur. Bu gibi durumlarda hastalık ilerlemesi durduğunda baş dönmesi de vücudunuzu terk edecektir. Bu durumlarda kullandığınız ilaçlarında etkisiyle baş dönmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerden de vücudunuz fazlasıyla etkilenmekte. Dolayısıyla içtiğiniz ve yediğiniz şeylerin içeriğine ve dozuna önem vermenizi öneririz.

share-vertigo

Baş dönmesi ve dengesizlik problemi karıştırılmaması gereken diğer bir noktadır. Denge konusunda birden çok organımız rol almaktadır. Özellikle beyin, omurilik, kaslar, eklemler ve gözler denge üzerinde etkin rol oynamaktadırlar. Baş dönmesi ise daha çok kulak ve nörolojik sebeplere bağlanmaktadır.

Vertigo ise latince bir kelime olup ‘dönmek anlamına gelmektedir. Vertigo şikayeti yaşayan hastlar genel olarak çevresindeki her şeyin döndüğünü hissederek ilerleyen durumlarda kusma ve bulantı sorunları yaşamaktadırlar. Daha çok bir hastalık olarak değil bir hastalığın belirtisi veya sonucu olarak kendini gösterir.  Hafif bir baş dönmesi ve dengesizlik ile başlayan durum yataktan çıkılmaz bir hale kadar gelebilmektedir. Vertigo üzerinde üç farklı denge sisteminin rol oynadığını söylemek mümkün. Bunlardan ilki iç kulak denge sistemi ikin diğer ikisi görmeyi sağlayan denge sistemi ve kas-iskelet denge sistemidir. Bu sistemlerin herhangi birinde görülen rahatsızlık sonucu vertigo sorunu ile karşılaşmanız olasıdır.

Baş dönmesi problemi ile uzman bir hekime başvurduğunuzda ilk etapta sizden şikayetinizi ayrıntılı bir şekilde tarif etmenizi isteyecektir. Çünkü vertigo görülme şekilleri kişiden kişiye oldukça farklılıklar göstermektedir. Sonrasında sizi bir nöroloğun mu yoksa kulak burun boğaz uzmanının mı muayene etmesi gerektiğine karar verilir. Vertigoda sorunun kaynağını belirlemek zorlu bir süreçtir. Bu nedenle tedavi sürecine başlamadan önce uzun bir keşif dönemi yaşayacaksınız. Kas ve iskelet sistemi dengesizliği genelde en son düşünülen bölümdür. Eğer nöroloji ve KKB’den bir sonuca varılmazsa hekiminiz sizi kas ve iskelet sistemi uzmanına yönlendirecektir.

Vertigo bu iç dengesilik şikayetinin yanı sıra birçok hastalığın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar başta sinir sistemi hastalıkları olmak üzere kalp damar, migren, yaşlılık, psikiyatrik sorunlar ve iç kulağa bağlı olarak kendini gösterir. Aynı zamanda baş ve duruş pozisyonları da vertigoya davetiye çıkarmaktadır. Uzun süre egzersiz yapmamak vücudunuzda bir dengesizlik yaşamanıza sebep olabilir ve bu durum vertigoyla sonuçlanabilemektedir.

Vertigo uzun süre bilgisayar başında çalışan insanlarda, sınava hazırlanan öğrencilerde sıkça görülmektedir. Gözler ve baş süreklli aynı şekilde hareket etmekten farklı bir hareket yapmaya kalktığınızda ani baş dönmelerine sebep olacaktır.

Sigara, alkol gibi zararlı maddelerin vücuda alınması ve dozunun ayarlanmaması durumunda ani baş dönmeleri kendini sık sık gösteriyor olacaktır. Bu gibi durumlarda aigara ve alkol oranını düşürmeniz tavsiye edilmektedir. Bu duruma ek olarak vücudunuzdan daha çabuk atmanız için yeşilçay gibi ödem söktürücü besinler almanız önerilmektedir.

vertigo1

Vertigo tedavisi, nedene bağlı bir hastalık olduğu için oldukça zordur. Öncelikle vertigoya yol açan nedenler saptanmalı ve onları ortadan kaldırmak için ön tedavi uygulanmalıdır. Ana sebepler ortadan kaldırıldığında çoğunlukla vertigoda son bulmaktadır.  Ana nedenlerin dışında vertigoyu tetikleyen yan nedenlerde ortadan kaldırılmalıdır. Bunlar yukarıda bahsedilen çalışma ortamı, çalışma düzeni, stres, sigara ve alkol gibi nedenler olmaktadır. Bunların dışında cerrahi tedaviye başvurularak vücutta dengesizlik ve baş dönmesine sebep olan denge problemleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için doğru vücut ve baş egzersizlerini düzenli olarak uygulamak önemlidir. Hekiminizin önerisi ve kontrolünde bu rahatsızlık için geliştirilmiş olan ve ana, yan etkenleri ortadan kaldırmaya yönelik ilaç tedavisi uygulaması da tercih edilebilmektedir.

Vücudunuzda bir denge sorunu vertigoya neden olacağı gibi beyinde kendini gösteren bir tümör de vertigo sebebi olabilmektedir. Bu durumlarda da cerrahi müdahale ile bu sorunu aşmak mümkün olacaktır. Sinir rahatsızlığı sonucu ortaya çıkan vertigo türlerinden ise genel olarak psikiyatrik tedavilere başvurulmaktadır.

Vertigo dünya üzerinden birçok insanda görülmekte olup, birçok uzman tarafından gerçek bir hastalık gibi adlandırılmamaktadır. Ancak bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıktığına inanılmaktadır. Bu nedenle öncelikle vertigoyu tetikleyen sebeplere son verilerek vertigo ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Dünya’da vertigoya genel yaklaşım bu şekilde olup ülkemizde de aynı yaklaşım ve yöntemler uygulanmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.