Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çamaşır Suyu Kanser Yapar mı?

İnsanların, özellikle kadınların temizlik yaparken, çamaşır yıkarken en çok kullandığı ürünlerden biri çamaşır suyudur. Çamaşır suyuyla yapılan temizliğin daha hijyenik, daha güvenilir olduğuna inanırlar. Aynı şekilde çamaşır suyuyla yıkanılan çamaşırların lekelerinin daha kolay çıkması ve beyaz çamaşırların, çok daha beyaz olması açısından tercih edilen tek üründür. Çamaşır suyunun bu kadar çok kullanım alanı olduğu için çok fazla tüketilen, kullanılan bir ürün olmaktadır. Çamaşır suyunun kolaylaştırıcı etkisinin yanında içerisinde yer alan kimyasal maddeler insan vücuduna zarar vermektedir. İlk olarak çamaşır suyunu direkt ellerinize temas ettirdiğiniz zaman cildinizi kurutuyor, bazen çatlatıyor ve bir süre sonra el derinizi inceltiyor. Çamaşır suyunu kullandığınız zaman, aynı zamanda çamaşır suyunun kokusuna hem temizlik sırasında hem de temizlik sonrasında uzun süre maruz kalıyorsunuz. Çamaşır suyu kokusuna uzun süre maruz kalınması durumunda, insan vücudunda yer alan soluk borusunu bir süreden sonra yakmaya başlıyor, eğer kapalı bir alandaysanız nefes almanızı bile zorlaştırıyor. Bu nedenle çamaşır suyu kullanacağınız alan küçük bir yerse, temizlik sırasında mutlaka havalandırın. Çamaşır suyu kokusuna direkt olarak maruz kalmayın. Bu durum çok ciddi hastalıklara neden olabilir. Biz de bu yazımızda çamaşır suyu kanser yapar mı sorusunu işleyeceğiz.

Çamaşır Suyu Kansere Sebep Olur mu?

Bazı uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre, çamaşır suyu içeren temizlik ürünlerinin kullanımı sonucunda karbon tetraklorür ve aynı zamanda kloroform gibi kimyasal maddeler açığa çıkar. Açığa çıkan bu maddeler insan vücudu için çok tehlikeli ve çok sakıncalı olmaktadır. Bu maddeler kanser oluşma riskini çok fazla arttırmaktadır. Çamaşır suyu kullanan temizlik sektöründe çalışan bireyler ve ev hanımları büyük bir risk altındadır. Buna ek olarak piyasada her geçen gün çamaşır suyu içeren temizlik ürünleri artıyor. Katkısız, parfümlü ve deterjan katkılı yoğun bir formda olan sıvı, jel, ovma tozu, sprey gibi birçok temizlik ürünleri çok yaygın olarak kullanılıyor. Çamaşır suyu kullanan insanların özellikle kullanım sırasında çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bu ürünlere temizlik maddesi olarak değil, direkt kimyasal madde olarak düşünülmesi gerekiyor, ona göre davranılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Kullandığınız ürünler kimyasal maddelerden oluşuyor, saf bir kimyasal maddeye elinizle dokunamadığınız gibi çamaşır suyuna da dokunmamanız gerekir. Aynı zamanda çamaşır suyu içeren ürünlerin yapısında amonyaklı ya da asidik temizlik maddeleriyle karıştırılması sonucunda zehirli gazlar meydana gelir. Bu nedenle hiçbir temizlik ürününü, bir diğeriyle karıştırmayın.

Çamaşır suyu, deterjan, parfüm gibi maddelerin kimyasal reaksiyonları sonucunda klorlu organik bileşikler meydana gelir. birçoğu kanserojen etkisine sahip olan organik bileşikleri çamaşır suyu içeren ürünlerin kullanımı sonucunda havaya karışıyor. Uçucu bir özelliğe sahip olan organik maddelerin iç ortamın havasındaki konsantrastonlarının hipoklorit içeren temizlik ürünlerinin kullanımı sırasında çok fazla arttırır. Sadece çamaşır suyu içeren temizlik ürünlerinin kullanılması sırasında çok az düşük olur ancak parfüm katkılı, koyu kıvamlı ya da jel gibi ürünlerin içerisinde çok daha fazla oranda bulunur. Çamaşır suyunun kullanımında ortaya çıkan karbon tetraklorür ve kloroform maddelerinin çok fazla araştırılması gerekir, çünkü çok tehlikeli maddelerdir.

Çamaşır suyu kullanımı sadece insan vücudunu etkilemez, buna bağlı olarak aynı zamanda içeriğinde bulunan kimyasal maddeler çevreye, havaya da belirli bir oranda zarar verir. Çamaşır suyunun içeriğinde yer alan kimyasal maddelerin açığa çıkması sonucunda, ozon tabakasına çok büyük oranda zarar veriyor ve aynı zamanda küresel ısınmanın da artmasına neden oluyor. Çamaşır suyunu kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela, bazı çamaşır suyu üreticileri, ürünün arkasına çamaşır suyunu klozete dökün ve bir gece boyunca bekletin gibi uyarıları kesinlikle uygulamamalısınız. Çamaşır suyu seçerken parfümlü, deterjanlı ve ekstra güçlü ifadeleri varsa, almayın, saf çamaşır suyu onlara göre daha az zararlıdır. Çamaşır suyunun kontrolsüz bir şekilde kullanılması sonucunda kanser riski ortaya çıkabilir. Çünkü çamaşır suyunun içeriğinde yer alan kimyasal maddelerin her biri kanser yapıcı özelliğe sahiptir. Çamaşır suyunun çok fazla kullanılması, elle teması sonucunda derinin içerisine girerek, insan vücuduna karışabilir. Ya da çok fazla çamaşır suyunun solunması soluk borusuna ve akciğerlere bir süreden sonra zarar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.