Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çakşır Otunun Faydaları

Anadolu halkı tarafından yıllarca kullanılmış olup günümüzde de kullanılmaya devam edilen bir bitki türü olan çakşır otunun Latince karşılığı Feruladır. Halk arasında yaygın bir kullanıma sahip olan bu bitki, içeriğinde yer alan çeşitli aktif hammaddeler sayesinde birçok farklı ilacın da hammaddesi olarak kullanılır. Bununla birlikte bu bitki hayvanlar için de oldukça iyi bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar.

Çaksır Otu Nedir?

Çakşır otu uzun yıllar boyunca varlığını sürdürebilen bir tür otsu bitki olup ilk yıllarda tohum vermez. Daha sonraki yıllarda ise tohum vermeye başlar. Bu bitkinin aşırı tüketilmesi halinde birçok zararı bulunur. Erkek ve dişi şeklinde çeşitleri olmamasına rağmen bu bitkinin tohumları halk tarafından erkek çaksır adıyla isimlendirilmiş bulunuyor.

Çaksır Otunun Türleri Nelerdir?

Helizdağlı: Helizdağlının tohumlar çaksır bitkisinin diğer çeşitlerine göre daha büyük olup genellikle Hakkari şehrinde yetişir. Diğer türlerinden kendisini ayıran en büyük özelliği büyük tohumları ve yapraklarından akmakta olan süte benzer sıvıdır. Bu sıvının içilmesi sağlığa zararlı olduğu için uzak durulması gerekir. Haricen kullanımında ise hayvanları ayak bölgelerinde meydana gelen yaraların iyileşmesini sağlar. Ayrıca bu bitkiyi tüketen bir hayvanın idrarı kırmızı renkte gelir.

Kerkul: Kerkul bitkisini diğer çaksır otlarından ayıran şey ise küçük tohumlara sahip olması ve sarı bir çiçeğinin bulunmasıdır. Kerkul otunun tadı diğer türler gibi acı bir aromaya sahip olmadığı için tercih edilir. Bu bitkinin içerisinde akan sıvı ise sarı renkte olduğu için diğer çaksır otlarından kedisini ayırır.

Çaksır Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Cinsel Gücü Arttırır

Çaksır otunun içerisinde yer alan afrodizyak sayesinde cinsel gücü arttırdığı biliniyor. Cinsel ilişkisinde sorunlar yaşayan kişilerin çaksır otunu düzenli bir şekilde tüketmesi ise cinsel gücü arttırıyor.

2. Yumurtanın Döllenme Şansını Arttırıyor

Sperm sayısının kalitesizliği ve düşüklüğü sebebiyle çocuk sahibi olamayan kişilerin kullanabileceği bir bitki olan çaksır otu sayesinde sperm hareketliliği ve sayısında artış sağlayabilir ve böylelikle yumurtanın döllenme şansını da arttırabilirsiniz.

3. Kas Sorunlarına İyi Gelir

Çaksır otunun sahip olduğu kas gevşetici özellikle sayesinde kas ağrılarına ve diğer kas sorunlara iyi geldiği biliniyor. Bu sebeple bu tür sorunlar yaşayan kişiler çaksır otunu tercih edebilir.

4. Sinir Sistemini İyileştirir

Çaksır otunun içeriğine yer alan maddeler sayesinde sinir sistemine iyi geldiği söyleniyor.

5. Sakinleştirici Özelliğe Sahip

Bunalımda olan kişiler ve stres ve sinir sahibi olan insanlar çaksır otunu kullanarak sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğinden faydalanabilir.

6. Sindirim Sorunlarına İyi Gelir

Sindirim sistemi ile ilgili çeşitli sorunlar yaşayan kişiler çaksır otunu kullanarak bu sorunlarının üstesinden gelebilir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişilerin belirli aralıklarla çaksır otunu kullanmasında fayda var. Çaksır otu sindirim sisteminin rahatlamasını sağladığı için bu tür konularda bir baş ucu bitkisi olma özelliği taşır.

7. Astrım ve Bronşite İyi Gelir

Çaksır otunun başta bronşit ve astım olmak üzere bu tür hastalıkların oluşumunu engellediği ve bu tür hastalıklara karşı bağışıklık sağladığı biliniyor.

8. Kuvvet Verir

Bitkinlik ve halsizlik yaşayan kişilerin çaksır otunu kullanması gerekir. Zira bu bitki zindelik ve kuvvet vererek halsizliğin ortadan kalkmasını sağlar.

9. Kan Dolaşımı Arttırır

Çaksır otunun kan dolaşımını arttırdığı ve bu sayede dolaşım sistemi hastalıklarına iyi geldiği için sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Çaksır Otu Nasıl Kullanılır?

Çaksır otundan gerek macun gerek ise çay yapmanız mümkün olur.

Çaksır Macunu: Çaksır macununu hazırlayabilmek için çaksır otunun kök bölümünü toz haline getirmeli ve bal ile karıştırdıktan sonra günde bir defa tüketmelisiniz. Kahvaltı ya da hafif bir yemeğin ardından almanız takdirde en iyi şekilde faydalanabileceğiniz bu macunu her gün düzenli bir şekilde ve günde bir defa tüketerek bir ay boyunca kullanmanız halinde birçok konuda fayda bulabilirsiniz. Kullanılacak çaksır otunun kök kısmının temiz ve saf olması gerekir. Yani bu köke ilave olarak herhangi bir maddenin eklenmemesi gerekiyor.

Çaksır Otu Çayı: Çaksır otundan yapılacak olan çayı hazırlamak isteyen kişilerin bir bardak kadar sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar çaksır otu kökünü koyması ve demlemesi yeterli olur. Bu çayı düzenli bir şekilde tüketerek birçok fayda bulabilirsiniz.

Çaksır Otunun Zararları Nelerdir?

Çaksır otunu alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Öncelikle her ne kadar faydalı olsa da çaksır otunun aşırı kullanılması halinde yarardan çok zararı olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bu bitkiyi kullanırken belirlenmiş olan dozajın dışına çıkılmaması önem arz eder. Zira bu otun fazla kullanılması halinde depresyona yol açtığı bilinir. Bununla birlikte bu bitkiyi güvendiğiniz bir yerden almanız gerekir. Diğer yandan bu otun miktarı, ne sıklıkla kullanılacağı ve ne zaman tüketileceği gibi konularda bilgi sahibi değilseniz bu konuda uzman olan bir kişiden yardım almanızı öneririz.

  • Bu otun günde bir defadan fazla yenmemesi, bu ottan yapılan çayın günde bir bardaktan fazla içilmemesi gerekir.
  • Çaksır otunun kökünden elde edilen çay gibi şifa kaynaklarının faydalarından yararlanmak isteyen kişilerin bu otun kökünün tozunu çıkartırken üzerine ilave olarak herhangi bir şey eklememesi gerekir.
  • On günden fazla kullanılması tavsiye edilmiyor.
  • Önerilen miktarın aşılmaması önem arz ediyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.