Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çakralarınızı Açarak Hastalıklardan Kurtulun!

Mucizevi insan bedeninde enerjinin aktığı yüzlerce nokta bulunmaktadır. Yaşamımızı sürdürebilmemiz için evrenden aldığımız enerji, bu noktalardan geçer ve 7 ana enerji kanalına çakra ismi verilir. Çakralarınız kötü enerji ile dolmuş ve tıkanmışsa vücudunuzdaki enerji akışı aksamaya uğrar. Sağlıklı, yaşam enerjisi yüksek ve huzurlu insanlar olabilmemiz için çakralarımızın açık ve enerji akışımızın temiz olması gerekir. Biz de bu listemizde sizler için vücudumuzdaki 7 çakrayı ve onları nasıl iyileştirebileceğimizi konu aldık.

Çakralar Birbirlerine Bağlıdır

Bütün çakralar tıpkı vücuttaki damarlar gibi birbirlerine bağlıdır. Aynı kanın damarlarınızda aktığı gibi enerji de çakralardan akar. Bu nedenle sadece bir çakrada oluşacak bir sorun bütün enerji akışınızı bozacaktır. Tıpkı damar tıkanıklıklarında operasyon geçirmeniz gerektiği gibi çakralarınızın da temizlenmeye ve iyileşmeye ihtiyacı vardır. Şimdi tek tek size hangi çakranın nerede olduğundan, çakranızda bir sorun olup olmadığını nasıl anlayacağınızdan ve çakralarınızı nasıl iyileştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

1. Taç Çakrası

Mor renkte olan bu çakra başınızın en üst kısmında yer alır. Enerjinin evrenden vücudunuza girdiği ilk nokta olan taç çakrasının tıkanması, sürekli yorgunluk hissi, ciltte problemler, sese ve ışığa karşı hassaslaşma, kas ve iskelet sistemi problemlerine neden olmaktadır. Çakralar hem bedeninizi hem de ruhunuzu etkilediği için çakralarınızın tıkanması sonucu duygusal problemler de yaşamaya başlarsınız. Taç çakranızda oluşacak sorunlar sonucunda hayat amacınızı kaybettiğinizi, her şeyden endişe duymaya başladığınızı, depresyona girdiğinizi ve sürekli mutsuz hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

“Tanrı ve evrenle aramdaki bağlantıyı ne kadar hissediyorum? Kendimi büyük ve muhteşem bir varlık gibi hissediyor muyum? Bir hayat amacım var mı?”. Eğer bu sorulara verdiğiniz cevaplar negatifse taç çakranızda bir sorun var demektir. Bu sorunun çözümü ise meditasyon yapmaktan geçer. Meditasyon yaparken içinizden “Ben bu an ile birim.” cümlesini tekrar etmek ve sessizlik içinde meditasyon yapmak size iyi gelecektir.

2. Üçüncü Göz Çakrası

Alnımızda olan bu çakra çivit mavisi renktedir ve kulak, burun, sinir sistemi, beyin ve hipofiz, epifiz bezlerini de içine alır. Bu çakranın tıkanması durumunda görme kaybına kadar gidebilecek ciddi göz rahatsızlıkları, beyin tümörleri, beyin damar hastalıkları, geçmeyen baş ağrıları ve duyma kaybı gibi problemler baş gösterebilir. Eğer sürekli korku dolu hissediyorsanız, fobileriniz tavan yapmışsa, her gece kabus görüyorsanız, panik atak geçiriyorsanız, şizofreni belirtileri gösteriyor ya da depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız üçüncü göz çakranız da bir problem olması muhtemeldir.

Kendinize zihinsel olarak güçlü olup olmadığınızı sormakla başlayın ve daha sonrasında problemlere karşı ne kadar çözüm üretebildiğinizi, yaratıcı fikirleriniz olup olmadığını, hayalleriniz için gereken şeyleri yapıp yapamayacağınızı sorun. Hedeflerinizi zihninizde görselleştirmeye ve kendinizi görmek istediğiniz yerde görmeye çalışın. Eğer bunları yapmakta zorlanıyorsanız üçüncü göz çakranızda bir problem var demektir. “Gerçeği görebildiğime eminim.” cümlesini içinizden tekrar ederken OM ya da AUM seslerini çıkararak meditasyon yapmayı deneyin. Çıkardığınız bu sesler mantradır ve meditasyon anında konsantrenizi arttırır, çakralarınızın iyileşmesine yardımcı olur.

3. Boğaz Çakrası

Vücudunuzdaki 3. çakra safir mavisi renkteki boğaz çakrasıdır. Ağız ve ağız içi, dişler, nefes borusu, omurga ve omuzları kapsayan bu çakranın tıkanması durumunda ses kaybı, grip, boğaz ağrısı ve enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu çakranın tıkanmasının duygusal boyutu ise takıntı, durgunluk, kararsızlık, korku ve depresyon şeklinde ortaya çıkar.

“Kendimi rahatça ifade edebiliyor muyum? Hayatımdan memnun muyum ve hayatımla ilgili yeterince sorumluluk alıyor muyum? Çabalarım için ödüllendirilmeyi hakkediyor muyum?” sorularını kendinize sorduğunuzda negatif cevaplar veriyorsanız büyük ihtimalle boğaz çakranız tıkanmıştır. Bu tıkanıklığın önüne geçmek adına “Ben, kendi hayatımın özüyüm. Tercih yapma gücü bana aittir.” cümlelerini içinizden tekrar ederek ve JAM mantrasını sesli olarak kullanarak meditasyon yapabilirsiniz.

