Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cam Kırığı Batması Durumunda Ne Yapılmalı?

Çevremizde değişik materyallerden eşya ve türevleri mevcuttur. Hepsinin farklı kullanım alanı ve kendilerine göre avantajları vardır. Günlük hayatımızda kullandığımız materyallerden en sağlıklısı camdır. Cam özellikle yiyecekler ve içecekler için oldukça sağlıklı bir malzemedir. Bu sebeple günlük hayatımızdaki yeri fazladır. Bunun yanı sıra televizyonlarımızda, telefonlarımızda, tabletlerimizde, araçlarımızda, ev içi eşyalarımızda ve dış ortam gibi birçok yerde cam kullanılır. Hepsinin içinde cam malzemesini belki de en fazla içecek içtiğimiz bardaklar vasıtası ile kullanırız.

Cam malzemesinin kullanım alanının fazla olması bazı olumsuz durumları da beraberinde getirebildiği zamanlar olabilir. Cam malzemesi sayılan tüm bu yararlı özelliklerin yanı sıra fazla kırılgan bir malzemedir ve kırıldığında çok ufak parçalara ayrılabilir. Bu da zaman zaman bizler için olumsuz durumlar yaratabilir. Bu yazıda vücudumuzun herhangi bir yerine cam kırığı batınca ne yapılmalı, neler yapılmamalı, hangi durumlarda doktor tıbbi yardım alınmalı gibi konulardan bahsedilecektir.

Cam Kırığının Batması Durumunda Neler Yapılır?

Cam Kırığında Ne Yapılmalı?

Yaşanan bir talihsizlik sonucu vücudumuza cam parçası veya cam parçaları batmış ise öncelikle sakin olmalısınız. Çünkü endişelenmek daha da olumsuz durumlar yaratmamıza neden olabilir. Öncelikle vücudunuzun nerelerine cam kırıklarının battığı tespit etmelisiniz. Unutulan bir cam kırığı vücutta yabancı madde olduğu için iltihaplanma ve sızı oluşturur. Bu da kişide genellikle hayati bir sorun teşkil etmese de uğraştırıcı bir hal alabilir. Cam kırıklarını tespit işlemini yaparken bölgeye bastırmamalısınız çünkü böyle yaparsanız cam kırıklarının açtığı yaraları genişletmiş oluruz.

Cam kırıklarının boyutu ufak ve deri altında değiller ise kendinizin çıkarmasında bir sorun yoktur. Dikkatli ve uygun yöntemlerle çıkarma işlemini gerçekleştirebilir veya çevrenizden yardım alabilirsiniz. Fakat cam kırıkları sayı veya boyut olarak fazla ve derinin altında ise bir doktora görünmelisiniz.

Bu aşamada basit cam kırıkları durumlarında ne yapılabilir bundan bahsedilecektir. Tespit işlemi yapıldıktan sonra ilk iş olarak bölge hafifçe bir yıkamalısınız. Daha sonra da cam kırıkları el bölgesi dışında ise ellerimizi kullanacağınız için ellerinizi yıkamanız gerekir. Bu işlemi bir başkası yapacak ise aynı şekilde o kişinin ellerini yıkamasında fayda vardır. Daha sonrasında bir cımbız veya benzeri bir alet yardımı ile cam kırıklarını dikkatlice vücuttan çıkarmalısınız. Bu işlemi yaparken cımbızın veya benzeri aletin ucunu varsa etil alkol ile temizlemekte fayda vardır. Çünkü cam kırıklarının vücuda battığı bölgede ufak da olsa bir yara olur ve bu tarz açık bölgeler mikrop almaya oldukça müsaittir. Çıkarma işlemini yaparken fazla zorlama yapılmamalıdır. Bu mevcut yarayı daha da açabilir. Çıkmayan cam kırıkları bırakılmalı ve hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Hangi Durumlarda Tıbbi Yardım Alınmalıdır?

Cam Kırığında Ne Yapılmalı?

Yukarıda bahsedilen durum kısmen daha basit ve evde halledilebilir bir durumdu. Bazı durumlarda cam kırıkları derinin altına kadar inebilir. Bu gibi durumlarda kendi başınıza müdahalede bulunmanız doğru değildir. Çünkü yapacağınız yanlış bir hareket hem daha fazla acı çekmenize hem de yarayı daha fazla açmanıza neden olabilir. Hatta içeride cam parçası bile kalabilir. Bu durum da size oldukça sıkıntı yaratabilecek bir durumdur. Bu sebeple ciddi gerçekleşen veya görünen cam kırıkları batmasında mutlaka bir tıbbi yardım almalısınız. Bunun yanı sıra göz çevresindeki cam kırıkları için de kendi başınıza müdahalede bulunmamanız gerekir. Çünkü göz çevresi de hassas bölgedir. Ayrıca cam parçasının kirli olması durumunda da tıbbi müdahale yaptırmanızda fayda vardır.

Bir cam kırıldığında çok ufak parçalara ayrılabilir. Size ve çevrenizdekilere cam kırıkların tekrar batmaması için camın kırıldığı bölge iyice temizlenmelidir. Cam kırıkları boyut olarak çok küçük olabileceği için kırıkları gözden kaçırmamakta dikkatli olunmalıdır. Ayrıca temizleme işlemi yaparken de tekrar cam kırığının batmamasına dikkat etmelisiniz. Cam kırıklarının ciddi hasarlar yaratabileceği konusunu göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin kırılan bir parçanın gözümüze kaçması hiç de istenmeyen olumsuz senaryoları beraberinde getirebilir. Bu sebeple kırılma anında göz gibi hassas organlarımızı cam kırıklarından korumalı ve daha günlük hayatımızda dikkatli olmalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.