Diğer ülkelere göre nispeten az olsa da yeşili güzel ve yer yer bol bir ülkeyiz. Özellikle ülkemizin Karadeniz bölgesi yeşilin her tonuna sahip olan nadir yerlerden. Bunca yeşilliğin insana fayda sağlaması muhtemeldir. Sahip olduğumu yeşillik ve çok çeşitli ağaç türleri ile şifa bulmaya çalışıyoruz. Ülkemizde çok çeşitli ağaç türleri bulunur. Bunlardan biri de çam ağaçlarıdır. Çam ağaçlarını ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görmeniz mümkündür.

Çam ağacının birçok çeşidi bulunur. Genel olarak iğne şeklinde yaprakları olan ve üzerinde kozalak bulunan ağaçlardır. Çam ağaçları yılın her mevsiminde yeşil kalan ve yapraklarının 1 yıldan uzun süre tazeliğini koruduğu biliniyor. Çam ağacı kokulu bir ağaçtır. Özellikle yağmur sonrası çevreye oldukça hoş bir koku yayar. Çam ağacının sağlığa birçok faydası da bulunur. Bu kullanımı harici hale getirmek amacı ile çam yağı üretilmiştir. Çam ağacının yağı birçok alanda kullanılarak kişilere fayda sağlıyor. Yazının devamında size çam yağının faydalarından bahsedeceğiz.

Çam Yağının Kullanımı

Çam yağının kullanım alanı kozmetik alanında yaygınlaşmıştır. Saç dökülmesini önlediği, kepek problemlerini de yok ettiği için genelde şampuanlara eklenerek kullanılır. Çam yağı çok güçlü bir uçucu yağdır. Bu yüzden Çam yağını kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çam yağı maskelerde veya losyonlarda kullanılır. Nefes darlığı yaşayan kişiler Hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı ile karıştırarak göğsüne sürebilir. Burun tıkanıklığın açılması için de çam yağı koklanarak kullanılabilir. Saçlar için bakım küründe mutlaka Çam yağı kullanılır. Çam yağını, hint ve badem yağı ile eşit oranda karıştırarak kullanabilirsiniz.

Çam Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Saçları Besler

Çam yağının en önemli faydası saçlara yöneliktir. Saçlarımız gün içinde sürekli olarak toz ve kirliliğe maruz kalır. Çam yağının antiseptik özelliği sayesinde saçları derisinden teline kadar temizleyerek kirden ve tozdan arındırır. Saçları yağlı olan kişilerde saç derisini uyararak saçın yağlanmasını önler. Ayrıca saçlarda kepek oluşumunun da önüne geçer. Saç dipleri kaşınan veya saç kökleri güçsüz olan kişiler çam yağı birkaç faydalı yağ ile karıştırarak yapacağı kürler oldukça faydalı olacaktır.

2. Cilde Faydalıdır

Çam yağının cilde faydası da büyüktür. Cilt tipi yağlı olan kişiler sürekli olarak siyah nokta ve akne problemleri yaşarlar. Çam yağının düzenli kullanımında yağın antiseptik özelliği ile ciltteki mikropları uzaklaştırır. Cildi arındırır ve akne sorunlarını giderir. Fakat çam yağı tesirli bir yağ olduğundan mutlaka başka yağlar ile karıştırılarak cilde uygulamak gerekir. Aksi halde ciltte yanık ve yaralara neden olabilir.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Çam yağının bağışıklığı güçlendirici özelliği vardır. Kış aylarından vücut direnci düştüğü için gribal enfeksiyonlara çok sık yakalanırız. Çam yağının suya eklenerek düzenli içimi kısa sürede düşen direnci toparlar ve hastalıklardan korunmayı sağlar.

4. Alt Solunum Yolları Hastalıklarına İyi Gelir

Alt solunum yolları rahatsızlıklarından olan; bronşit, astım, nefes darlığı gibi problemlerin tedavisinde kullanılır. Çam yağının nefes açıcı özelliği vardır. Diğer yağlar ile karıştırılıp akciğer üzerine sürüldüğünde hırıltıyı da giderir.

5. Sinek Savar Olarak Kullanılır

Çam yağın ve zeytin yağı birlikte karıştırılarak vücuda sürüldüğünde sineklerin ve haşerelerin yaklaşmasını engeller. Özellikle sivri sinek sorunu olan yerlerde uyumadan önce vücudunuza çam yağı sürerek tüm sinekleri kovabilirsiniz.

6. Yaraları İyileştirir

Çam yağının içeriğinde bulunan antiseptik bileşenler yaraların erkenden kapatılmasına yardımcı olur.

7. Vitamin ve Mineral Kaynağıdır

Çam yağında B 2 ve B 6 vitaminleri bulunur. Bunun yanında demir, potasyum ve kalsiyum minerallerini de barındırarak vücuda fayda sağlar.

