Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam sakızı en zor çıkan lekeler arasında yer alır. Herhangi bir şekilde kıyafetinize, halıya ya da farklı yüzeylere çam sakızı bulaşabilir. Çam sakızı yapışkan bir yapıya sahip olduğu için çıkması imkansız olmasa da uğraştırıcı olan bir lekedir. Çam sakızını farklı yüzeylerden çıkarmak için farklı yöntemler kullanmanız gerekir.

Halıdan Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam sakızının farkında olmadan, herhangi bir zemine yapışmış olmasıyla üzerinize bulaşabilir. Bu lekeyi fark etmeden, evinize gittiğiniz zaman halıya bir şekilde bulaştırabilirsiniz. Çam sakızının yapışkan bir formu olduğu için temizlemek için biraz uğraşmak gerekir. Eğer halıya bir şekilde çam sakızı lekesi bulaştıysa, bunu temizlemek için bazı yöntemler var. Bunlardan biri çam sakızının bulaşmış olduğu halının yüzeyine kolonya dökmektir. Tüm lekenin üzerine kolonyayı dökün. Bir süre sonra kolonya, çam sakızı lekesini yumuşatmaya başlar. Çam sakızı lekesi yumuşayınca bir bıçak yardımıyla kazıyabilirsiniz. Çünkü bir bezle silerseniz, leke yüzeye daha fazla yayılır. Eğer leke tam olarak yumuşak bir yapıya kavuşmamışsa, bir süre daha beklemeniz gerekir. Lekenin tam olarak yumuşadığı zaman bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Çam sakızı lekesi kolonyayla çıktıktan sonra eğer leke kalmışsa, deterjanla o kısmı temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Dışarıda herhangi bir yere oturduğunuz ya da sürttüğünüzde, bir şekilde çam sakızı lekesi bulaşabilir. Özellikle koltuk yüzeyinden çam sakızı lekesini çıkarmak daha zor olur. Çünkü herhangi bir çitileme işlemi yapamazsınız. Koltuktan çam sakızı lekesini çıkarmak için, diğer lekelerde olduğu gibi, lekeye hemen müdahale etmenize gerek yok. Çam sakızı lekesini çıkarmak için biraz katı bir forma gelmesini beklemeniz daha iyi olur. Çam sakızı çok yumuşak ve yapışkan bir madde olduğu için, çam sakızını katı bir hale getirmek gerekir. Çam sakızı lekesini katı bir hale getirmek hem lekenin çıkmasını kolaylaştırır hem de halıya daha fazla yayılmasını önler. Bu nedenle çam lekesinin koltuğa bulaştığı kısma buz uygulayın. Lekenin üzerinde buzu gezdirin ya da buz yoksa, soğuk suyu biraz üzerine dökebilirsiniz. Bu şekilde çam sakızı lekesi katı bir hale gelir. Çam sakızı donduktan sonra bir bıçak ya da sert bir cisimle koltuğa zarar vermeden lekeyi kazıyabilirsiniz. Çam sakızı lekesini koltuktan çıkardıktan sonra, koltukta yağlı bir leke kalabilir. Bunu da çıkarmak için lekenin üzerine deterjanlı bir su uygulayabilirsiniz.

Elden Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam sakızı lekesi elinize yapıştığı zaman çok rahatsız edici bir hale dönüşür. Elinize çam sakızı bulaştığı zaman elinizi suyla yıkamayın, lekenin çıkmasına herhangi bir katkısı olmaz. Eczanede satılan gerçek asetonu kullanabilirsiniz. Asetonu elinize bir miktar sürün ve çam sakızı lekesi yumuşamaya başlayınca, tırnağınızla hafifçe kazıyabilirsiniz. Çam sakızı lekesini çıkarmak için gerçek aseton bulamazsanız, kolonyayla lekeyi çıkarabilirsiniz. Çam sakızı lekesi tam olarak elinizden çıktıktan sonra, ellerinizi sabunla yıkayabilirsiniz.

Kıyafetten Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Çam sakızının bulaştığı yüzeylere oturduğunuz ya da kolunuzu değdirdiğiniz zaman bir şekilde üzerinizdeki kıyafete çam sakızı lekesi bulaşır. Çam sakızının yapışkan bir yapısı olduğu için çok kolay bir şekilde yayılabilir. Bu nedenle kıyafetinizin farklı bir kısmına bulaşmasını önlemek için, lekeye hemen müdahale etmek gerekir. Kıyafetinizi çitileme gibi bir imkanınız olduğu için, çam sakızı lekesi kıyafetten daha kolay bir şekilde çıkar. Kıyafetinize bulaşan çam sakızı lekesini çıkarmak için, kıyafetinizin dokusuna zarar vermeyecek bir ürün kullanmanız gerekir. Bunun için limon kullanabilirsiniz. Limon suyunu lekenin üzerine sürdüğünüz zaman çam sakızı lekesi yumuşayacak ve kıyafetinizden kolayca çıkacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Misafir dedi ki:

    Çam sakizi koltuga veya giysiye bulastiginda sert bir cisim ya da bicakla kazimak zarar verir. Aseton kullanarak daha iyi sonuc elde edersiniz. Tabi önce giysinizin gorunmeyen kisminda denemenizde fayda vardir (rengi solmalarina karsi önlem icin). Giysime bulastiginda uzerine asetonu dokup pamukla sildim iz kalmadi.