Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çamaşır Makinesini Sirke ile Temizleyin!

Modern dünyanın en vazgeçilmez beyaz eşyalarından biri tabi ki çamaşır makinesidir. Dakikalar içerisinde çamaşırlarımızın tertemiz olmasını sağlayan bu makineler sayesinde artık hayatımız çok daha kolay. Çok da ucuz diyemeyeceğimiz fiyatlarla satılan beyaz eşyalar genellikle doğru kullanıldıklarında uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışırlar. Birçok kişi çamaşır makinesinin bir temizlik aleti olduğu için kirlenmeyeceğini düşünmektedir. fakat doğru kullanılmadığında ve düzenli bir şekilde temizlenmediğinde çamaşır makinenizin ömrü bayağı kısalabilir. Bu nedenle makinenizi düzenli aralıklarla temizlemeniz ve kullanım uyarılarına dikkat etmeniz de fayda var. Gelin çamaşır makinenizi kireç ve kalıntılardan nasıl arındırabileceğinizi ve ömrünü nasıl uzatabileceğinizi beraber inceleyim.

1. Çamaşır Makinesi Neden Kirlenir?

Öncelikle çamaşır makinenizin su ile çalıştığı için kendini temizlediği fikrini bir kenara bırakın çünkü bu doğru değil. Tam tersi su nedeniyle makineniz kendi kendine daha fazla kir üretebilir. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makineniz kendi kendini kurutmaz. Bu nedenle en önemli parçaların neredeyse hepsi nemli kalır. Yani mikropların üremesi için en uygun sağlanmış demektir. Küf, bakteri ve diğer mikroorganizmalar, çamaşır makinenizi bir sonraki kullanacağınız ana kadar orada sizi beklemektedir. Hele bir de giysilerinizden çıkan ve makinede kalmış saç, tüy, kumaş pamukçukları ile birleştiklerinde neler olabileceğini siz düşünün.

2. Kireci de Unutmayın!

Çamaşır makinenizin bir numaraları düşmanı kireçtir. Musluktan gelen suya baktığınızda siz görmeseniz bile içerisinde kireç olduğuna emin olabilirsiniz. Makineniz bu su ile çalıştığı için her yıkamada biraz daha kireç tutar ve bu durum bir süre devam etse de eninde sonunda makinenizde sorunlar çıkmaya başlar. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka kireç önleyici kullanmalısınız fakat her yıkamada kireç önleyici kullanmak da yeterli değildir. Ara sıra makinenize genel bir temizlik yapıp kireçten ve diğer kirlerden arındırmanız gerektiğini unutmayın.

3. Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle makinenizin temizliğine dıştan başlamalısınız. Biriken toz kalıntıları hem giysilerinizi çıkarırken bulaşabilir hem de makinenizin önemli parçalarına kaçabilir. Bu nedenle düzenli olarak çamaşır makinenizin dışını bir bez yardımıyla silmelisiniz. Aman dikkat, beyaz eşyaların temizliğinde yüzey temizleyicileri kullanırken dikkatli olun. Eşyalarınızın çizilmemesi için bulaşık teli gibi ürünler de kullanmamalısınız.

4. Deterjan Bölmesi Nasıl Temizlenir?

Yapışmış, birikmiş ve katılaşmış deterjanlardan siz de bıktınız değil mi? Kimi zaman fazla döktüğünüz yumuşatıcı küflenip korkunç bir görüntü bile oluşturabiliyor. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız hemen deterjan bölmesini yuvasından çıkartın. Biraz suyun altında beklettiğinizde deterjanlar sökülmeye başlayacaktır. Eğer kalıntılar çok inatçıysa bir süre sıcak suyun içerisinde bekletmeyi deneyebilirsiniz. Küçük girinti ve çıkıntılara ulaşmak için ise bir diş fırçası ile bulaşık deterjanı kullanmayı deneyin, ne kadar etkili olacağına şaşıracaksınız.

5. Körük Lastiği Nasıl Temizlenir?

Makinenin en ıslak kalan ve en çok küflenen yerlerinden biri de kapağın makinede denk geldiği yer olan körük lastiğidir. Bu lastik düzgün temizlenmezse zamanla yırtılabilir ve makinenizin içerisine çamaşırlarınızın kaçmasına sebep olur. Böyle bir durumda makinaniz bozulacak ve tamiri zor olacaktır. Anlayacağınız körük lastiği temizliği çok önemli. Uzun süreli bir kullanım için bizim tavsiyemiz her çamaşır yıkamasından sonra körük lastiğini kuru bir bez yardımıyla silmeniz ve nemli kalmasını engellemenizdir. Eğer körük lastiğiniz çoktan küflenmiş ise beze biraz çamaşır suyu dökün ve o şekilde temizlemeyi deneyin.

6. Çamaşır Makinesinin İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Konu makinenin içi olduğunda en büyük problem kireçtir. Bu nedenle her kullanışınızda makinenize kireç önleyici eklemeyi unutmayın. Ayrıca ara sıra birikmiş kireçleri sökmek için en doğal yöntem olan sirkeyi kullanabilirsiniz. Sirke makinenizin içerisindeki bütün birikmiş kirlerle beraber kireci de söküp atacaktır. Bu işlem için ihtiyacınız olan malzemeler sirke ve limon tuzu. Deterjan gözüne limon tuzu ve sirkeyi bir arada koyun ve makineyi en yüksek sıcaklık ayarına getirip boş bir şekilde çalıştırın. Tercihe göre sirkeyi direkt makinenin içine de ekleyebilirsiniz. Üstelik bu yöntem sayesinde sadece makinenizdeki kireç ve kalıntılardan kurtulmakla kalmayacaksınız. Eğer makinenizden gelen kötü bir koku varsa sirke sayesinde o kokuda yok olup gidecektir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.