8. İştah Açtırır

Çam yağının iştah açtığı da söylenir.

9. Anne Sütünü Arttırır

Çam yağında bulunan bileşenlerin annelerde annelik hormonlarını uyararak anne sütün artmasını sağladığı biliniyor.

10. Vücudu Rahatlatır

Çam yağının banyo suyuna birkaç damla eklenmesi ile çok rahatlatıcı bir banyo deneyimi yaşarsınız.

11. İdrar Yolunu Temizler

Bildiğiniz gibi idrar yolu sorunlarında vücutta üre birikimi olur. Çam yağının kullanımı ile vücutta biriken ürenin dışarı atılımı sağlanır. Bu sayede idrar yolu enfeksiyonları da önlenir.

12. Bağırsakları Çalıştırır

Çam yağının bağırsakları çalıştırma özelliği vardır. Bu sayede kabızlık gibi sorunların da önüne geçilir. Aynı zamanda basur tedavisinde de çam yağının olumlu etkileri vardır.

13. Metabolizmayı Hızlandırır

Çam yağı metabolizmayı da hızlandırır. Bu özelliği ile kısa sürede enerji verir.

14. Odaklanmayı Sağlar

Çam yağının içeriğinde bulunan bileşenler beyinde hafıza ve odaklanma merkezlerini uyarır. Böylece dikkat eksikliği yaşayan kişilerde sorun çözülür. Eğer bu sorundan kurtulmak istiyorsanız, çalışma ortamına birkaç damla çam yağı dökmeniz fayda sağlar.

15. Kas Ağrılarını Giderir

Sporla uğraşan kişilerde kasların aşırı kullanılması ile kasılmalar veya ağrılar oluşur. Çam yağını ağrıyan bölgelere masaj yaparak uyguladığınız takdirde kas ağrılarını giderek ve size bir rahatlama verecektir.

Çam Yağı Nasıl Elde Edilir?

Çam yağı, endüstriyel olarak elde edilebildiği gibi evdeki imkanları kullanarak da üretebilirsiniz. Çam yağını elde etmek için çam ağacından taze çamlar toplanır. Toplanan çamlar su dolu bir kovaya eklenir. Çamların uç kısımlarının ayrışması ve çamların temizlenmesi için biraz deterjan eklenir. Kirini bırakan çamlar kurutulmak üzere boş bir alana konur. İyice kuruyan çamları bir kapta döverek yağı çıkarılmaya çalışılır. Ne kadar geniş alanda ve sert bir biçimde çamlar dövülür ise yağı da o kadar fazla çıkar. Dövülmüş çamlar daha sonra cam kaplara konur. Bu kaplar güneşin önüne konur. Haftada bir defa çalkalanır ve 14 gün süre ile kapalı konumda bekletilir. Kullanımı sırasında ise karanlık yerde saklamaya özen gösterin.

Çam Yağının Zararları

  • Çam yağının faydaları olduğu kadar yanlış kullanımında zararları da vardır. Çam yağı asla cilde tek başına sürülmemelidir. Mutlaka diğer aromatik yağlar ile seyrelterek kullanılmalıdır.
  • Badem yağı, zeytin yağı gibi yağları karıştırarak çam yağını kullanamaya özen gösterin. Tek başına kullanılan zeytin yağı ciltte kızarıklık ve yanmalara neden olabilir.
  • Bunun yanında çam yağı şampuana birkaç damladan fazla eklenmemelidir. Aksi halde saç dökülmesini tetikleyebilir. Ayrıca şampuana eklediğiniz çam yağı duş sırasında gözünüzü yakabilir.
  • Çam yağına farkında olmadan alerjiniz olabilir. Bu yüzden göbek çevresi veya bileğe önce sürün ve 2 gün bekleyin. Vücudunuz reaksiyon vermiyor ise çam yağını kullanabilirsiniz.
  • Bebek ve küçük çocukların çam yağını kullanması önerilmez. Yine yaşlı ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin de çam yağını doktor kontrolü sonucu kullanması gerekir. Ayrıca böbrek rahatsızlığı olanlar ve hiper tansiyon hastaları da çam yağını kullanmaması gerekir.
  • Çam ağacı yağının ağızdan alınması doğru değildir. Ağız yolu ile kullanılan çam ağacı yağı; baş ağrısı, uykusuzluk, öksürük, akciğerlerde kanama, kusma, böbrek ve beyin hasarı, koma ve ölümle sonuçlanabilir.

Çam Yağının Fiyatı

Çam ağaçlarının bolca bulunduğu ülkemizde çam yağı elde etmek çok zor değildir. Çam yapı hem çok kolay bulunan hem de fiyatı diğer yağlara göre daha ekonomik olan bir yağ türüdür. Aktarlar ve organik marketlerde çam yağının şişesi 5 ile 10 Türk Lirası arasında değişiyor.