Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çalba Otu Faydaları

Çalba otu asıl olarak Avrupa’da yetişir. Ama tabi ülkemizde farklı bölgelerde de yetiştiriciliği mevcut. Ülkemizde çalba otu Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Çalba otu güneşin yoğun olduğu zamanlarda çiçek açmaya başlar. Şekil olarak muma benzetilebilir. Gövdesi dimdik kimi zaman dallanmış, kimi zaman yünümsü tüylerle kaplanır. Uzun yıllar çalba otu yetişebilir. Çalba otunu eğer daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Çünkü çalba otu farklı yörelerde farklı isimlerle biliniyor. Çalba otuna şalba otu, sığır kuyruğu otu, kral mumu da denebiliyor.

Çalba Otunun Faydaları Nelerdir?

Dünya çapında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda çalba otunun pek çok hastalığa iyi geldiği sonucu ortaya çıkar. Çalba otu tüketimi bu nedenle arttırılmalı. Ancak çalba otunun hangi hastalıkları tedavi etmeye yaradığının öğrenilmesi de bizlerin çalba otunu tüketme isteğini arttırır. Bu nedenle çalba otu faydalarının neler olduğuna hemen bakalım.

1. Öksürüğe İyi Gelir

Kötü alışkanlıkları olan kişilerde kronik öksürük meydana gelir. Sık sık öksürmek insanda baş ağrısına kadar yol açabilir. Aynı zamanda boğazda bulunan balgam da kişinin öksürmesine sebebiyet verir. Bu tür öksürük ve balgam şikayetleri olan kişilerin çalba otunun çayını yapması tavsiye edilir. Çünkü çalba otu çayı boğazı yumuşatır ve balgamı söktürür.

2. Solunum Yollarını Temizler

Nefes alıp vermek, solunum yapmak insan hayatının vazgeçilmezi. Fakat genel olarak hiçbirimiz tam anlamıyla doğru solunum yapmıyoruz. Doğru solunum yapılmadığından solunum yolları bazı kişilerde enfeksiyon kapabilir. Solunum yolların temizlenmesi ve solunum yolları enfeksiyonundan kurtulmak için ise bir bardak çalba otu çayını düzenli olarak içmeniz yeterli olur. Çalba otu içerdiği mineraller sayesinde solunumun daha temiz gerçekleştirilmesini sağlar.

3. Ses Kısıklığına İyi Gelir

Ses telleri kimi zaman hasar görebilir. Soğuk algınlıklarında, kış hastalıklarında ses tellerimiz kısılabilir. Ancak o hafta içi bizlerin sunum yapması gerekebilir. Ya da konservatuar bölümü öğrenciyseniz sesinizi her daim korumanız gerekir. Bu gibi durumlarda ses kısılmasını önleyebilmek için ılık bir şekilde çalba otu çayını içerek ses kısıklığı sorununuzu giderebilirsiniz.

 

4. Mide Üşütmesine İyi Gelir

Kışın soğuk günlerinde insanların sık sık karşılaştığı hastalıklardan biri mide üşütmesi olarak bilinir. Mide üşütmesi oldukça zor geçen bir rahatsızlık olduğu için hızlı bir şekilde bu hastalığın geçmesini sağlamak istenir. Çalba otu mide oksitlerin hızlı bir şekilde kendini yenilemesini sağlar. Bu nedenle mide üşütmesine çok iyi gelir.

 

5. Sakinleştirici Etkisi Vardır

Yoğun iş hayatımızda oradan oraya koşuştururken kimi zaman yorgun ve bitki düşebiliriz. Bu yoğun ve hareketli yaşam bazı zamanlarda bizlerin sinirli ve agresif olmasına sebep olabilir. Sakin kalabilmemiz kendimizi rahatlatmak için de bizler çalba otu çayı içebiliriz. Çalba otunun rahatlatıcı etkisi ile sinir ve stresten uzak kalabiliriz.

 

6-) Cilt Yaralarını İyileştirir

Cildimiz dış etkenlerden kaynaklanan bazı darbelere mağruz kalabilir. Bunun sonucunda oluşabilecek her türlü yaraların hemen onarılması için çalba otu kullanılabilir. Hücrelerin kendini hızlı bir şekilde onarması için tüketilen besinlere dikkat edilmeli. Çalba otu deri hücrelerinin kendisini hızlı bir şekilde yenilemesine yardımcı olur. Bu nedenle derin bir cilt yaranız olduğunda çalba otu tüketerek vücudunuzun kendisini daha hızlı yenilemesine yardıcı olabilirsiniz.

Çalba Otu Nasıl Tüketilir?

Çalba otunun binbir derde deva olduğunu yukarıdaki yazımızda belirttik. Şimdi ise çalba otunu nasıl tüketebiliriz biraz bundan söz edelim. Çalba otunun sizlerinde bildiği gibi orta boylu ve ince yaprakları bulunur. Bu yapraklar gövdesinden sıyrılarak çalba otunun çayı yapılabilir. Öncelikle ne kadar çay içmek isterseniz o kadar suyu ocağa koyunuz. Su kaynadıktan sonra içerisine bir tutam çalba otunun yapraklarını koyun. 15 ile 20 dakika arasında çayın demlenmesini bekleyin. İşte bu zaman diliminden sonra çalba otu çayını yapraklarından süzerek içebilirsiniz.

Çalba otunun çayından başka lapasını da yaparak tüketebilirsiniz. Çalba otunun kökleri gövdesinden ayrştırılır. Sonrasında bu çalbanın kökü kaşık yardımıyla ezilir. Bu şekilde cilt yüzeyine krem şeklinde sürülebilir. Bu da bir çeşit çalba otundan yararlanma şekli olarak bilir.

Çalba otu çayını sade yapmak yerine bu çaya farklı tatlar katabilirsiniz. Öncelikle kırk gram hatmi kökü alınır. 20 şer gram öksürük otu yaprağı, çalba çiçeği, 10 ar gram meyan kökü  ve rezene meyvesi bir demliğe konulur. Üzerine de 300-500 ml sıcak su ilave edilir. Sıcak suyu kaynatmayı unutmayın. Sonrasında tüm bu karışımları 5-10 dakika demlenmeye bırakılın. İşte bu şekilde çalba otundan farklı çaylar elde edilebilir.

Şimdi anlatacak olduğumuz çalba otu çayı ise özellikle üşütmelere karşı çok etkili bulunur. Soğuk algınlığı ve üşütme hastalığına yakalananlar mutlaka bu çayı içmeliler. Bu çay için otuz gram mürver çiçeği, ıhlamur çiçeği, calba çiçeği ve 10 gram kekik otu gerekir. Tüm bu malzemeler bir demliğe konularak, üzerlerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir. Böylelikle çalba otu çayımız hazır hale gelir. 5-10 dakika demlenme sürsinden sonra süzülerek çayınızı içebilirsiniz.

Çalba Otunun Zararı Var Mı?

Bilindiği üzere her faydalı gıdanın fazla tüketiminden sonra insan vücuduna bazı zararları bulunur. Tüm bu zararlı etkilerden korunmak için çalba otunun neye zarar verdiğini bilmemiz gerekir. Çalba otunun belirli olarak bir zararı bulunmamakta. Bu nedenle sizlere kesin bir cümle ile ifade edebileceğimiz şekilde çalba otunun zararını söyleyemeyiz. Ancak çalba otunu sık sık tüketmek yerine haftada bir tüketmeniz önerilir. Haftanın bir gününe bir bardak çalba otu çayını koyarak çalba otundan almanız gereken faydaların hepsini alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.