Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çam Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam sakızı yapışkan bir yapısı ile en üst sırada yer alır. Çam sakızı bulaştığı yüzeylerde hem yapışkan hem de belirgin bir leke bırakır. Klasik deterjanlar ya da temizleyicilerle çıkması mümkün değil. Bu nedenle çam lekesini çıkarmak için daha farklı yöntemler denemeniz gerekir.

Halıdan Çam Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam lekesini halıdan çıkarmak için ilk olarak lekenin üzerine bir miktar kolonya  dökün. Çam lekesinin yumuşaması için birkaç dakika bekleyin. Çam lekesinin yapışkanını halıdan temizlemek için keskin olmayan bir bıçak ya da halı fırçası kullanabilirsiniz. Halıdaki yapışkan çıktıktan sonra bir deterjanla halınızı silebilirsiniz.

Koltuktan Çam Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam lekesinin yapışkan bir yapısı olduğu için ilk aşamada normal deterjanlar denemek yanlış olur. İlk olarak çam lekesinin yapışkanını yumuşatmak gerekir. Bunun için kolonyayı koltuğunuzun çam lekesi olan kısmına bir, iki damla kadar damlatın. Bir süre yumuşamasını bekleyin daha sonra bir fırça yardımıyla lekeyi koltuk yüzeyinden kazımaya başlayın. Eğer çam lekesi yumuşamadıysa ve kolay bir şekilde yüzeyden çıkmıyorsa, bir süre daha bekleyin. Çam lekesi yumuşayınca çok kolay bir şekilde çıkacaktır. En son aşamada deterjanlı bir bezle koltuğunuzu silebilirsiniz.

Deriden Çam Lekesi Nasıl Çıkar?

Derinize yapışan çam lekesini temizlemek için küçük bir pamuğa birkaç damla kolonya damlatıp derinizi silebilirsiniz. Kolonya çam lekesinin yapışkan kısmını yumuşatarak derinizden çıkmasını sağlar.

Kumaştan Çam Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş gibi hassas yüzeylere çam lekesi bulaştığı zaman lekeyi çıkarmak için daha dikkatli davranmak gerekir. Lekeyi çıkarmak için kumaşın dokusuna ve yapısına zarar verebilirsiniz. Bunun için lekenin üzerine bir buz koyarak yapışkanın donmasını ve sertleşmesini bekleyin. Yapışkan donduktan sonra kumaştan kazıyarak çıkarabilirsiniz. Geriye kalan çam lekesini çıkarmak için deterjanlı bir bez kullanabilirsiniz.

Kıyafetten Çam Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize bulaşan çam lekesini temizlerken kıyafetinizin yapısına ve rengine zarar vermemek için normal deterjanlar kullanmanız yanlış olur. Deterjan yerine kıyafetinize zarar vermeyecek ürünler kullanmanız gerekir. İlk olarak çam lekesinin yapışkanının donması için lekenin üzerine buz gezdirin. Buz çam yapışkanının sertleşmesini sağlayarak, lekenin daha kısa süre sürede çıkmasına yardımcı olacak. Eğer buz bulamazsanız, çam yapışkanının üzerine soğuk su da dökebilirsiniz ya da kıyafetinizin lekeli olan kısmını soğuk su içerisinde bekletebilirsiniz. Yapışkan iyice donduktan sonra lekenin üzerini kazıyın. Böylece kıyafetinizin yüzeyinden yapışkan tamamen kaybolmuş olacak, lekenin diğer kalan belirgin kısmı için de kıyafetinizi deterjan yardımıyla yıkamanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.