4. Kalp Çakrası

Acı ve keder gibi duygular nedeniyle tıkanabilen kalp çakrası yeşil renktedir. Adından da anlaşıldığı üzere kalp bölgesinde yoğunlaşmış olan bu çakra, şakakları, sinir sisteminin bir kısmını, akciğerleri ve omurgayı da içine almaktadır. Kalp çakrasının tıkanması durumunda kalp ve solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere, akciğer kanseri, tansiyon, zatürre ve omurga ağrısı gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Pasiflik, depresyon, duyarsızlık ve acı da duygusal boyuttaki etkileri olacaktır.

“Sağlıklı ilişkiler kurabiliyor muyum? Kendimi seviyor muyum? Peki ya çevremdeki insanları seviyor muyum? İnsanlara karşı merhamet besliyor muyum? Diğer insanları oldukları gibi kabul edebiliyor muyum? İşbirliği konusunda başarılı mıyım? Kendimi bir şeye adayabilme yetisine sahip miyim?” sorularını kendinize sorduğunuzda cevaplar genellikle negatifse kalp çakranız tıkanmış demektir. “Ben aşk ve koşulsuz kabulüm.” cümlesini içinizden tekrarlayarak meditasyon yaparken IAM mantrasını kullanarak kalp çakranızı iyileştirebilirsiniz.

5. Karın Boşluğu Çakrası

Sarı renkte olan karın boşluğu çakrası vücudunuzun 5. çakrasıdır. Göbek deliğinin altında bulunan bu çakra pankreas, mesane, mide,dalak, göğüs boşluğu ve böbrekleri de içine almaktadır. Bulimiya, anoreksiya, ülser, midede asitlenme, solunum ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, hepatit, siroz, artrit ve safra kesesi taşı gibi hastalıklar bu çakranın tıkanması ile oluşur. Mağduriyet hissi, stres, öfke, suçluluk, kuşku ve sürekli onaylanmaya ihtiyaç duyma hissi de duygusal anlamda yarattığı etkilerdir.

“Ne istediğimi biliyor muyum? Kendimden emin miyim? Kendi kararlarımı alıyor muyum? Duygularımın farkında mıyım? Nasıl hissettiğimi kontrol edebiliyor muyum ya da duygusal anlamda dengeli miyim?” şeklinde kendinize sorduğunuz soruların yanıtları negatifse karın boşluğu çakranızda bir tıkanma söz konudur. Çakranızı iyileştirmek için “Kendi gerçekliğimde ben büyük yaratıcıyım ve bu da bana ilham veriyor.” cümlelerini içinizden tekrarlayarak meditasyon yapın ve mantra olarak RAM’ı kullanın.

6. Cinsel Çakra

 

Mesane, pelvis, bağırsak ve kalça kaslarını içine alan bu çakra, turuncu renktedir ve cinsel organlarımızın olduğu bölgede yer alır. Bel ağrıları, leğen kemiği gerginliği, sürekli yorgun hissetme, diyabet, siyatik ağrısı, huzursuz bağırsak sendromu, iktidarsızlık ve böbrek enfeksiyonlarının nedeni cinsel çakra tıkanıklığıdır. Anksiyete, kıskançlık, endişe, korku ve güvensizlik hissi de bu çakranın tıkanıklığı ile ortaya çıkar.

“Sağlıklı bir cinsel hayata sahip miyim? Cinsel anlamda tamamlanmış hissediyor muyum? Kendimi cinsel anlamda ifade edebilir miyim? Zevk alabiliyor ve verebiliyor muyum?” sorularına verdiğiniz yanıtlar genellikle olumsuzsa cinsel çakranız tıkanmış demektir. “Kendimi seviyorum, kendimle ve hayatla onur duyuyorum.” cümlesini içinizden tekrar ederek meditasyon yapmak ve mantra olarak MAM’ı kullanmak çakranızı iyileştirecektir.

7. Kök Çakrası

Koyu kırmızı renkte olan kök çakrası, genital bölge ile anüs arasında yer almaktadır. Korku gibi duygularla tıkanan bu çakranın tıkanması sonucunda, rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve rektum kanseri başta olmak üzere, prostatla ilgili problemler, hemoroid, varis, kabızlık ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Duygusal anlamda ise hüsran, duygusal dengesizlik, depresyon ve özsaygı düşüklüğü etkileri arasındadır.

“Kendimi canlı ve sağlıklı hissediyor muyum? Evimde hissediyor muyum? Yaşamak için güçlü bir istek duyuyor muyum? Vücudumu seviyor ve kendimi değerli bir hazine gibi görüyor muyum? Enerji, hareketlilik dolu ve cesur bir insan mıyım?” sorularına verdiğiniz yanıtlar genellikle negatifse kök çakranız tıkanmış demektir. İyileştirmek için” Ben ne isem oyum, sevildiğime eminim.” cümlesini içinizden tekrar ederek meditasyon yapmanız ve mantra olarak LAM’ı kullanmanız gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.